Brokoli: Beslenme gerçekleri ve sağlık yararları

By Sıla Akbulut
1 Yorum 165 Görüntüleme

Brokoli, lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar ile  benzer bir sebzedir.Bu sebzeler topluca turpgil sebzeler olarak adlandırılır. Brokoli, Brassica oleracea olarak bilinen bitki türüne ait bir sebzedir.

Dünyanın farklı yerlerinde popüler olan birçok brokoli türü vardır. Brokolinin üç ana çeşit aşağıdaki gibidir.

 • Calabrese brokoli:Calabria (İtalya) adını taşıyan en yaygın türdür ve kısaca brokoli olarak adlandırılır.
 • Filizlenen brokoli: Bu çeşidin birçok başı ve ince sapı vardır
 • Mor karnabahar: minik çiçek tomurcuklarından oluşur.

Brokoli dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir bunun nedeni: çeşitli vücut fonksiyonlarına yardımcı olan mükemmel bir bağışıklık güçlendirici antioksidan ve besin kaynağı olmasıdır. Brokoli, vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu bir beslenme merkezidir.

Brokoli, sindirimi iyileştirme, kolesterol seviyelerini düşürme ve vitamin ve mineral alımını en üst düzeye çıkarma yeteneği dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir . Ayrıca alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilir, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi korur, doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur, kan basıncını düşürür , iltihabı azaltır ve görme ve göz sağlığını iyileştirir.

İşte bu sevilen turpgil sebzenin sağlık açısından en önemli dokuz faydası :

Vitaminler ve mineraller içerir

Brokoli, besleyiciliği yoğun ve düşük kalorili bir sebzedir. Bir fincan brokoli şunları içerir:

 • Kalori: 34 kcal
 • Karbonhidratlar: 6.64 g
 • Protein: 2.82 g
 • Yağ: 0,37 g
 • Şeker: 1,7 g
 • Kalsiyum: 47 mg
 • Demir: 0,73 mg
 • Magnezyum: 21 mg
 • Fosfor: 66 mg
 • Potasyum: 316 mg
 • C Vitamini: 89,2 mg
 • E Vitamini: 0,78 mg

Brokoli ayrıca diyet lifi, çinko, manganez ve niasin ile birlikte eser miktarda C, A ve K vitamini içerir . Çok çeşitli vitamin ve mineraller nedeniyle, düzenli brokoli tüketimi, iskorbüt hastalığı ve anemi gibi kronik hastalıklara neden olan besin eksikliklerini giderebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Brokoli ayrıca bağışıklık sistemini çeşitli şekillerde güçlendiren A, C ve E vitaminleri gibi yüksek miktarda antioksidan içerir. Örneğin, C vitamini, bakteriyel ve viral enfeksiyonları önleyen beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Bu arada, A vitamini göz sağlığını korur ve sarı nokta hastalığına bağlı görme kaybını önler. E vitamini ise kemikleri, tendonları, bağları, saçı ve cildi serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarlardan korur.

İltihabı hafifletir

Brokoli ayrıca osteoartrit, romatoid artrit ve gutun neden olduğu eklem ağrısına karşı güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

Kan şekeri seviyelerini düzenler

Brokolinin ayrıca bazı bitki bileşiklerinin varlığından dolayı kan şekeri seviyelerini düzenlediği bilinmektedir. Örneğin, birkaç turpgil sebzede bulunan sülfür açısından zengin bir bileşik olan sülforafan, glikoz üretimini engelleyebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir.

 Sindirime yardımcı olur

Brokolinin, sindirimi destekleyen ve bağırsak hareketini düzenleyen yüksek düzeyde diyet lifi içerdiği bilinmektedir. Sonuç olarak diyet lifi mide ağrılarını, hazımsızlığı, kabızlığı ve ishali önler.

Kalp sağlığını destekler

Diyet lifi ayrıca kalp sağlığında önemli bir rol oynar. Bağırsaklardaki kolesterol emilimini engeller, böylece kolesterol birikmesi, konjestif kalp yetmezliği ve felç riskini azaltır.

Yaşlanmayla savaşır

Brokolideki ana biyoaktif bileşik olan sülforafan, erken yaşlanmayı önlemek için vücudun antioksidan ve antienflamatuar tepkilerini tetikler. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar da kemiklerin, tendonların, bağların ve cildin yapısal bütünlüğünü artıran bir protein olan kolajen üretimini uyararak yaşlanma sürecini önemli ölçüde etkiler.

Kanser riskini azaltır

Turpgil sebzelerinin çoğu , anti-kanserojen görevi gören kükürt açısından zengin bileşikler içerir . Örneğin, sülforafanın tümörlerin büyümesini engellediği ve kötü huylu hücrelerde programlanmış hücre ölümünü indüklediği gösterilmiştir.

Patojenleri ortadan kaldırır

Sülforafanın ayrıca gastrit ve mide kanserine neden olan Helicobacter pylori bakterisi gibi hastalığa neden olan patojenlere karşı antimikrobiyal etkileri olduğu bilinmektedir . Klinik araştırmalar, sülforafanın insan papilloma virüsünün (HPV) büyümesini engelleyebileceğini de göstermiştir.

Brokoli en iyi çiğ veya buharda pişirilir. Tavada kızartılıp kaynatılabilse de uzmanlar, brokoliyi besinlerini ve antioksidanlarını olabildiğince korumak için pişirmeye karşı uyarıyorlar.

KAYNAK

https://food.news/2020-08-18-broccoli-nutrition-facts-and-health-benefits.html

Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Ebru Çelen 20 Ağustos 2020 - 14:47

brokoli bu kadar faydasını öğrendikten artık yiyebilirim , çok iyi yazı olmuş

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı