2020 Nobel Ekonomi Ödülü Sahiplerini Buldu

By Uygar Sipahi
6 Yorumlar 361 Görüntüleme

Nobel Ekonomi Ödülü

1901 yılından beri düzenlenen ve dünyanın en prestijli bilim ödülü olarak görülen Nobel ödülleri,5 Ekim 2020 tarihinde bu seneki sahiplerini bulmaya başladı. Akademi komitesi bugün (12 Ekim 2020) Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahiplerini açıkladı. Yaptıkları ‘’İhale teorisinde iyileştirmeler ve yeni ihale formatları için buluşlar’’ çalışmasıyla Nobel Ekonomi ödülüne Paul Milgrom ve Robert Wilson ikilisi layık görüldü.

   Günümüzde, hayatımızın her yerinde olan açık arttırma ve ihale sisteminin öneminin hepimiz farkındayız. Özellikle teknolojik gelişmelerin dur durak bilmediği ve hepimizin internet ortamında aktif olarak bulunduğu çağımızda,neredeyse tüm insanlar bu sistemi kullanarak alışveriş yapmakta. İki ABD’li ekonomist,senelerin onlara getirdiği bilgi birikimini gelenekselleştirerek,radyo frekansları ile satışı zor olan ürünler ve hizmetler için yeni ihale formatları modellediler. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi de ‘’Milgrom ve Wilson’ın ortaya koyduğu bu teori ,objektiflere nasıl ulaşabileceğimizi anlamak adına kilit rol oynamaktadır.’’ şeklinde açıklamasını yapmıştır.

Paul R. Milgrom (solda) ve Robert B. Wilson

                     

  Kazananın Laneti

Açık arttırma teorisini kullanan araştırmacılar açık artırma formatı için farklı kuralların sonuçlarını anlamaya çalışırlar. Bu formatın analizini yapmak zordur, çünkü istekliler mevcut bilgilere dayanarak stratejik olarak davranırlar. Hem kendi bildiklerini hem de diğer isteklilerin bildiğine inandıklarını dikkate almaları gerekir.Bu da işin içinde bir çok değişken olduğu anlamına geliyor.

     Robert Wilson, ortak değere sahip nesnelerin ihaleleri için bir teori geliştirdi .Önceden belirsiz ama sonunda herkes için aynı olan bir değer. Örnek olarak; radyo frekanslarının gelecekteki değerini veya belirli bir alandaki minerallerin hacmi gibi. Wilson ise rasyonel teklif sahiplerinin neden ortak değerin kendi en iyi tahminlerinin altına teklif verme eğiliminde olduklarını gösterdi.Teklif sahipleri ‘’Kazananın laneti’’ hakkında endişeleniyorlar,yani çok fazla ödeme yapmak ve kaybetmek.

 İhale Sistemine Yeni Soluk

Milgrom, sadece ortak değerlere değil, aynı zamanda teklif verenden teklif verene değişen, özel değerlere izin veren bir ihale teorisi buldu. Teklif verme stratejilerini bir dizi iyi bilinen açık artırma biçiminde analiz etti. Teklif verenlerin teklif verme sırasında birbirlerinin tahmini değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri durumunda bir formatın satıcıya daha yüksek beklenen gelir sağlayacağını gösterdi.

   Zamanla toplumlar,kullanıcılar arasında giderek daha da karmaşık,tahsis edilmiş nesnelere ayrıldı.İniş yuvaları ve radyo frekansları gibi. Buna karşılık, Milgrom ve Wilson, maksimum gelirden ziyade geniş toplumsal faydayla motive edilen bir satıcı adına, birbiriyle ilişkili bir çok nesneyi aynı anda açık artırmaya çıkarmak için yeni formatlar icat etti. 1994 yılında, ABD makamları ilk olarak radyo frekanslarını Telekom operatörlerine satmak için açık artırma formatlarından birini kullandılar. O zamandan beri, diğer birçok ülke davayı takip etti.

    Komite Başkanı Peter Fredriksson, “Bu yıl ekonomi bilimlerindeki ödüller temel teoriyle başladı,daha sonra sonuçları dünyaya yayılan pratik uygulamalarda kullanıldı. Onların keşifleri topluma büyük fayda sağlıyor.’’ cümlelerini kullandı.

Kaynakça :

https://www.nobelprize.org/

6 Yorumlar

Ebru Çelen 12 Ekim 2020 - 19:06

👏👏

Cevap
Didem Ayrancı 12 Ekim 2020 - 19:15

Bilgilendirici bir çeviri olmuş, ellerinize sağlık! 🙂

Cevap
Uygar Sipahi 12 Ekim 2020 - 21:07

Çok teşekkür ederim,daha fazlası için takipte kalın! 🙂

Cevap
Melahat 12 Ekim 2020 - 19:20

okudukça bilgilendim 👍🏽👍🏽

Cevap
Peri 12 Ekim 2020 - 19:26

Oldukça bilgilendirici, emeğinize sağlık sayın Sipahi🌟👏🏻

Cevap
Umut Piri 12 Ekim 2020 - 21:04

👏👏👏👏

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı