Aykırılığın Mükemmelliği : Barok Mimarisi

By admin
5 Yorumlar 137 Görüntüleme

Bir dönem Avrupayı kasıp kavurmuş, esintilerini güzel yurdumuzda da gördüğümüz, aykırılığın mükemmelliği : barok mimarisine biraz daha yakından bakıyoruz…

Rönesans’tan sonra yenilikçi akımların artmasıyla birlikte elbette mimari alanda da tasarım şekillerinin tek düzelikten kurtulması öngörülebilirdi. Bunun devamında ise aykırı olduğu kadar estetik, her şeyden biraz alıp şekilleri değiştirerek canlılık katmaya çalışan bu mimari çeşidi 17. yüzyılın tamamı ile 18. yüzyılın ilk 20 yılını etkisi altına almış bir akımdır.

Aykırılığın Mükemmelliği : Barok Mimarisi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Barok Mimarisi, tasarımlarda hareketliliği isteyen ve benimseyen bir mimari biçimidir. Tasarımlar meydana getirilirken taşların kurutulmasıyla yapılır gibi değil de daha çok bir heykel üzerinde çalışılması ile meydana getirilir.

Normal yapılarda kullanılan kemerlerin,sütunların,alınlıkların şekilleri ile oynanarak daha hareketli bir görüntü vermesi amaçlanır.

Bu akım sadece Avrupa’da kalmamış, bize yani Orta Doğu’ya da gelmiştir. Ülkemizde de başlıca ”Dolmabahçe Sarayı” ”Beylerbeyi Sarayı” ”Eyüp Sultan Camii” ve daha nice mimaride görülmektedir. Bu mimarilere bakıldığında sıkça gördüğümüz şeyler köşelerin ovalliği ve devam eden dikeylemesine sütunlar.

Aynı zamanda kubbelerin kemerlerle örülü olması da ”sadelikten kurtulma çabası” olarak görülebilir işin aslına baktığımız zaman, rönesans dönemi ile gelen tasarımlara sade, köşeli, düz hatlı bir yapı gibi bakmak yerine bir heykeltraş edası ile işlemek, ”Zanaat değil, SANAT yapmak” belki de istenilen.

Barok Mimarisi Dünya’ya Ne Kazandırdı?

Bu sorunun birçok olumlu veya olumsuz cevabı olabilir tabiki ama başlıca bakılacak olursa mimarlığın zanaat olmaktan daha da fazlasını gösterdiği bir gerçektir. 17. Yüzyıla kadar yapılan ”düz” zanaatlarden sıkılıp hayata heyecan katma duygusuyla hareket edilip ortaya estetik eserlerin meydana gelmesi de kesinlikle şans olarak görülemez.

5 Yorumlar

İbrahim Aydın 4 Mayıs 2020 - 06:18

Açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş teşekkür ederimm

Cevap
Ezgi Tiftik 4 Mayıs 2020 - 06:20

Keşke daha da yakından hatta canlı olarak bakabilsem 🙁

Cevap
Yaşar ÖZCAN 4 Mayıs 2020 - 16:41

Elbet bir gün😊

Cevap
Furkan Ersoy 4 Mayıs 2020 - 16:57

Güzel bir yazı

Cevap
Ebru AY 4 Mayıs 2020 - 16:58

Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş . Başarılarınızın devamını diliyorum

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı