ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİNİN DOLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 327 Görüntüleme

ABD Başkanlı Seçimleri ve Dolar

Piyasanın ileri gelenleri, ABD gelişmelerinin yanında Avrupa’daki pandemi durumunun devam ettiği takdirde mevcut vaka sayılarındaki yükselişin devam etmesinin yarattığı sorunların da yatırım hakkında düşünmeyi zorlaştırdığı görülmektedir.

ABD Doları’nın altı farklı büyük para birimine karşın değerlerini ölçen istatislik, geçtiğimiz haftalarda son bir ayın en düşük seviyesi düştü.

Euro / Dolar Durumu da bir ay içindeki en büyük seviyesini gördü.

Routers haber şirketine röportaj veren uluslararası finansal hizmetler şirketi Stonex :

-Uluslararası piyasalar yöntemcisi Yousef Abbasi doların zayıf durumunun uzun zaman devam edebileceğini söyledi.

Dolar

Abbasi: ” Teşvik paketiyle ilgili olan en olumlu gösteri, seçimlerden sonra ”Mavi Dalga’nın ” çıkması. (Demokrat Parti adayı Joe) Biden’in Beyaz Saray’ı kazanması ve Senato’nun Demokratlar tarafında olması .

Bu şekilde 2021 için 4-5 Trilyon dolarlık bir destek paketi açıklanabilir denildi.

Diğer bir açıklama Biden’in altyapısı ve enerji sahalarındaki stratejileri de uygulanabilir ” dedi.

ABD’de devam eden pandeminin ekonomi üzerinde olan göstergelerinin ekonomiyi rahatlatmak için yürürlüğe verilmesi düşünülen destek paketi üzerinde devam eden gelişmelerde ilerleme kaydedilemiyor.

Daha sonra, Senotu’nun büyük çoğunluğunu oluşturan Cumhuriyetçilerin lideri olan Kentucky Senatörü Mitch McConnell :

-Cumhuriyetçi tarafta bulunan senatörlerle yaptığı görüşmelerde , Beyaz Saray’a seçimden önce destek paketi üzerinde karar birliğinin gerçekleşmemesini tavsiye olarak bildirdiğini söyledi.

(Bu tavsiye önerisinin basına düşmesi dolar üzerideki oluşumu arttıran göstergeler arasında olduğu belirtildi.)

Piyasa Uzmanları ve İstatiklikçiler , görüşmelerden sonra döviz piyasasında ”bekle ve gör ” durumuna geçtiği ifade ediliyor.

Seçim Sonrasındaki Durgunluk

Bloomberg Televizyon’a konuşan Saxo Capital Markets Küresel Makro Stratejisti Kayvan-Petersen :

-ABD Başkanlık Seçimleri ” Piyasaların yıllardır karşısında olan en büyük çapta siyasi bir risk” olarak ifade etti.

Ancak Van-petersen, seçim sonucunda durumlar ne şekilde olursa olsun, ilerleyen zamanlarda ABD ekonomisini mali ve finansal rahatlatıcı etmenlerin beklediğini, ayrıca bunun sonucu olarak da faiz indirimleri ve harcamlarında dolayısıyla artmasıyla beraber uzun zaman nezdinde değer kaybının sürmesinin beklendiği şeklinde konuştu.

Strateji uzmanları seçimden sonrası için benzer beklentiler içinde olsalar bile en fazla sıkıntılı oldukları durumun seçimden sonra oluşacak olan belirsizlik ortamının oluşması olduğunu belirtildi.

ABD dövizinde önde gelen veri analizci şirketlerinden OANDA’da açıklanan bir analizde , tarihsel bakımdan seçim sonuçlarının belirlenmesi açısından dolar üzerinde artış yönlü bir etkinin oluştuğu belirtildi.

Analiz açıklamalarında ” 1980 yılından bu zamana kadar yapılan 10 seçimden 9’unun ardından yeni oluşan ya da mevcut durumdaki yönetimin ilk 100 günde doların güç kazandığı belirtildi.

Şaşırtıcı olan ise Demokrat tarafta bulunan adayın kazandığı seçimlerden daha sonra ise doların değerinin artışının %4 olduğu görülürken , Cumhuriyetçi tarafta bulunanların kazandığı seçimlerin ardından bu yüzdenin %2’de kaldığı belirtildi”.

2020 seçimlerinin dolardaki etkisinin önemli olduğu ve bunun 2 nedene bağlandığı belirtiliyor.

Açıklamada ,” Birincisi, koronavirüs sürecinin devam etmesinin yanı sıra posta yardımıyla kullanılan oyların sayısında artış olması ve bunun da sayım zamanında etkisinin olduğu , kazanan adayın belli olmasının 2-3 hafta uzaması.

Diğer neden ise şuanki mevcut Başkan Trump’un, Joe Biden’in seçimi kazanması durumunda sonuçları reddetmesi ve seçimlerin anayasal düzeyde bir krizi ortaya çıkartabileceği yorumu yapıldı.”

Seçim sonrasında ortaya çıkan bir diğer risk ise ABD’nin kredi notunda olabilecek olan olumsuz yorumlamalar.

Dünya’nın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Moody’s Standart & Poor’s (S&P) , ABD’nin kredi notu yönünden seçimleri yakından takip ettikleri belirtildi.

Ardından mevcut durumdaki belirsizliğin artması durumunda bunun kötü yönde risk yaratabileceği uyarısında bulunuldu.

ABD’nin kredi notuyla ilgili oluşabilecek sıkıntılarda dolar üzerindeki baskıyı arttıran bir diğer gösterge olarak biliniyor.

Fitch, Moody’s olayında , ABD’nin kredi notu olan AAA düzeyinde bulunuyor. ABD’nin kredi notu, S&P durumunda ise en büyük kredi notu olan AAA düzeyini bir alt sekmesi olan AA+ seviyesinde.

KAYNAKÇA

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54632503

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı