Şeker

Beyaz Zehir: ŞEKER

By admin
0 Yorum 952 Görüntüleme

Günümüzde en çok tükettiğimiz besin maddelerinden biri olan şekerin bize olan düşmanlığını böylesine göz ardı etmemiz gerçekten şaşırtıcı. Bu yazımız ile beraber umarım hepimiz, şeker tüketimimize özen göstermeye başlayabiliriz. Keyifli okumalar…

Şeker Bağımlılığımızın Nedeni

Alkol, sigara ve madde bağımlılığında olduğu gibi, şeker için de bir bağımlılıktan söz edebiliriz. Bunun sebebi de tam olarak şekerin beynimizdeki dopamin ve ödül merkezimiz üzerine direkt etki etmesidir. Şeker tüketimiyle beraber salgılanan mutluluk hormonları, ani bir yükseliş sonrasında düşmeye başlar. Bu da beraberinde halsizlik ve mutsuzluğu getirir. Buna engel olmak için tekrar şeker tüketiriz. Bu döngü bizleri şekere bağımlılığa ve bu noktadan da diyabet ve obeziteye kadar götürür.

Şeker beynimizde yapay bir mutluluk oluşturur.

Sürekli yorgunluktan muzdarip insanlar, karbonhidrat açısından zengin şekerli yiyeceklere bir destek için ulaşabilirler. Şeker vücutta endorfin salgılar ve vücuttaki diğer kimyasallarla birleşerek bir enerji dalgalanmasına neden olur. Birisi enerji sağlamaya yardımcı olarak şekeri zihinsel olarak bağladığında, genellikle farkında olmadan ona bağımlı hale gelebilir. İnsanlar sinirlilik, duygusal düşüşler ve diğer koşulları dengelemek için şekerli besinler istemeye başlayabilir. Bu da bizleri bağımlılık seviyesine kadar götürür.

Ancak şeker ile gelen mutluluk da sonrasında bir çok mutsuzluğu beraberinde getirir.

Tüm Şekerler Kötü mü ?

Tabiki de tüm şekerler kötü değildir. Doğal oluşan ile ilave şekerliler arasındaki fark bize bu konuda yardımcı oluyor.

İlave ve doğal şekerli besinler

Şeker vücudumuza girdikten sonra glikoz, fruktoz, galaktoz gibi basit şekerlere dönüşür ve karaciğere gider. Karaciğer basit şekerleri ya hemen enerji olarak kullanır ya da daha sonra kullanmak için saklar. Karaciğer eklenti şeker dediğimiz yani yiyeceklere işlenme ve üretim sırasında sonradan eklenen doğal olmayan şekerleri ise ihtiyaç duysa da duymasa da kan dolaşımının dışına süpürür. Eğer vücudumuzun bu gelen şekeri depolayacak yeri olmazsa bu şeker yağa dönüştürülür. Bu yağın bir kısmı karaciğerde kalır ve insilün direnci ve diyabete yakalanma riskimizi arttırır. Bir başka olan şey de karaciğerde olan bu yağ kan dolaşımının dışına trigliseritler olarak yollanmasıdır buda kilo almamıza sebep olabilir. Ayrıca damarlarımızı tıkayarak kalp rahatsızlığına sebep olabilir.

Şekerler kendi başına sağlıksız değildir çünkü hücrelerimizin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Doğal şeker kaynaklarını tüketmek ilave şeker kaynaklarını tüketmekten iyidir. Fruktoz, glikoz ve sukroz, meyvelerde ve bazı sebzelerde doğal olarak bulunurken, süt ürünlerinde laktoz ve filizlenen tahıllarda maltoz bulunur. Şekeri buralardan almak sağlığımız açısından daha iyidir.

İlave şekerler, işleme veya hazırlama sırasında yiyeceklere veya içeceklere eklenen şekerleri veya kalorili tatlandırıcıları içerir. İlave şekerler (veya tatlandırıcılar) beyaz ve esmer şekerler ile bal gibi doğal şekerlerin yanı sıra kimyasal olarak üretilen diğer kalorili tatlandırıcıları (yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi) içerebilir.

İlave şekerleri sağlığımız için azaltmamız gerekiyor. Eklenen şekerler, yiyeceğe ek kalori ve sıfır besin sağlar. Yediğimiz ilave şekerli miktarını azaltmak, kalorileri azaltır ve kalp sağlığınızı iyileştirmenize ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Umarım hepimiz, özellikle sağlığa zararlı gıdalardan uzak durmayı başarır ve çok geç olmadan sağlık sorunlarımızın önüne geçmeyi başarabiliriz. Tükettiğimiz besinler konusunda daha fazla bilgi elde etmek için bazı sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Yazımızın sonunda İzmir‘de meydana gelen felaketten etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sağlıcakla kalın.

kaynakça

https://www.addictioncenter.com/drugs/sugar-addiction/#:~:text=Unlike%20many%20other%20substance%20use,and%20become%20hyper%20and%20crash.

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/sugar-101

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı