Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği

By admin
0 Yorum 802 Görüntüleme

Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği

Merhabalar,Herkese hayırlı ve sağlıklı günler dilerim. Bugün sizlerle ilk yazımı paylaşmak istedim.Beni bu ekibe layık gören başta kurucumuz olmak üzere tüm ekibimize buradan teşekkür ediyorum. Dilimizin döndüğü,klavyemizin yazdığı süre boyunca siz okuyucularımıza güzel içerikler sunmak,teknolojiye dair yeni gelişmeleri size aktarmak için gayret göstereceğim. Siz değerli okuyucularımıza da şimdiden teşekkür ediyor lafı uzatmadan,sizi de sıkmadan konumuza geçiyorum.

Hemen hemen herkesin dikkatini çeken bu konu hakkında pek de somut bir veri yok. Tam anlamıyla yok demeyelim de okuyucuları yeteri kadar bilgilendiren bir veri yok diyebiliriz. Birçok kişinin araştırdığı bu konunun temeli çok da eski değil aslında zira Yazılım Mühendisliği ülkemizde yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan bir bölüm. Karşı tarafa baktığımızda ise Bilgisayar Mühendisliği uzun yıllardır dünyada var olan bir bölüm.Şimdi zaten bilgisayarsız yazılım olurmu ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet haklısınız bilgisayarsız yazılım olmaz diyebiliriz.Bunu en azından mobil platformlarda profesyonel bir kod yazma uygulaması çıkana kadar diyebiliriz.

Lafı uzatıp vaktinizden çok çalmak istemiyorum.Hemen meseleye geçiyorum.

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliğini karşılaştırmak isterseniz ilk işiniz iki bölümün de eğitimini veren üniversitelerin ders içeriklerine bakmak olmalı, farklı üniversitelerin ders içeriklerine de bakabilirsiniz ancak eğitim müfredatı üniversiteler arası farklılıklar içerdiği için net bilgiye ulaşamazsınız. Bu içeriklere göz attığımızda sizlerde farkına varacaksınız ki iki bölüm arasında çok büyük bir fark yoktur hatta hiç yok denecek kadar azdır. Arkadaşlar iki bölümde hem yazılım hem donanım dersi görür. Tek fark Bilgisayar Mühendisliği okuyan öğrenciler Donanım ve yazılımı eşit payda görürken,Yazılım Mühendisliği bölümü okuyan öğrenciler ise yazılım ağırlıklı bir müfredat işlerler. Arada ki fark budur.

Eğer ki hangi bölümü okuyacağınıza karar veremediyseniz kendinize ben ne olmak istiyorum diye sorun.Ağırlıklı olarak yazılım birikimi olan bir mühendis mi? yoksa hem yazılım hemde donanım açısından birikimi olan bir mühendis mi? Bu sorularin cevabı sizlere hangi bölümü tercih etmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı