BİR YILDIZIN DOĞUŞU

By Ebru Çelen
0 Yorum 182 Görüntüleme

Bir galaksi gazdan, tozdan yıldızlardan oluşur, milyarlar ve milyarlarca yıldızdan.

Yıldızlarda tıpkı insanlar gibi doğar ve ölürler.

Evrim çalışmalarında ilk günlerden beri yıldızlarının ana maddelerinin yıldızlararası gaz toz bulutlarının olduğu düşünülmektedir.

Çok büyük kütleli, soğuk, toz içeren bulutlar, yeni yıldızların doğum yerleridir.

Yıldızlar, gökadalardaki moleküler bulutlarının görece yüksek yoğunluklu olan kısımlarının çökmesiyle oluşur . Bu bölgelerdeki moleküllerin birbirleriyle çarpışmaları sırasında hareket enerjilerinin bir kısmı moleküllerin içsel enerjisine ( moleküllerin titreşimlerinden ve dönüşümlerinden kaynaklanan enerjisine ) aktarılır.

Böylece uyarılmış duruma geçen moleküller, temel enerji seviyelerine geri dönerken sahip oldukları içsel enerjinin bir kısmını kızılötesi ışık olarak yayarlar. Enerjinin elektromanyetik dalgalarla (ışıkla) moleküler bulutun dışına taşınmasıyla yüksek yoğunluklu bölgenin sıcaklığı düşer.

Moleküler bulutun kendi iç basıncının kendi kütle çekimini dengelememesi sonucu, bulut çökmeye başlar. Zamanla yoğunluğun artmasıyla ışığın dışarıya kaçması zorlaşır. Çünkü ışığın büyük kısmı moleküller tarafından soğurulur.

Bulutu meydana getiren nesneler bir araya geldikçe iç sıcaklığı artırır. Sıcaklık 10 milyon Kelvin’e yükseldiğinde , atom çekirdekleri arasında meydana gelen çok şiddetli çarpışmalar füzyon tepkimelerini başlatır . Merkezde oluşan bu yüksek sıcaklık ve basınç ortamında maddeyi oluşturan elektron ve protonlar birbirinden kopuk halde ve çok yüksek hızlarda dolaşırlar. Bu sırada iki hidrojen çekirdeği çarpışarak bir helyum çekirdeğini yani yeni bir elementi oluşturur. Oluşan helyum çekirdeği daha hafif olduğundan tepkime sonucu ortaya devasa bir enerji açığa çıkar.

Yeni oluşan bir yıldız bu aşamaya geldiğinde çok sıcak gazın oluşturduğu dışa yönelik basınç , içe doğru kütleçekim kuvvetini dengeler. Enerji yıldızın içinden yüzeye ulaşır ve uzaya ışık olarak yayılır.

Bundan sonra ölümü ile ilgili ilk belirtileri gösterene kadar yıldız kararlı bir anakol yıldızı halini alır . Bundan böyle yaşamının çok uzun süre bir değişim olmaz.

Artık bir yıldız doğmuştur.

YUKARIYA BAKMAYA DEVAM…

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı