2020’de Talep Üzerine Yükselen Satın Alma Ekonomisi

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 69 Görüntüleme

Yeni bir şey satın almanın eski yolu

Tüketici alışkanlıkları zamanla değişir, çünkü insanlar daha sofistike hale gelir ve sunulan çok fazla hizmet ve ürün vardır. Günümüzün aşırı üretim çağında, talepleri yükselen üreticiler yoluna çıkan her müşteri için savaşmalıdır. İnsanların küçük bir dükkan kurmasına ve mallarını satmasına izin veren platformlar her yıl büyüyor.

Amazon, şu anda 892 milyar dolar değerinde olan dünyanın en büyük şirketlerinden biri oldu. Buna karşılık, Alibaba 590 milyar dolar değerinde. Amazon’un 2.926.416 aktif Satıcısı var, Alibaba’nın ise 10 milyon Satıcısı var.

Satıcılar kendilerini her yerde tanıtıyorlar ve mallarını arama motorlarınızın en üstüne yerleştiriyorlar, ancak yine de her alıcı için çok fazla rakip var. Satıcılar, mağazalarını daha çekici hale getirmenin bir yolu olarak indirimler sunmaya çalıştılar, ancak diğer tüm mağazalar yakalandığında, indirim sadece yeni standart fiyat gibi görünüyor.

İşletmelerin şu anda hareket etmesi gereken tek bir yön var: Satışı müşteriye yaklaştırma . Her şey müşterinin etrafında dönmeli ve sonraki adım, müşteriyi satışın merkezi haline getirmek olmalıdır. Talep üzerine satışlar budur.

İsteğe bağlı satışlar alıcının ihtiyaçlarına göre yapılır. Bir kişi bir şey satın almak istediğinde, gerekli ürün veya hizmetin bir açıklamasını oluşturur, gönderir ve tekliflerin gelmesini bekler. Satıcılar talebi görür ve en uygun ürünü veya hizmeti sunmaya çalışırlar.

Satın Alma

İsteğe bağlı modeli kullanarak çalışan birkaç hizmet seçtik. Bu PostMates, WeBuy ve talep üzerine doktor. Burada sizin için her birinin kısa bir incelemesini yapacağız.

POSTMATES

PostMates, yerel mağazalardan ve restoranlardan istediğiniz her şeyi sipariş etmek ve teslim etmek için kullanılabilecek bir hizmettir. Özel bir API (uygulama ve programlama arayüzü) (Application Programming Interface )aracılığıyla satıcı listesine katılmalarına izin vererek yerel ekonomiyi destekler.

Kullanıcılar için, katılmak son derece kolay, sadece uygulamayı indirmek ve onların neye ihtiyaçları var ise ; yemek dağıtımı, alkol, ya da giysi gibi, her restoran fiyatları ile listelenen tüm menü vardır. Her şeyi sepete ekledikten sonra teslimatınızı sipariş edebilirsiniz. Diğer kullanıcılar bu siparişi alabilir ve para kazanabilir.

Postmates

Talep Üzerine Doktor

Talep üzerine ekonomideki bir başka hizmet de talep üzerine Doktor’dur. Bu hizmet, çevrimiçi danışma yoluyla karşılaşabileceğiniz herhangi bir sağlık sorunuyla başa çıkmanıza yardımcı olacak doktorlarla bağlantıda kalmanızı sağlar. Bu hizmet, lisanslı tıp doktorlarından sertifikalı psikologlardan oluşan bir kadroya kadar çeşitli alanlarda uzmanlaşmış birkaç profesyonel doktora sahiptir.

Onların ana odak önleyici sağlık, kronik bakım yönetimi, acil bakım ve psikolojik sağlıktır. Birçok sigorta türünü kabul ederler ve kullanmaya başlamadan önce hizmetlerinin fiyatı hakkında sizi her zaman bilgilendirirler, böylece daha sonra büyük beklenmedik faturalar almazsınız.

Talep üzerine doktor, AppStore ve Googleplay’de bulunan bir mobil uygulama aracılığıyla çalışır. Bu çok popüler bir hizmettir.

WeBuy

Webuy’un en ayırt edici özelliği, daha iyi bir kullanıcı deneyimi, tam şeffaflık ve maliyet verimliliği sağlamak için kripto para teknolojilerinin kullanılmasıdır. Müşteriler bir profil oluşturabilir ve ürün veya hizmet olarak ne almak istediklerini tanımlayabilir ve konumlarını belirleyebilir. Bu profiller daha sonra istekleriyle ilgili tüm yerel satıcılar tarafından kullanılabilir hale gelir.

Reklam bütçelerini, alakasız insanlara gösterilen etkisiz reklamlara harcamıyorlar. O anda bölgedeki ürün veya hizmetlerini isteyen insanlara reklam verdiklerini biliyorlar. Herkes kazanıyor. Bu talep üzerinde satışların en iyi parçası olmuş durumdadır.

Buna ek olarak, WeBuy, kullanıcıların sadece satıcılarla sohbet etmek ve diğer kullanıcıları platforma davet etmek için para kazanmalarını sağlar. Genellikle kullanıcılar reklam platformlarından hiçbir şey almazlar; kişisel bilgilerini satmaya ve karşılığında hiçbir şey almamaya alışkındırlar, ancak WeBuy senaryoyu tersine çevirmiştir. Yerel satıcılardan gelen sohbet isteklerini kabul eden alıcılar, satıcılar tarafından ödenen ücretin bir kısmını alırlar.

Sonuç

Talep üzerine ekonomi büyümeye devam ediyor ve paradigma şirketlerin gücünden tüketicilerin gücüne kayıyor. Tüketiciler artık daha fazla konforla alışveriş yapabilir ve daha az ödeme yapabilirler.

Talep üzerine ekonominin geleceği, her iki taraf, alıcılar ve satıcılar için maliyetleri düşürmek için mal teslim eden dronlara ve robotlara bile sahip olabilir. Talep üzerine sektör, diğer perakende sektörlerine kıyasla hala nispeten küçüktür, ancak sadece zamana ihtiyaç duyar, çünkü müşterilerin tercihleri tatmin etmek zorlaşır ve daha iyi bir deneyim isterler.

Satın aldığımız hizmetler bu ihtiyacı karşılar. Ayrıca, yerel satıcıların sadece zaman içinde büyüyen diğer reklam kanallarındaki maliyetlerini düşürmeleri için harika bir fırsat. We Buy veya diğer isteğe bağlı hizmetleri kullanmak, küçük işletmelerin müşteri ediniminden tasarruf etmesine yardımcı olur.

Teknoloji, güvenli ödemeler yapmamıza ve hassas bilgilerimizi yalnızca bizim erişebileceğimiz bir yerde saklamamıza hizmet edecektir. Ve bir dahaki sefere bir şey satın almak istediğinize karar verdiğinizde, isteğe bağlı hizmetleri kullanarak bunu zaten yapabilirsiniz.

KAYNAKÇA

https://hackernoon.com/the-rising-buying-on-demand-economy-in-2020-z59g3284

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı