Astronomlar 3 Yıldızlı Bir Gezegen Keşfettiler!

Astronomlar 3 Yıldızlı Bir Gezegen Keşfettiler!

By Burak ATAN
0 Yorum 289 Görüntüleme
Astronomlar, Kuğu takımyıldızı yönünde, bizden 1800 ışık yılı uzaklıkta bulunan üçlü yıldız sistemindeki bir yıldızın etrafında dolanan bir gaz devi gezegenin varlığını doğruladılar. KOI-5 adı verilen bu yıldız sisteminin varlığı, gezegen avcısı uzay teleskobu Kepler tarafından ilk kez tespit edildikten yaklaşık 10 yıldan fazla bir süre sonra doğrulanmıştır. Aslında, şu anda KOI-5Ab olarak bilinen gaz devi gezegen Kepler Uzay Teleskobunun 2009 yılında faaliyete başladıktan sonra yaptığı ikinci aday dış gezegen tespitiydi. Ancak, KOI-5Ab çok karmaşık olduğundan ve Kepler uzay teleskobunun kısa sürede binlerce kolay tespit yapmasından dolayı astronomlar, daha kolay tespitlere yönelerek gaz devi gezegen KOI-5Ab’yi tamamen unutmuşlardı. Dış gezegen avcıları, çok yıldızlı sistemlerin karmaşıklığından kaçınma eğilimindedirler. (Astronomlar 3 Yıldızlı Bir Gezegen Keşfettiler!)
Bu diyagramda yeni keşfedilen KOI-5Ab gezegeni, ev sahibi yıldız KOI-5A ve diğer iki yıldız KOI-5B ile KOI-5C’nin yörüngeleri görülmekte.

Bugüne kadar teyit edilen 4.300’den fazla dış gezegenin %10’undan daha azı çok yıldızlı sistemlere aittir. Sonuç olarak, çok yıldızlı sistemlerdeki dış gezegenlerin özellikleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Astronomlar bu yıldız sistemini inceleyebilmek için Palomar Gözlemevi, WM Keck Gözlemevi ve Gemini Kuzey Teleskopu gibi yer tabanlı teleskopları kullandılar. 2014 yılına kadar diğer iki yıldız olan KOI-5B ve KOI-5C’yi tespit ettiler. Takvimler 2018 yılını gösterdiğinde, Kepler’in yerine göreve başlayan gezegen avcısı TESS işi devralarak KOI-5A’nın yörüngesinde dolanan bir dış gezegen tespit etti. Ancak astronomlar hala onun bir gezegen veya dördüncü bir yıldız olup olmadığı konusunda tam emin değillerdi. Ekip, önceden elde edilen verileri teker teker gözden geçirerek bu tespite bir açıklama getirmeye çalıştı.

Gezegen avcısı uzay teleskobu TESS’in bir sanatçı tarafından hazırlanan görüntüsü.

Sonuç olarak, üçlü bir yıldız sistemindeki bir yıldızın yörüngesinde dolanan bir gezegen keşfettiklerini anladılar. KOI-5Ab gezegeni muhtemelen, Satürn’ün kütlesinin yaklaşık yarısı kadar, Dünya’dan 7 kat daha büyük ve KOI-5A yıldızına çok yakın bir yörüngede bulunduğundan dolayı yıldızın çevresinde 5 günlük bir sürede dolanmaktadır. Yıldızımız Güneş ile aynı kütleye sahip olan KOI-5A ve KOI-5B yıldızları yaklaşık 30 yıllık bir yörünge periyodu ile nispeten yakın bir ikili yıldızdır. Üçüncü yıldız olan KOI-5C, bu ikiliden çok daha uzak bir bölgede, yaklaşık 400 yıllık bir sürede yörüngesinde dönmektedir. Ancak KOI-5Ab gezegenini diğerlerinden ayıran bir özelliği vardı, bu özelliği ise yıldızının yörüngesinde çarpık bir şekilde dolanıyor olmasıydı. KOI-5Ab’nin yörüngesi, KOI-5B yıldızı ile yanlış bir şekilde hizalanmıştı.

KOI-5A yıldız sisteminin Gemini-Kuzey Teleskobu tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntü

Tüm nesneler aynı şekilde dönen malzemeden oluşmuş olsaydı. Güneş’imizin etrafında dolanan Güneş Sistemi gezegenleri gibi KOI-5Ab’de, aşağı yukarı aynı düzlemde hizalanmış olması gerekiyordu. Astronomlar bu çarpık yörüngenin sebebi için, KOI-5Ab gezegeni oluşurken. KOI-5B yıldızının gaz devi gezegenin yörüngesini kütle çekimsel olarak bozarak onu hizasından çıkarmış olabileceğini düşünüyorlar. Astronomlar, bugüne kadar üçlü yıldız sistemlerinde pek çok dış gezegen doğrulamamış olsa da. Gelecekte yapılacak bu tür keşiflerin üçlü yıldız sistemleri içerisinde bulunan gezegenlerin modellemesi ve özelliklerini anlama bakımından çok yardımcı olacağını belirtiyorlar. (Astronomlar 3 Yıldızlı Bir Gezegen Keşfettiler!)

Kaynak;

https://www.sciencealert.com/astronomers-have-found-a-gas-giant-planet-with-three-suns

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı