Bir Moka Pot ile Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

By Ogulcan Ozyavuz
0 Yorum 297 Görüntüleme

Bir Moka Pot ile Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

Koronavirus son zamanlarda hepimizi evlere kapattı. Kahve zincirlerine gidip severek içtiğimiz o kahveleri özler olduk. Eğer siz de o tatları özlüyorsanız bu yazı tam size göre!

Anlatacağım kahveleri yapmak için tek ihtiyacınız olan çoğu mağazada uygun bir fiyata bulabileceğiniz bir moka pot .Belki isteğe bağlı olarak sütü köpürtmek için bir french press de edinebilirsiniz.

Nedir Bu Espresso

Espresso 1900’lerin ortasında İtalyanların bulduğu,basınç gücünden yararlanılarak elde edilen bir kahve türüdür. Diğer kahvelere göre hızlı bir kahve olan espresso,küçük porsiyonlarda servis edilir,oldukça sert ve yoğundur.Aroması zengindir ve miligram başına düşen kafein miktarı yüksekir. İçimi filtre kahveye göre çok daha zordur.

Sert ve oldukça yoğun kıvamı nedeniyle espressoya su veya süt katılarak farklı kahve çeşitleri türetilmiştir fakat unutmayın ki hepsi aslında espresso bazlıdır.

Moka Pot

Moka potu kullanmak için büyüklüğüne göre sıcak su,birkaç kaşık moka pot için çekilmiş kahve(internet üzerindeki neredeyse her kahve sitesi bu şekilde sipariş edebilmenize olanak sağlar.) ve bir ocağa ihtiyacınız var.

Moka pot ile nasıl kahve yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayın.

Moka PotMoka pot,evde espresso yapmanın en kolay ve ucuz yolu.Ayrıca evde kulannamak için de birebir.3 farklı modeli var:Express,Musa,Brikka.

Moka Pot Express Nedir?

Moka Pot Express ocak üstünde içinde su buharının oluşturduğu 2,5 – 3 bar basınç (Espresso makineleri 9 bar basınç ile çalışır) ile kahve demlememizi sağlayan, bize Espresso’ya en yakın tadı alabileceğimiz ürünü sunan kahve demleme cezvesidir.

Moka Pot Brikka Nedir?

Brikka modeli temelde Moka Pot Express ile aynı prensibe sahip, tek farkı üstündeki valf sistemi ve alt haznesinin geniş olmasından dolayı daha fazla basınç ile çalışması. Daha yüksek bir basınç uygulaması sayesinde kahvemiz hazırlandıktan sonra üst kısmında arzuladığımız krema/köpük daha fazla oluşuyor.

Moka Pot Musa Nedir?

Musa modelinin Moka Pot Express modelinden farkı paslanmaz çelikten yapılmış olması ve bu sayede elektrikli indüksiyon ocaklarda çalışabilmesi (Musa modelinde sadece 4 ve 6 Cup modeller indüksiyonda çalışır, 2 Cup modeli yeterli taban alanına sahip olmadığı için çalışmaz). Bunun dışında çalışma prensibi ve kullanılacak kahve Moka Pot Express ile birebir aynıdır.

Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri

Latte

60 ml sıcak espressoya yaklaşık 300 ml sıcak süt ve yaklaşık 15 ml kadar süt köpüğü eklenir.

Cappuccıno

Latteye oldukça benzeyen cappuccinonun farkı, iki kat köpüğe sahip olması. 60 ml sıcak espressoya 60ml sıcak süt ve 60 ml köpük konulması ile hazırlanır.

Americano

Americano, bir fincanın yaklaşık 2/3’ünün sıcak suyla doldurulup kalanına espresso eklenmesiyle hazırlanıyor. Espressoya göre içimi oldukça hafif.

Macchiato

Macchiato, espressonun sert tadını buharda ısıtılmış süt ve köpükle yumuşatıyor.Çikolata ve çeşitli şuruplarla renklendirebileceğimiz macchiato,klasik ve latte macchiato olarak ikiye ayrılır.Latte macchiato daha sütlüdür.

Mocha

Espresso ve sıcak çikolata tadı arasında bizi başka diyarlara götüren mocha;60 ml espressoya,60 ml çikolata ve 30 ml süt kreması/köpüğü eklenmesiyle oluşur.

Lungo

Tam vize haftanız ve öğrenmeniz gereken çok bilgi mi var veya kariyerinizi etkileyecek bir sunuma mı hazırlanıyorsunuz,bu kahve tam size göre! 90 ml espressoyla hazırlanan bu kahveyle uykusuz saatlere hazırlanın.Fakat unutmayın biraz ağır olabilir.

Kaynaklar:

https://www.wikipedia.org/

https://www.kahve.com/blog/icerik/espressonun-7-hali

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı