Büyük Parlak Bir Süpernova Kanıltısı Keşfedildi!

Büyük Parlak Bir Süpernova Kalıntısı Keşfedildi!

By Burak ATAN
0 Yorum 387 Görüntüleme
Gökbilimciler, Cepheus takımyıldızında yeni bir galaktik süpernova kalıntısının (SNR) keşfini bildirdiler. Yeni tespit edilen SNR, nispeten büyük ve optik olarak parlak, ancak radyo ve X-ışını bantlarında zayıf. SNR’ler, bir süpernova patlamasından kaynaklanan yaygın, genişleyen yapılardır. Patlamadan genişleyen fırlatılmış malzeme ve patlamış yıldızdan şok dalgasının geçişiyle süpürülen diğer yıldızlararası malzemeleri içerirler. Süpernova kalıntıları üzerine yapılan çalışmalar, galaksilerin evriminde kilit rol oynadıkları, süpernova patlamasında oluşan ağır elementleri yıldızlararası ortama (ISM) dağıttığı ve ISM’yi ısıtmak için gereken enerjiyi sağladıkları için gökbilimciler için önemlidir. SNR’lerin ayrıca galaktik kozmik ışınların hızlanmasından sorumlu olduğuna inanılıyor. (Büyük Parlak Bir Süpernova Kanıltısı Keşfedildi!)
G107.0 + 9.0’ın MDW Hα görüntüsü, kuzey, batı ve güneybatı uzuvları boyunca çok sayıda filamenti ortaya çıkarıyor.

Şimdi ise Hanover’deki Dartmouth Koleji’nden Robert A. Fesen liderliğindeki bir gökbilimci ekibi, Samanyolu galaksisinde büyük bir SNR keşfini bildirdi. G107.0 + 9.0 olarak adlandırılan SNR, MDW Hidrojen-Alfa Gökyüzü Araştırması’nın bir parçası olarak. New Mexico Skies Gözlemevinde 130 mm’lik bir teleskop kullanılarak optik emisyon yoluyla tanımlandı. G107.0 + 9.0 başlangıçta soluk bir gezegenimsi bulutsu olarak sınıflandırıldı, ancak bu kaynakla ilgili bazı çalışmalar bunun tanınmayan bir SNR olabileceğini öne sürdü. Gözlemler, G107.0 + 9.0’ın 244 ile 326 ışık yılı arasında bir çapa sahip neredeyse küresel bir şekle sahip olduğunu. Bu da onu bugüne kadar bilinen en büyük galaktik SNR’lerden biri yaptığını gösteriyor. SNR’nin Dünya’dan yaklaşık 4,900 ila 6,500 ışık yılı uzaklıkta olduğu tahmin edilmektedir. G107.0 + 9.0’ın kapsamlı bir optik emisyon yapısına sahip olduğu ortaya çıktı.

Gezegenimsi bir bulutsu olan Helix’in Hubble Uzay Teleskobundan çekilmiş görüntüsü.

Yüksek çözünürlüklü görüntüler, SNR’nin kuzey, batı ve güneybatı uzuvları boyunca ince ve üst üste binen karmaşık bir dizi ince filamenti ortaya çıkardı. Makalenin yazarlarına göre, kaynak boyunca bulunan hem ışınımlı hem de ışımasız filamentlerin varlığı, kuzeybatı kolu boyunca uzanan parlak emisyonunun hemen önünde bulunan keskin hidrojen-alfa filamentlerinin çakışması ve küresel şekil G107.0 + 9.0’ın SNR durumunu doğrular niteliğe sahip. Dahası, G107.0 + 9.0’ın filament açısından zengin optik emisyon yapısının morfolojisi de nesnenin SNR doğasının göstergesidir. Araştırmacılar, “Kuzey ve batı sınırlarında görülen sayısız ve hassas iplikçikleri, diğer birkaç galaktik kalıntıyla eşleşiyor. Düzinelerce uzun ve nazikçe kıvrımlı iplikçikler, kalıntının şoklarının büyük ölçekli, yerel yıldızlararası bölgelere doğru genişlediğini gösteriyor.” Dediler. Bilim insanları, bu SNR’nin özelliklerine daha fazla içgörü sağlamak için G107.0 + 9.0’ın arkasında yatan parlak yıldızlar üzerinde orta ila yüksek dağılım spektroskopisinin takip edilmesinin gerekli olabileceğini söylediler. (Büyük Parlak Bir Süpernova Kanıltısı Keşfedildi!)

Kaynak ;

https://phys.org/news/2020-08-large-optically-bright-supernova-remnant.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı