ALEXANDER CABANEL -DÜŞMÜŞ MELEK-

By admin
0 Yorum 1170 Görüntüleme

Şeytan Dante’ye şöyle dedi; ‘Tanrıyı gerçekten tanısaydın, sen de ihanet ederdin.’ Bugün birlikte Fransız ressam Alexander Cabanel’in Düşmüş Melek adlı eserini inceleyeceğiz.

ALEXANDER CABANEL

Sanatçı eserlerinde yeni sentezler yaratıyor, romantik sanatta olduğu gibi hayal gücüne dayalı güçlü duyguları ön plana çıkarıyor.

Sanat tarihinin en ikonik eserlerinden biri olan bu eserde şeytanla empati yapma duygusu ön plana çıkıyor. Alexander Cabanel eserinde, içimizdeki şeytana, kalbi kırık ve öfkeli olduğumuz anlara götürüyor bizi…

Yaşamımız boyunca hepimiz ihanet ederiz, ihanete uğrarız, öfkeleniriz, kalp kırarız, şehvete uğrarız bir şekilde günahın sonsuz örneklerinden birinde yer alırız.

Resme baktığınız zaman şeytanla yoğun bir duygu alışverişine girebilirsiniz, onu anladığınızı ve hissettiğinizi düşünürsünüz. İçi öfke ve kinle dolmuş olan bu figür içimizdeki günahkarın bir yansıması gibidir.

Alexander Cabanel bu eserinde Lucifer’ı ele alıyor. Lucifer ‘ışık veren’ anlamına gelir. Aslında gördüğümüz bu figür güzellik ve zarafet ile donatılmış bir yaratık olduğu için sanatçı onu olabildiğince güzel resmetmeyi amaçlamıştır.

Burada şeytan tasvirini büyük oranda Tevrat metinlerinde geçen haline dayanarak resmediyor;

‘Sen güzeller ve bilgeler içinde en mükemmeldin. Tanrı’nın bahçesinde, Eden’deydin. Elbiselerin işlemeli taşlarla ve altınlarla süslüydü. Bunlar sana yaratıldığında verildi. Gücünden ve kudretinden dolayı seni bekçim yaptım. Tanrının kutsal dağına ve ateş tarlalarına girebiliyordun. Yaptığın hiçbir şeyden sorumlu tutulmuyordun. Sonunda için kötülükle doldu. Şiddeti yarattın ve günahkar oldun. Bu yüzden seni tanrı dağından men ettim. Seni ateş tarlalarının bekçiliğinden men ettim. Güzelliğinden dolayı için kibirle doldu. Bilgeliğini ise kibrin ve ünün için kullandın. İçindeki ateşle birlikte seni dünyaya hapsettim. Senin peşinden gelenlerle birlikte sonsuz ateşler içinde yanacak, küllere dönüşeceksin. Bu senin için feci sondur.’

Resimde gördüğümüz Lucifer kibrinden dolayı insana boyun eğmeyi reddetmiş, hırsının kurbanı olmuş ve cennetten henüz sürülmüştür.

Babası tarafından azarlanmış ve sürülmüş cehennem prensinin yaşlı gözleri büyük bir güç ve kinle boşluğa dikilmiş. Gözlerindeki yaşlar ve kırmızılıklar bize hem acıyı hem de cehennem ateşinin vereceği fiziksel acıyı yansıtıyor.

Gözlerinden akan yaşlar masumane akan yaşlar değil aslında, bakışlarından intikam duygusuyla yanıp tutuştuğunu anlayabiliyoruz. İçimizdeki ucuz kibri, intikamlarımızı ve kindarlığımızı yansıtıyor.

Alexander Cabanel bu duygu yüklü eseri tek bir amaç uğruna yapmıştır aslında. Dönemin duygusuz eserlerine karşı bir tepki olarak.

Eser sergilendiği zamandan itibaren yıllarca kabul görmemiş ve ciddi eleştiriler almıştır.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Alexandre Cabanel – Düşmüş Melek

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı