Bize Güneş'ten Sonra En Yakın Yıldız Hangisidir?

Bize Güneş’ten Sonra En Yakın Yıldız Hangisidir?

By Burak ATAN
0 Yorum 249 Görüntüleme
Bize en yakın yıldız yaşam kaynağımız olan güneştir. Ancak, Güneş‘ten sonraki en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri’dir. Alpha Centauri yıldız sisteminin Güneş’e ortalama uzaklığı 4,37 ışık yılı’dır. Sistemde, Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B yıldızları bulunmaktadır. İki parlak yıldız birbirinin çevresindeki dönüşünü 80 yılda tamamlamaktadır. Alfa Centauri A, spektrum türü G olan, Güneş benzeri sarı renkte bir yıldızdır; ancak, Güneş’ten biraz daha büyük ve 1,5 kat daha parlaktır. Alfa Centauri B ise, Güneş’ten biraz daha küçük, spektrum türü K olan, turuncu renkte bir yıldızdır ve Güneş’in yaklaşık yarısı kadar parlaktır. (Bize Güneş’ten Sonra En Yakın Yıldız Hangisidir?)
Hubble Uzay Teleskobu’ndan bize en yakın yıldız sisteminde bulunan Alpha Centauri A (solda) ve Alpha Centauri B (sağda) yıldızının görüntüsü. (Telif : NASA)
Sistemin üçüncü yıldızı olan Alfa Centauri C ‘ye Proxima Centauri de denir. Proxima Centauri, Erboğa Takımyıldızı’nda Güneş‘ten 4,24 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir kırmızı cüce yıldızdır. 1915 yılında İskoçyalı astronom Robert Innes tarafından keşfedilmiştir ve bize bilinen en yakın yıldızdır. Bize en yakın yıldız olduğundan dolayı yıldızlararası seyahat için en önemli adaydır. Proxima Centauri 11,05 kadirle çıplak gözle görülemeyecek kadar sönüktür. Bununla beraber, dikkatli bir gözlem ile küçük amatör bir teleskopla dahi izlenebilir. Güneş’ten 7.000 kat daha sönük bir yıldızdır. Proxima Centauri, Alfa Centauri yıldız sisteminde yaklaşık 1 milyon yıl süren geniş bir yörünge çizerek dönmektedir.
Proxima Centauri yıldızının Velimir Popov ve Emil Ivanov tarafından 2014 yılında çekilen fotoğrafı. (Telif : Irıda Gözlemevi)

Proxima Centauri, Güneş’in sadece %12’si kadar kütleye ve yarısı kadar yüzey ısısına yani yaklaşık 2.800 derecedir, toplam çapı neredeyse Jüpiter kadardır. Alfa Centauri yıldız sisteminde 2012 Kasım ayına kadar bir gezegen saptanamamış ise de, aynı ay içinde Alpha Centauri B yörüngesinde dönen Alpha Centauri Bb adında bir gezegen keşfedilmiştir. Ancak Ağustos 2016’da  Güneş Sistemi‘ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri yörüngesinde bir gezegen olduğu Avrupa Güney Rasathanesi tarafından açıklanmıştır. Proxima Centauri B yıldızın yaşam kuşağında yer alan ve yaklaşık 1.3 Dünya kütlesine sahip olduğu hesaplanan karasal bir gezegen.

Binlerce yıl sonra bize en yakın yıldız olacak olan Ross 248 yıldızının ESO Online Digitized Sky Survey tarafından çekilen görüntüsü. (Telif : jumk.de)

Yıldız çevresinde Dünya zamanı ile 11 gün civarında dolanan gezegenin ortalama sıcaklığı -39 santigrat derece olarak ölçülüyor. Bu sıcaklık, gezegeni yeryüzünde bildiğimiz türde sıvı suya bağlı yaşama izin vereceği kadar uygun, çünkü gezegenin ekvator bölgesi gibi belli kesimleri suyun sıvı halde var olabileceği kadar sıcak olacaktır. Proxima Centuari B‘nin keşiften kısa bir süre sonra araştırmacılar, Proxima b’nin Güneş Sistemi’ne en yakın hayat barındıran yer olabileceğini ileri sürdüler. Bilinen yıldızlar arasında Proxima Centauri, yaklaşık 32.000 yıldır Güneş’e en yakın yıldızdır ve yaklaşık bir 33.000 yıl daha olmaya devam edecektir. Daha sonra ise Ross 248 adlı yıldız, Güneş’e en yakın yıldız olacaktır. (Bize Güneş’ten Sonra En Yakın Yıldız Hangisidir?)

Kaynaklar ;

https://osr.org/blog/astronomy/proxima-centauri/

https://www.universetoday.com/59336/proxima-centauri/

https://www.kozmikanafor.com/yakinimizdaki-yildizlar-proxima-centauri/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Proxima_Centauri

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı