Barok Dönemi Nedir?Barok Dönemi ve Özellikleri

By admin
0 Yorum 4621 Görüntüleme

Barok dönemi nedir? Borak dönemi ve özellikleri neler birlikte inceleyelim.Bu yazımda sizler için Borok Dönemini anlattım. Favori kahvenizi hazırlayın ve sizi 1600’lere götürmeme izin verin 🙂

Barok Nedir?

Barok, Avrupa’da yaygınlaşan sanatta bir anlatım biçimidir. Sanat tarihinde, Avrupa ’daki Rönesans ve Maniyerist dönemi izleyen ve 1580 – 1750 yılları arasında gözlemlenen bir “barok” sanatı anlayışından söz edilir.

Barok sözcüğü Portekizce “barocco” ya da İspanyolca “barucca” sözcüğünden türemiştir ve düzgün olmayan inci anlamına gelmektedir. Bu sözcük ilk zamanlar eserleri aşağılama amacıyla kullanılmıştır.

Her alanda sanatı saran bu anlatım biçimi,çok fazla kullanıldığı için döneme adını vermiştir.

Mimarlık, müzik, resim ve heykelin etkileyici temalar altında birleştirilmesi amacını güder. Abartılı hareket duygusu ve net gözüken detayları ile dönemin müzik ve edebiyatında da kendini gösterir.

Barok sanatı, genelde teatral, duygusal olarak hitap eden, dinamik ve huşu uyandıran bir tür olarak tarif edilir.Zıtlıkları ile ünlü olan bu çağda sanatta açık ve koyu renkler, pürüzsüz ve bozuk yüzeyler arasında ve müzikte gürültülü ve yumuşak, hızlı ve yavaş gibi zıtlıklar yoğun olarak kullanılmıştır.

Bozok Dönemi Resim

Barok Nedir
Işık kullanımına bakabilirsiniz.

Genel olarak ışık çok güzel kullanılmış; mesajları,duyguları vurgulamak için tam olarak yerinde uygulanmıştır. Böylece duyguları vurgulamak konusunda çok başarılı olan ressamlar bu dönemin önemli bir özelliğini oluşturmuştur.

Çeşitlilik  gösteren Barok resminin konulan din, efsaneler, kahramanlık hikayeleri, mitoloji, savaşlar ve günlük hayattan alınmaktadır.

Manzara ve peyzajın ön planda olduğu bu dönemde tablolar hareketli figürlerle güçlendirilmiştir.

Birçok resimde grup portreciliği ön plana çıkmış,vücut anatomisi en ince ayrıntılarına kadar ön plana çıkmış,figürler bir tiyatro sahnesindeki gibi durmuşlardır.

Tavan ve kubleler gökyüzü resimleri ile süslenmiş,sıcak renkler kullanılmış,ışık ve gölge anlatımı güçlendirmiştir.

Michelangelo Merisi da Caravaggio - Meryem'in Ölümü | Tarihli Sanat
İtalyan barok ressamı Caravaggio’nun “Bakirenin Ölümü” tablosu, ilk sergilendiğinde bir skandala neden oldu, çünkü sanatçı Meryem’i bir azize için yakışıksız yorumlanacak şekilde, şişmiş bir karınla resmetmişti.

Barok Dönemi Müzik

Barok Dönem Ve Müzik

Barok Dönem, 1600’lü yıllarda ilk opera denemesi olan Dafne Operası ile başlayıp Johann Sebastian Bach’ın ölümü olan 1750 yılına kadar yaklaşık 150 yıllık bir dönemi kapsamaktadır.

Barok Dönem genel olarak soylulara hitap eden bir çağdır. Dönemin görkem ve şatafatı müziklere de yansımıştır.

Dönem müziği yoğun bir yapıya sahiptir. Zıtlıklar, enstrüman grupları arasındaki karşılıklı atışmalar, ses yüksekliklerinin kullanılması dönemin başlıca özelliklerinden bazılarıdır.

Rönesastan tamamen farklı olarak bu dönemde sadelikten uzak durulması çok ses getirmiştir.

Ensrümanların adeta savaştığı bu dönemde müzikte kontrast kavramıyla tanıştık.Müzik başladığında entrümanların oluşturduğu bir dans pisti aynı zamanda bir savaş alanı halini alır.

Barok Dönemi Mimari

Barok mimarsinin gelişmesinde denizaşırı ticaretin inanılmaz bir önemi olmuştur. O dönemde prenslikler ile yönetilen Avrupada prensler ve zengin iş adamları(tacirler) için güç gösterisi yapmak zorunluluk gibi bir şeydi. En büyük güç gösterisini de kendi ihtişamlarını gösteren heykeller ile yapmışlardı.Bu heykellere harcadıkları para inanılmazdı.

Aynı zamanda bu dönemde sanatçıların yaptıkları eserler onlar için yeteneklerinin ve gücünün de göstergesiydi.

Bu dönemde doğayı taklit etmek yerine doğaya şekil verme tercih edilmiştir.

Bu dönemde yapılan barok tarzında ki mimari eserler, fıskiyeli havuzları, büyük, sıra dışı görkemli heykelleri, geniş bahçeleri, muazzam salonları, duvar işlemeleri, tanrı ve mitoloji  konulu resimleri bu dönemin mimarisinde yer alan temel unsurlardı.

Barok Mimarisi | Arthipo Resim Galerisi
Trevi Çeşmesi / İtalya 

Bugünlük benden bu kadar.Umarım keyifle okumuşsunuzdur 🙂 Ayrıca ‘Tüm Zamanların En İyi 10 İkonik Rock Şarkısı’ adlı yazıma göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz. Sanatla kalın!

File:Nicolas Poussin - Apollo and the Muses (Parnassus) - WGA18307.jpg -  Wikimedia Commons

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Barok

https://www.milliyet.com.tr/egitim/barok-donemi-nedir-ozellikleri-nelerdir-6334067

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı