CAM BATARYALAR ŞARJ DERDİNİZİ SONA ERDİREBİLİR

By admin
0 Yorum 181 Görüntüleme

Günümüzde elimizden düşüremediğimiz mobil cihazlar, taşınabilir bilgisayarlar, saatler hatta otomobiller kısa zamanda büyük değişimler yaşadı. Telefonlar artık bilgisayarları aratmayacak hızlara ulaştı. Bilgisayarlar ise her zamankinden daha performanslı hale geldi. Otomobillerde ise dönüşüm daha yeni başladı. Artık neredeyse her firma elektrikli otomobil geliştirmeye çalışıyor. Öte yandan teknolojinin gelişimini kısıtlayan sıradan lityum pillere bir rakip gelmek üzere; cam bataryalar.

2017 yılının şubat ayında John Goodenough isimli 97 yaşındaki madde bilimci profesör yeni nesil bir batarya teknolojisi üzerine bir yazı yayınladı. Bu teknolojiye cam batarya ismini verdi.  Cam temelli elektrolit ve sodyum içeren alkali-metal anottan oluşan bu pilin mevcut lityum iyon pillere göre çok daha üstün performans verdiğini iddia etti. John Goodenough ve iş ortağı Helena Braga’ya göre geliştirdikleri batarya hem yanıcı değil hem de geleneksel lityum iyon pillere göre iki kat enerji yoğunluğuna sahip.

PEKİ, CAM BATARYALAR NASIL ÇALIŞIYOR?

Muhtemelen bir yerde takılı unuttuğunuz pilin uzun süre sonra bir çeşit sıvı sızdırdığını fark etmişsinizdir. Çünkü bataryalarda kullanılan ayırıcı element, elektrolit sıvıdır. Lakin cam bataryalarda ise lityum-metaldir. Bataryalar temelde 3 parçaya sahiptir: Anot (-),Katot (+) ve elektrolit. Ayırıcı element (elektrolit) çoğu bataryada sıvı, cam bataryada ise katıdır yani daha az tehlikelidir ve daha az yanma riskine sahiptir. Çok uzak olmayan bir geçmişte bazı telefonların ısındığı hatta patladığı haberlerini duymuşsunuzdur, cam bataryalar ile bu tarz haberler tarihe karışabilir. Ek olarak cam bataryaların enerji yoğunluğunun çok daha fazla olacağını belirtmek gerek.

Temel pil çalışma prensibi

CAM BATARYALAR DAHA UZUN ÖMRE SAHİP

Taşıdıkları risklerin yanında, lityum iyon piller çok uzun sayılmayacak şarj döngüsüne sahipler. Kullandıkları teknoloji sebebiyle geleneksel lityum iyon piller belli bir şarj döngüsünden sonra kapasitelerinde kayıp yaşamaya başlarlar.  Ancak cam bataryalar sıvı olmayan elektrolit kullanmaları nedeniyle bu sorunu yaşamayacaklar. Ek olarak cam bataryalar daha hızlı şarj olacak ve çok daha uzun bir ömre sahip olacaklar.

CAM BATARYALARIN GELECEĞİ

Henüz sahip olamasak da cam bataryalar bizden çok uzakta sayılmazlar. Tasarımcılarına göre üç ile beş yıl arasında son tüketiciye ulaşmaya hazır hale gelecek. Çok kısa süre içerisinde büyük firmaların kendi cihazlarında bu pilleri kullanması şaşırtıcı olmayacaktır.

John Goodenough

Kaynakça;

DigitalTrends

FriscoStyle

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı