Ceres'in Yüzeyinin Altında Okyanus Keşfedildi!

Ceres’in Yüzeyinin Altında Okyanus Keşfedildi!

By Burak ATAN
0 Yorum 129 Görüntüleme
NASA‘nın Dawn uzay aracı son yakıt damlalarını tüketirken, bilim insanlarına güneş sistemindeki en garip yerlerden biri olan Occator Krateri’ne inanılmaz derecede ayrıntılı bir bakış sağladı. Uzun zamandır çorak bir uzay kayası olduğuna inanılan Ceres, yüzeyinin altında deniz suyu rezervuarları bulunan bir okyanus dünyası olduğunu gösterdi. Occator Krateri, asteroit kuşağına sıkışmış cüce gezegen Ceres’deki devasa bir çarpma bölgesinin adı. Dawn uzay aracı görevin son aylarında, cüce gezegenin yüzeyinin sadece 35 kilometre üzerinde uçtu ve enerjisi bitene kadar Occator Krateri’ne odaklandı. (Ceres’in Yüzeyinin Altında Okyanus Keşfedildi!)
Occator Krateri’nin renkli görüntüsü.

Jet İtki Laboratuvarı’ndan Misyon Direktörü Marc Rayman, “Dawn, olağanüstü dünya dışı keşif gezisine çıktığında umduğumuzdan çok daha fazlasını başardı. Uzun ve üretken görevinin sonundan itibaren bu heyecan verici yeni keşifler harika bir şey” Dedi. Yeni araştırma, 22 milyon yaşındaki Occator Krateri hakkında ve daha genel olarak Ceres hakkında bir dizi farklı ilginç bulguya odaklanıyor. Örneğin yeni makalelerden birinde, kraterdeki jeolojik olayların ayrıntılı bir zaman çizelgesini oluşturuyor. Ayrıca, kriyovolkanizmanın sadece 9 milyon yıl önce başladığını ve birkaç milyon yıl sürdüğünü varsayıyor.

Ceres’in görüntüsü.

Bu süre zarfında Ceres mantosundan kayanın üst katmanına sızan tuzlu sulardan oluşan bir dizi parlak tortu oluştu. Aktivite bir milyon yıl kadar yakın bir zaman içerisinde de devam etti. Yazarlar, bu volkanizmanın güneş sistemindeki diğer volkanizmalara benzemediğini söylüyor. Başka bir makale, bugüne kadar sadece Dünya’da ve şimdi ise Ceres’te bulunan, yüzyıllar ölçeğinde özellikle kısa ömürlü olan belirli bir tuz formunu tanımlamaktadır. Bu kombinasyon, onları yüzeyde biriktiren tuzlu suların çok yakın zamanda oluşmuş, belki de bugün asteroit boyunca hareket etmeye devam ettiğini gösteriyor.

Occator Krateri’nin sahte renkteki görüntüleri

Bu tuzlar, Ceres’i yerçekimsel çekiş olmadan nispeten sıcak tutan bilmeceyi de çözebilir ve asteroit içindeki sıvı cepleri korumaktan sorumlu olabilir. Ayrıca Occator Krateri’ni yaratan etki, cüce gezegene salamurayı kayadaki eski çatlaklardan zorlayarak yüzeyde parlak tortular bırakan tuzlu su sızıntısını tetiklemeye yetecek kadar ısı getirmiş olabilir. Başka bir makale ise, kraterin farklı yamalarındaki tuzlu suyun nereden geldiğini belirlemeye çalışıyor. Ayrıca belirli alanların, çarpmanın kendisinin oluşturduğu erimiş yer altı havuzundaki sudan, bazılarının Ceres’teki daha eski ve daha derin, daha küresel bir rezervuardan geldiğini öne sürüyor.

Occator Krateri’nin tepeden görüntüsü.

Yeni araştırma serisindeki diğer makaleler, Ceres kabuğunun farklı yerlerde nasıl farklılaştığını, kraterin içindeki höyüklerin ve tepelerin nasıl oluştuğunu inceliyor. Ayrıca, tuzlu birikintilerin Ay ve Mars’taki aktivitelere kıyasla nasıl olduğunu analiz ediyor. Dawn’ın son ayları bilim insanlarının cüce gezegene ve onun büyük kraterine bakış açısında devrim yarattı. Ancak, yeni araştırmalar bu okyanus dünyası asteroit hakkındaki merakını tatmin etmiyor. Ayrıca yayınlanan genel bir makaleye göre, bu yeni bulgular Ceres’e yeni bir görev için zemin hazırlayabilir. (Ceres’in Yüzeyinin Altında Okyanus Keşfedildi!)

Kaynaklar ;

https://www.space.com/dwarf-planet-ceres-giant-crater-nasa-dawn-results.html

https://www.sciencealert.com/mysterious-bright-spots-on-dwarf-planet-ceres-point-to-secret-underground-ocean

https://phys.org/news/2020-08-dwarf-planet-ceres-ocean-world.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı