Avrupa’nın En Muhteşem Tren Yolculuğu

By Taha Berk Vural
0 Yorum 315 Görüntüleme
İsviçre'de viyadükte tren
İsviçre’de viyadükte tren   –   
Telif Hakkı   Oleh_Slobodeniuk / Getty Images

Yüzbinlerce kilometreyi kapsayan bir demiryolu ağıyla Avrupa, dünyanın en çeşitli ve erişilebilir tren seyahati destinasyonlarından biridir. İspanya’daki beş yıldızlı lüks yataklı vagonlardan Slovenya’daki 100 yıllık demiryolu rotalarına kadar, bir sonraki Avrupa demiryolu maceranız için kıtanın en muhteşem tren yolculuklarını seçiyoruz.

Beş Yıldızlı Lüks İçin: El Transcantábrico, İspanya

Ultra lüks Transcantabrico yataklı treni, konukları İspanya’nın tarihi Santiago de Compostela’sından Romanesk şehri Leon’a 8 günlük bir yolculuğa çıkarır. Ülkenin kuzey kıyı kentleri Santander ve Bilbao’da seyahat eden 643 km’lik rota, Cantabrian Denizi’nin ve Asturias’ın yeşil zirvelerinin manzarasının yanı sıra Picos de Europa Milli Parkı’nı ve Ribadeo plajlarını keşfetme fırsatı sunuyor. Doğal olarak, rota aynı zamanda bölgenin en iyi deniz ürünleri restoranlarından bazılarında mola vererek ve gemide Michelin’e layık alakart menüler sunan Kuzey İspanya’nın birinci sınıf yemek ve şaraplarını da kutluyor. Trenin içinde, lüks süitler, jakuzili en-suite banyolar ve klasik yemek arabaları ile yeniden tasarlanan 1923 Pullman vagonları sizi bekliyor.

Daha fazla bilgi ve nasıl rezervasyon yapılacağı için Renfe.com adresini ziyaret edin

@Filmdenkare
El Transcantabrico, Burgos @LuxuryTrainClub Arija’daki Ebro Nehri üzerindeki köprüyü geçiyor

Fiyortlar ve Yükseklikler İçin: Bergen Demiryolu, Norveç

Hardangervidda Milli Parkı’nı 1.237 metrede geçen Bergen Demiryolu, kuzey Avrupa’nın en yüksek ana demiryolu hattıdır. 371 km’lik rota Oslo’da başlıyor, yeşil ovalar ve çivit renkli göller arasında seyahat ediyor ve ardından cam benzeri fiyortları, ormanlık nehirleri ve karla kaplı dağ geçitlerini geçiyor. 180 tünelden geçen ve 22 istasyonda duran Oslo’dan Bergen’e yolculuk yaklaşık yedi saat sürüyor, ancak birçok ziyaretçi bu rotayı Bergen Demiryolu’nun Avrupa’nın en dik standart hatlı demiryolu olan Flåm’ın yan hattıyla birleştiriyor.

Diğer Norveç demiryolu yolculukları hakkında daha fazla bilgi ve ilham almak için bkz. Norveç’i ziyaret edin

MariusLtu / Getty Images / iStockphoto
Bergen Demiryolu, Kuzey Avrupa’daki en yüksek ana hat demiryoludur MariusLtu / Getty Images / iStockphoto

Tarih ve Destansı Mühendislik İçin: Bohinj Demiryolu, Slovenya ve İtalya

Slovenya’daki Jesenice’den İtalya’daki Trieste’ye üç saatlik yolculuk, Julian Alpleri’nin karla kaplı zirvelerini hem dünyanın en büyük taş kemer köprüsünü (tek başına ana kemer 85 metrelik) hem de Slovenya’nın en uzun demiryolu tünelini (6,327 metre) kullanarak tırmanır.

100 yıllık hat başlangıçta Batı Avusturya ve Güney Almanya’yı o zamanki Avusturya-Macaristan limanı Trieste’ye bağlamak için inşa edildi.

Ancak bugün Bohinj Demiryolu, bölgenin güzel parkurlarına ve Nova Gorica’nın şarap imalathanelerini keşfeden şarap meraklılarına erişim sağlayan bisikletçiler ve yürüyüşçülere hizmet vermektedir. Mayıs ayından Kasım ayına kadar, bir buharlı tren vagonları çeker ve personel 1900-1906 Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde giyilen üniformaları giyer.

Daha fazla bilgi için Bohinj.si adresini ziyaret edin.

Remedios / fesus robert "kavita" (fesus robert "kavita" (Fotoğrafçı) - [Yok]
Bohinj Demiryolu, Slovenya’nın Julian Alpleri Remedios / fesus robert “kavita” yı (fesus robert “kavita” (Fotoğrafçı) – [Yok]

Alp Manzaraları İçin: Glacier Express, İsviçre

İsviçre’nin en ikonik demiryolu yolculuğu, yüksek karla kaplı tepeler, yoğun dağ ormanları ve derin vadi geçitlerinden yükselen 61 metre yüksekliğindeki taş viyadüklerden oluşan bir kış harikalar diyarından geçiyor. 

Ortalama 38 km / saat hıza ulaşan Glacier Express’in Zermatt’tan St.Mortiz’e gitmesi yedi buçuk saat sürüyor, bu da yolculara şampanya içerken veya tütsülenmiş alabalıkta ziyafet çekerken İsviçre Alp manzaralarını seyretmek için bolca zaman veriyor.

Pek çok ziyaretçi yolculuğu bir günde tamamlasa da, bunu yavaş yapmak, Oberwald’da kros kayağı yapmak veya Matterhorn’un çarpıcı manzaraları için Avrupa’nın en yüksek dişli demiryolunda Gornergrat’ı zirveye çıkarmak için yeterli zaman anlamına geliyor.

Daha fazla bilgi için Glacierexpress.ch adresini ziyaret edin.

Markus Thoenen / Getty Images / iStockphoto
İsviçre’nin en ikonik tren yolculuğu, Zermatt ve St.Moritz kayak merkezlerini birbirine bağlar. Markus Thoenen / Getty Images / iStockphoto

Biraz Sihir İçin: West Highland Line, İskoçya

Ver elini Hogwarts Ekspresi!

İskoçya’daki West Highland Line’da, Jacobite buharlı treninde Harry Potter filmleriyle ünlü 21 kemerli viyadük Glenfinnan üzerinde süzülürken, dünyanın en ünlü büyücüsünün yolculuğunun izini sürebilirsiniz.

Beş saatlik yolculuk, yolcuları alçak şehir Glasgow’dan Mallaig yayla limanına, Loch Lomond, Trossachs Ulusal Parkı ve Rannoch Moor’u oluşturan 267 kilometrelik camsı göller ve funda kırlarını alarak ilerler.

Tren Birleşik Krallık’ın en vahşi bölgelerinden geçmektedir, bu da sizin başka bir insana kıyasla geyikleri veya ara sıra yükselen kartalı görme olasılığınızın çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için ScotRail’i ziyaret edin.

Rixipix / (C) Jane Rix ((C) Jane Rix (Fotoğrafçı) - [Yok]
İskoçya’nın West Highland Line’ı Harry Potter filmleriyle ünlendi Rixipix / (C) Jane Rix ((C) Jane Rix (Fotoğrafçı) – [Yok]

Yağmur ormanları ve eski göller için: Karadağ Ekspresi, Karadağ ve Sırbistan

1976’da açılan Karadağ Ekspresi, Avrupa’nın en genç uzun mesafe demiryolu rotalarından biridir. Ancak tarih söz konusu olduğunda eski demiryolu yolculuklarıyla rekabet etmeyebilirken, dağ manzarası kesinlikle bunu telafi ediyor.

12 saatlik yolculuk, Karadağ’ın liman kenti Bar’dan başlıyor ve Dinaric Alpleri üzerinden Sırp başkenti Belgrad’a ulaşmak için 254 tünel ve 435 köprü üzerinden devam ediyor.

Karadağ Ekspresi sadece 475 km içinde Biogradska Gora Ulusal Parkı’na (Avrupa’nın kalan birkaç yağmur ormanından biri), Skadar Gölü’ne (güney Avrupa’nın en büyük gölü) giriyor ve hatta Bosna ve Hersek’in bazı bölgelerine dalıyor.

En iyi manzaralar için, Bar’dan Belgrad’a seyahat ederken trenin sol tarafında oturduğunuzdan emin olun.

Daha fazla bilgi için Interrail.eu adresini ziyaret edin.

Kateryna Kolesnyk / Getty Images / iStockphoto
Karadağ Ekspresi, Biogradska Gora Milli Parkı’ndan geçen 475 km’lik bir yolculuktur. Kateryna Kolesnyk / Getty Images / iStockphoto

Kaynak;

https://www.euronews.com/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı