BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

By admin
0 Yorum 741 Görüntüleme

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ GERÇEKTEN VAR MI, YOKSA BİR EFSANE Mİ?

Dünya’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilen antik bir yapı olsa da coğrafik olarak nerede olduğu tam olarak bilinemeyen tek yerdir. İşte bu sebep akıllara efsane sorusunu getirmektedir.  Ayrıca bu bahçelerin var olduğunu düşünsek bile 2. yüzyılda bölgede meydana gelen deprem Babil’in Asma bahçelerinin yıkılmasına ve Fırat Nehri’nin sularının altında kalmasına neden olduğu düşünülmektedir. Bu sebepten arkeolojik kazılarda bahçeye dair kalıntılarla birlikte yazılı bir belgenin de günümüze ulaşamadığı tezi ileri sürülmüştür. 

Babil’in Asma Bahçeleri Neden Yapıldı: 

O zamanlara kadar görkemli yapıların çoğu din etkisi altında ortaya çıkmıştır. Asma bahçelerin ortaya çıkmasının sebebinin ise diğer görkemli yapıların aksine aşk olduğu söylenmektedir. 

Amytis, iki ülkenin müttefik olması amacıyla Kral Nebukadnezar ile evlendirilmiştir. Amytis’in geldiği ülke yeşil, engebeli ve dağlıktı. Mezopotamya’nın bu dümdüz ve sıcak ortamı memleketini özlemesine yol açmıştı. Babil kralı imparator II. Nebukadnezar tarafından sıla hasreti çeken eşinin -Kraliçe Amytis (Amitis)- özlemini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar vermişti. Yapay dağların bulunduğu ve suların akacağı teraslar yaptırmıştır. 

Bu bahçelerin birbirinin üzerine yükselen çok katlı bir dizi bahçeden oluştuğu düşünülmektedir. Bu bahçelerde büyük bitkilerin ve ağaçların yetişmesi için toprakla doldurulmuş ve sulama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde Fırat nehrindeki su zincir pompalarla yukarılara taşınmıştır. Kubbeler, sütunlar, taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. 

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Farklı Görüşler: 

 Bugün bu bahçeleri tarif eden birden fazla görüş hâkimdir. Gelin bu görüşlere bir bakalım. 

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

Verossus: Bu sarayda yüksek taş duvarlar bulunur. Duvarlardan aşağılara sarkan bitkiler ve ağaçlar vardır. Kral evini, eşinin baba evini andıracak şekilde burayı yemyeşil bir dağ kasabası gibi tasarlatmıştır. 

Diodorus: Bu bahçelerin Suriyeli bir kral tarafından yaptırıldığını ileri sürmektedir. Bahçe kare biçimindeydi ve bahçenin her bir kenarı göz alabildiğince uzağa doğru sürüyormuş. Bahçelerin kat kat olduğunu ve sulama için Fırat nehrinden bahçelere su kanalları olduğunu söylemektedir. 

Quşnus Curtius Rufus: Bu bahçelerin bir kalenin tepesinde bulunduğunu ve 20 stadyum büyüklüğünde olduğunu ileri sürmektedir.. Suriyeli bir kral tarafından eşi için yaptırıldığını söylemektedir. 

Strabon: Bahçelerin Fırat nehrinden burgu su tüneliyle taşındığını ifade etmektedir. 

Heredot: Ünlü tarihçi “Histories” adlı kitabında Babil surlarının muhteşemliğinden bahsedip Babil’in Asma Bahçeleri hakkında bilgi vermemiştir. Bu da efsane olgusunu bir hayli desteklemiştir. 

Bu bahçeler gerçek de olsa efsane de olsa her hâlükârda Babil’in Asma Bahçeleri denildiğinde akla cennetsi bir yapı gelmektedir. 

Bir sonraki yazıda Dünya’nın 7 Harikalarından bir diğerine değineceğiz.

KAYNAKÇA:

-https://tr.wikipedia.org/wiki/Babil%27in_Asma_Bah%C3%A7eleri

https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/babil-in-asma-bahceleri-211

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı