paylaşım ekonomisi

Ademi merkeziyetçilik ve paylaşım ekonomisi

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 394 Görüntüleme

Ademi merkeziyetçilik ve paylaşım ekonomisi

Hızlı ileri on yıl ve Airbnb (Amerikan tatil kiralama çevrimiçi pazar yeri şirketidir.) o kadar iyi bilinir ki onu bir fiil olarak kullanırız. Ridesharing (Araba sürmek araba yolculuklarının paylaşılmasıdır) kardeşi Uber, benzer bir stratosferik yörünge izledi. İki marka, on yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan geniş paylaşım ekonomisinin bayrak gemileridir.

AİR BNB

Bununla birlikte, paylaşım şirketlerinin başlangıç başarıları yadsınamaz olsa da, “paylaşım ekonomisi” terimi, iş modelleri göz önüne alındığında cömert görünmektedir. Komisyoncu olarak hareket ederler, sadece iki tarafı arz ve talep temelinde bağlarlar.

Paylaşım ekonomisinin erken başarısı, paylaşım modelinin yararları ve sürdürülemez tüketim seviyelerini nasıl azaltacağı ve topluluklar inşa edeceği konusunda çok fazla yutturmaca ile gelse de, bu durum gerçekten ortaya çıkmadı.

Paylaşım modelinin mevcut durumu

Ridesharing ve oda paylaşımı, daha önce var olmayan geniş bir konser ekonomisi pazarı yaratırken, kullanıcılar için bir maliyete geliyor. Airbnb (Amerikan tatil kiralama çevrimiçi pazar yeri şirketidir.).

Önümüzdeki iki yıl içinde 3 milyar doları aşan karları tahmin ediyor. Bunun önemli bir kısmı, platformun işlemin her iki tarafındaki kullanıcılarına uyguladığı ücretlerden kaynaklanmaktadır. Uber ücret modelinin yapısı da buna benzer.

Şirketler ücretlerini güvenli şekilde kullanıcılar sadece kendi üzerinden-app mesajlaşma sistemleri iletişim kurabilmenizi sağlayarak gereğidir.

Bir şeyler ters giderse, şirketlerin iletişim yolunun tam görünürlüğüne sahip olduğu doğrudur. Bununla birlikte, platform dışı iletişimi kısıtlamak, kullanıcıların kendi ücretlerini kabul etmek veya ödeme ücretlerini atlamak için bağlanamamalarını sağlar.

Mevcut paylaşım modeli ile ilgili başka sorunlar da var. Uber, 2017 yılında, firmanın platformdaki yaklaşık 57 milyon biniciyi ve sürücüyü etkileyen büyük bir veri ihlalini örttüğü ortaya çıktığında sıcak suya girdi. Uber’in bu olayları örtbas etmeye çalışmakla suçlandığı yıllar boyunca, yolculara cinsel tacizde bulunan sürücüleri içeren birçok olay da bildirilmiştir.

Aracıların kaldırılması

Kripto para ve merkezi olmayan pazarların ortaya çıkması, paylaşım ekonomisi için cesur yeni bir dünya yaratacaktır. Ademi merkeziyetçiliğin temel özelliklerinden biri, geleneksel paylaşım şirketlerinin rollerini hızlı bir şekilde gereksiz hale getirebilecek brokerler gibi aracıların kaldırılmasıdır.

Merkezi olmayan bir paylaşım ağında, ücretler de önemli ölçüde azaltılabilir, bu da merkezi olmayan platformları kullanıcılar için daha çekici hale getirecektir. Sonuçta, azalan ücretler, erken Kriptopara benimseyenlerin geleneksel bankaları ve kredi kartlarını kullanarak fark ettikleri en önemli avantajlardan biridir.

Aracıların kaldırılması aynı zamanda uber ve Airbnb’nin iletişimi kısıtlayarak engellemeye çalıştığı şekilde gerçek bir eşler arası bağlantı yaratır. Kriptopara kullanarak eşler arası bir bağlantı, kullanıcıların paylaşım değişiminin değeri ve şartları arasında bağlantı kurmasına ve karar vermesine olanak tanır.

Akıllı sözleşmeler, Sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yerine getirebilir ve herhangi bir ücret alınmaz.

Bu, merkezi olmayan bir parsel dağıtım ağı olan paket tarafından benimsenen modeldir. Bir parselin teslim edilmesini isteyen biri, teslimat işlemi için kaç jeton ödemek istediğine karar verebilir. Teslimatı kabul eden Taraf ücreti kabul eder ve parseli teslim etmezlerse, akıllı sözleşmeler ödemeyi gönderene iade eder. Teslimat şirketi, bir kurye veya nakliye şirketinden, başka bir eyalette aileyi ziyaret eden ve parseli onlarla birlikte alarak gezisinden biraz para kazanmak isteyen bir kişiye kadar herkes olabilir.

Böyle merkezi olmayan bir model sadece piyasayı açmaz. Bu, tüm nakliye endüstrisi için tüketicilerin yararına daha uygun maliyetli bir çözüm oluşturur. Teslimat şirketlerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri “son mil” parseli bir dağıtım merkezinden ev adresimize almak. Bu son adım, toplam teslimat maliyetinin yarısından fazlasını oluşturur. Bu nedenle, PAKET gibi çözümleri kullanarak bu maliyeti azaltmak, çevrimiçi alışverişimizi daha ucuz hale getirebilir.

Esnek ve güvenli pazarlar

Merkezi olmayan paylaşım pazarları da kullanıcılara çok daha fazla çeşitlilik ve dolayısıyla esneklik sunar. Uber gibi bir ridesharing düzenlemesinde sürüş yapan biri de paket kullanarak aynı bölgedeki parselleri teslim ediyor olabilir. Bir emlak piyasasının uyku konaklama ile sınırlı olması gerekmez, aynı zamanda esnek bir şekilde ofis veya stüdyo alanı kiralamak için de kullanılabilir.

Son olarak, kriptopara , hem kullanıcı verileri hem de kullanıcı bütünlüğü gibi güvenlik biçiminde başka avantajlar sağlar. IBM (Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir.) , doğrulanmış dijital kimlik için kriptopara tabanlı çözümler geliştiriyor. Bu çözümler, paylaşım ekonomisindeki suç veya diğer kabahatlerin görülme sıklığını azaltabilecek daha sağlam arka plan kontrol prosedürleri oluşturacaktır.

Ek olarak, blok zincirindeki merkezi olmayan veri depolama, merkezi sunuculardan daha güvenlidir ve bu da veri ihlali riskini azaltır.

Kaynakça

https://hackernoon.com/decentralization-will-create-a-better-sharing-economy-1e84e0c36301

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı