İş Ekonomisinde

Bir İş Ekonomisinde Karşılaşılan 7 Zorluk

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 257 Görüntüleme

Bir İş Ekonomisinde karşılaşılan 7 zorluk Ve Onlarla Nasıl Başa Çıkılacağı

Uzaktan çalışma, son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir şey değildir. Ancak covid-19 pandemisi ile birlikte, yeniden canlanmaya bakan küresel işgücü için çok daha alakalı ve gerekli hale geldi.

Uzaktan çalışma söz konusu olduğunda birçok avantaj vardır. İstatistiklere göre, işyerinden uzakta çalışmak maliyeti %77 azalttı, çalışanların moralini %90 artırdı, hasta günlerini %50 azalttı ve memnuniyet seviyesini %57’ye yükseltti.

Bu istatistikler hem çalışanın hem de işverenin bakış açısından etkileyicidir. Evden çalışmanın faydaları, üretkenliği artırmaya, stresi azaltmaya ve memnuniyet seviyesini artırmaya yardımcı olan oldukça dikkat çekicidir. Bununla birlikte, bu büyük faydaların yanı sıra, uzaktan çalışmanın genel konseptine kapsayıcı bir engel haline gelen çeşitli zorluklar da vardır.

Sanal İletişim İçin Ayarlama

Uzaktan çalışma söz konusu olduğunda iletişim çok önemlidir. İşverenler, işçilerin belirli bir görevi tamamlamak için ihtiyaç duydukları iş kapsamını ve son teslim tarihini belirlemelerine yardımcı olan işyerinde gerekli bilgileri dağıtır.

Ne yazık ki, uzaktan çalışmanın ayrılmaz bir parçası olan sanal iletişim, doğru uygulanmazsa çalışanlar ve işverenler arasında bir engel olabilir. Bu sanal iletişime uyum sağlamak, uygun eğitim ve talimatlar gerektirir. Ayrıca, çalışanların sosyal olarak bağlantısız, yalıtılmış ve bilgisiz hissetmemeleri de önemlidir.

Dikkat Dağıtıcı Ve Kesintiler

İşyerinizden uzakta çalışırken, dikkat dağıtıcı ve kesintiler sık görülür. Evde çalışırken, çok daha rahat ve tamamlanması gereken göreve biraz odaklanırsınız

Dikkat Dağıtıcılarla Başa Çıkmanın En İyi Yolları Şunlardır:

-Görevinizi tamamlamak için doğru yeri ve zamanı seçin. İşvereniniz size böyle bir esneklik sunuyorsa, gece çalışmak için mükemmeldir.
-İşinize odaklanmanız muhtemel bir oda veya köşe seçin. Kendinizi başkalarından izole etmek, üretkenliği artırmanın ilk adımıdır.
-Görevlerinizi önceliklendirin ve zamanında tamamlamak için bir karar alın.
-Huzurlu bir ortam bulamıyorsanız, temelde dikkat dağıtıcı olan istenmeyen sesleri azaltmak için kulaklıkları deneyin.
-İstenmeyen iletişimi uzak tutun ve tutarlılık oluşturun.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi, tüm uzaktan çalışma yolculuğu boyunca disipline ve odaklanmaya ulaşmanın anahtarıdır. Zaman yönetimi
zaten serbest çalışan serbest çalışanlar için önemli bir bileşendiren yüksek çalışma standartlarını sağlamak için pazar yeri konumundadır.

Bir bloğa göre “zaman yönetimi söz konusu olduğunda paranın üzerinde olmanız gereken 15’ten fazla serbest platform var”. Zamanı dikkatli bir şekilde yönetmezseniz, müşteriler arasındaki itibarınızı kesinlikle riske atıyorsunuz. Bu nedenle, zaman yönetimi her zaman serbest başarı için kritik öneme sahiptir.

Uzaktan çalışmanın yeni bir şey olduğu bir çalışan için, zaman yönetimi zor bir görev olabilir. Sefil bir program olabilir
iş örgütsüz işlerde sonuç, cevapsız tarihleri, ve kalitesiz. Bununla birlikte, zamanı her zaman etkili bir şekilde yönetmenin yolları vardır. İşte onlardan bazıları:

-Yapılacaklar listesi oluşturma
-Son teslim tarihine göre görevleri önceliklendirin.

Çok Çalışmak

İşverenler için en büyük zorluk, işçilerden aynı düzeyde verimlilik elde etmektir. İşçiler görünürde olmadığında, risk düşüklüğü sağlayabilmeleridir. Bununla birlikte, uzaktan çalışma eğilimi tam tersidir. İşçiler, hem kişisel hem de profesyonel yaşam karıştığında aşırı çalışma eğilimindedir.

Bu tür aşırı çalışmanın ana nedeni, profesyonel ve kişisel yaşamın önemli ölçüde birbirine karıştığı ve tek bir çatı altında yürütüldüğü zaman kapanmanın zor olmasıdır. Bu durum genellikle ara vermeden belirsiz bir çalışmaya yol açar. Ve bu genellikle kötü ruh sağlığı ve tükenmişliğe yol açar.

UZAKTAN İŞ

Bu durumdan kaçınmak için yapabileceğiniz şey:

-İş gününün sonu için takvimde hatırlatıcılar ayarlayın. Bu, iş-yaşam dengesini korumanın ve beyninizin işle ilgili stresten kurtulmasına izin vermenin harika bir yoludur. Daha sonra alışverişe gidebilir, fitness rejiminizi takip edebilir ve enerji seviyenizi normale döndüren en sevdiğiniz şeyleri yapabilirsiniz.
-Molalar için hatırlatıcıyı ayarlayın.

-Ara temel görevleri kadar önemlidir. Yapılacaklar listesi, kesintileri yönetmenize ve zihninizi ve bedeninizi yenilemenize yardımcı olabilir.
-Ofis ve diğer ev alanları arasında fiziksel sınırlar oluşturun. Özel bir alanınız varsa, iyi çalışabilir veya ortak odanızda bir bölüm oluşturabilir.

Sosyal İzolasyon

Çalışma ve özel hayatı arasında bir denge sağlanması esastır. Çok fazla ıssızlık, diğer insanlar tarafından kesilmesine ve sizi dış dünyadan izole etmesine neden olabilir. İzolasyon sadece genel beyin sağlığınızı ciddi şekilde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda tandem olarak üretkenlik seviyenizi düşürür.

COVİD-19 gibi zamanlarda sosyal izolasyon yaygındır. Sosyal izolasyondan kaçınmak için yapmanız gereken şey budur.

-Bir yerel veya eğlence katılın
-Topluluk.
-Daha sosyal ol. Arkadaşlarınızla, aile üyelerinizle ve etrafınızdaki herkesle konuşun.
-Kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz ve harika konuşmalar başlatarak zihninizi aydınlatabileceğiniz sosyal çalışma alanları oluşturun.

Erişilebilir Teknoloji

Teknoloji, uzak bir sitede çalışma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. İnternet kapsamı, video akışı araçları ve bilgisayarınız veya iletişim yazılımınız olabilir. İletişim ve proje teslimatını zahmetsizce yönlendirmek ve tamamlamak için teknolojiye sahip olmak her zaman gereklidir.

Saat Dilimi Farklılıkları

Bazen bir projeyi tamamlamak için çok önemlidir. Uzaktan çalışırken, işbirliği bir sorun olabilir. Ekip üyeniz farklı bir saat dilimindeyse, daha da karmaşık hale gelebilir. Farklı saat dilimleri, ekip üyenizin kritik bir soruya verdiği cevaplara veya proje denetimine anında güvenmeniz gerektiğinde gereksiz bekleme sürelerine neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için, ekibinizin bir örtüşme süresi üzerinde çalışmasını önerebilirsiniz. Sabit üst üste bir süre ekip üyeleri ile ilgili bilgi ve iletişim proje iş alış verişi yapmak için izin verebilirsiniz. Ve bu kesinlikle projenin zamanında tamamlanmasına ve daha az gecikmeye yol açacaktır.

KAYNAKÇA

https://hackernoon.com/7-challenges-to-a-remote-work-economy-and-how-to-deal-with-them-1cj3eg1

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı