Plansız Ağaçlandırma Yarardan Çok Zarar Verir Mi?

By Beytullah Kuşçu
0 Yorum 95 Görüntüleme

Yeni yapılan iki çalışmaya göre büyük çaplı yapılan ağaçlandırma çalışmaları çevreye yarardan çok zarar verebilir. Bir makaleye göre ağaç dikimine verilen finansal destek geri tepebilir ve bio-çeşitliliği azaltabilir. Aynı zamanda bu çabaların karbon emisyonu üzerindeki etkisi beklediğimizden daha az olabilir.

Bir diğer projeye göre göre ormanların etkisiz hale getirebileceği karbon miktarını fazla hesaplamış olabiliriz. İki çalışmanın da ana noktası ağaçlandırma çalışmalarının iklim değişikliği için kolay bir çözüm olmadığı.

Geçtiğimiz yıllarda ağaç dikiminin iklim problemlerine karşı masrafsız ve kolay bir mücadele yöntemi olduğu fikri dünyada yerleşti. Geçmiş çalışmalar ağaçların çok yüksek miktarda karbonu yakalayıp depolayabildiğini ortaya koymuştu. Birçok ülke de ağaç dikme kampanyaları düzenleyerek iklim değişikliğine tepkisini bu şekilde verdi.

İngiltere’de daha çok ağaç dikmek son seçimin ana teması oldu, Amerika’da Donald Trump “bir trilyon ağaç” kampanyasını destekledi. Senatoya bu fikri destekleyen yasa sunuldu. Bir diğer dünya geneli kampanya ise Bonn Challenge oldu. Dünya genelinde 40 ülke ormanları artırmak için desteğini sundu. Ancak bilim insanlarına göre düşüncesizce ve apar topar ağaç dikmeden önce düşünmek gerek.

Ağaçlandırma planlı bir şekilde yapılmalı.

Bilim insanlarına göre Bonn Challenger’ının %80’i sadece mono kültür bitkilerini veya sınırlı sayıda meyve ağacı türlerini kapsıyor. Yeni çalışmanın yazarına göre verilen finansal destekler de bazen istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Şili’deki devlet destekli programa katılan bazı çiftçiler eski ağaçları daha karlı ağaç türleriyle değiştirdiler. Çalışmaya göre destekler ağaçlarla kaplı orman alanını genişletse de doğal orman alanını küçülttü.

Araştırmacıya göre Şili’nin verdiği destekler ormanların karbon depolama miktarını artıramamakla beraber bio-çeşitliliği azalttı. Stanford Üniversitesinden Prof. Eric Lambin’e göre “eğer ağaç dikimlerini artırıcı politikalar yanlış tasarlanır ve yanlış yönetilirse hem kamu harcamaları boşa gidebilir hem de bio-çeşitlilik miktarı kaybolabilir”.

Ağaçlandırmanın nereye yapıldığı önemli.

Bir diğer çalışma ise yeni oluşturulan ormanların ne kadar karbon depolayabildiklerini bulmaya çalışıyor. Şimdiye kadar birçok bilim insanı ormanların atmosferden çekebildikleri karbon oranını sabit oranla hesapladı. Bu oranların yerel etmenlerden etkilendiğinden şüphelenen araştırmacılar kuzey Çin’de bir dizi araştırma yaptı. Araştırmaya göre karbon oranı az olan topraklara dikilen ağaçlar atmosferden daha fazla karbon çekebildi. Öte yandan karbona doymuş topraklara dikilen ağaçlar toprağın içerdiği karbon oranını azalttı.

Araştırmanın başyazarı Colorado State Üniversitesinden Doktor Anping Chen “Umuyoruz ki insanlar ağaçlandırmanın basit bir şey olmadığını anlar” diye belirtti. Ayrıca Dr. Chen ağaçlandırmanın birden fazla teknik detay içerdiğini ve hassas dengeler üzerine kurulduğunu söyledi. Dr. Chen’e göre sadece ağaç dikmek kolayca tüm iklim sorunlarımızı çözmeyecek.

Kaynaklar;

BBC

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı