Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

By Nergiz Aydın
0 Yorum 199 Görüntüleme

Özellikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu kış günlerinde, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz oldukça önemli. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

SAĞLIKLI BESLENMELİYİZ

Bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı, iyi bir beslenmedir. Açlık durumu, sağlıksız ve yetersiz beslenme -özellikle protein bakımından eksik beslenme- bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur.

Protein bakımından zengin besinlerle beslenmeliyiz. Proteini yeterli miktarda ve düzenli bir şekilde almalıyız.  Omega-3 bakımından zengin içerikli besinleri (balık, kabuklu deniz ürünleri, semizotu, ketentohumu) tüketmeye özen göstermeliyiz. Bağışıklık sistemimiz için önemli içeriklerden biri ise probiyotiklerdir. Kefir, tarhana, yoğurt, ev turşusu gibi besinlerde probiyotik bol miktarda bulunur. Prebiyotik içeren besinler de probiyotik bakterilerin etkinin artmasını kolaylaştırır. Pırasa, soğan gibi besinler prebiyotik etkilidir. Bunun yanında D vitamini bağışıklık sistemi için oldukça önem arz etmektedir. Yeterli miktarda D vitamini almalı ve D vitaminin aktivitesini artırmak için güneşlenmeliyiz. Biber (kırmızı veya yeşil) bol C vitamini içerir. Bilindiği üzere C vitamininin bağışıklığa oldukça katkısı vardır. Sarımsak, brokoli, zencefil gibi besinler de bağışıklık güçlendirici besinlerdir. Her şeyin fazlası zararlıdır. Vitaminlerin de gereksiz yere kullanımı sakıncalıdır. Besinleri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda almak önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenen bireylerin dışarıdan vitamin takviyesi almasına gerek yoktur.

HAREKET ETMELİYİZ

Hareketsizlik, bağışıklık sistemimizin düşmanıdır. Günlük egzersiz/yürüyüş/spor aktivitelerimizi ihmal etmemeliyiz.

GÜNDE 6-7 SAAT UYUMALIYIZ

Uyku, bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir. Sağlıklı bir uyku bizi ertesi güne hazırlar. Günde 6-7 saat uyku ihtiyacımızı karşılamalıyız. Uyku saatlerimizin biyolojik saatimize uyumlu olması da oldukça önemlidir.

STRESTEN UZAK DURMALIYIZ

Stres, bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanıdır. Stres beraberinde depresyon, uyku uyuyamama ve beslenmede düzensizlik problemlerini getirecektir. Psikolojik sağlığımızın iyi olması, fiziksel sağlığımızın iyiliği için ilk adımdır.

HİJYENE DİKKAT ETMELİYİZ

Meyve ve sebzelerimizi iyice yıkamalı, kişisel hijyenimize de dikkat etmeliyiz. El yıkama ve ağız temizliğimizi doğru bir şekilde yapmalıyız.

KAN DEĞERLERİMİZİ TAKİP ETMELİYİZ

Kan sayımı, açlık kan şekeri, böbrek fonksiyon testleri, kan yağları (kolesterol, trigliserit), karaciğer yağlanmasına yönelik karaciğer fonksiyon testleri, obezite açısından tiroid fonksiyon testleri, açlık insülin seviyesi, vitamin eksiklikleri (B12, folik asit, D vitamini) araştırılmalıdır. Sonuçlar dahiliye uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve doktor kontrolünde gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

ZARARLI ALIŞKANLIKLARIMIZI TERK ETMELİYİZ/AŞIRIYA KAÇMAMALIYIZ

Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar bağışıklığımızı düşürmektedir. Bu alışkanlıklarımızı bırakırsak/azaltırsak, bağışıklık sistemimiz güçlenecektir.

Aslında tüm bu unsurları tek bir tanımda birleştirebiliriz. “Hayat tarzımız.”

Vücudumuzun sağlıklı beslenmeye, harekete, sağlıklı bir uykuya, sağlıklı bir zihne ihtiyacı var. Yani vücudumuzun bir düzene ve en önemlisi her açıdan “Sağlığa” ihtiyacı var. En önemli faktörlerden biri olan stres hayat düzenimizi alt üst edebilmekte, bağışıklık sistemimizi ele geçirebilmektedir. Bu durumda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek istiyorsak ilk uzaklaşmamız gereken şeyin “stres” olduğunu unutmamalıyız.

Sağlıklı bir zihin beraberinde sağlıklı bir yaşamı getirir. Stresi vücudumuzdan uzaklaştırıp, vücudumuza ihtiyaç duyduğu özeni göstermeliyiz.

Bir önceki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı