Cilt kuruluğu

CİLT KURULUĞU VE YAŞLANMAYA SON

By admin
3 Yorumlar 396 Görüntüleme

Soğuk kış aylarının gelmesiyle birlikte cilt kuruluğu problemi yaşamamız da kaçınılmaz oldu. Dondurucu soğuklar cildimize daha fazla zarar vermeden cildimizi sağlığına kavuşturmamızın sırrı ise etkili bir kış bakımında saklı.

CİLDİMİZ NEDEN KURUYOR?

Öncelikle derimiz, soğuyan havaya karşı vücut ısısını kaybetmemek için kan dolaşımını azaltır, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımımız yavaşladığında cildimiz gerekli antioksidanları ve besleyici maddeleri almakta zorlanır. Ve böylelikle cilt kuruluğu başlar.

Cildimiz hassaslaşır, kaşınmaya ve kızarmaya başlar. Çatlayan dudaklar, kaşınan dirsekler ve T-bölgesi hassasiyeti (burnunuzun yanları, kaşlar ve hemen üstünü kapsayan bölge) bunun en önemli belirtilerindendir.

Esnekliğini kaybeden cildimizde çatlamalar, pullanmalar görülür. Yani cildimiz yağ kaybetmiştir, lipid tabaka dediğimiz koruyucu bariyer incelmiştir. Tüm bu istenmeyen semptomlar zaman içerisinde cildimizin yaşlanmasına sebebiyet verir. Cilt kuruluğunun çözümü ise cildin lipid tabakasını desteklemektir.

Cilt kuruluğu

1-ÖLÜ DERİLERDEN KURTULUN: HAFTADA BİR PEELİNG

Kendisini sürekli yenileyen cildimizdeki ölü hücrelerden kurtulmak için tüm vücudumuza haftada 1 kez peeling uygulamak kış bakımımızın olmazsa olmazlarındandır. 

 Eğer cildiniz yağlı ise ve cildinizi daha fazla yağlandırmadan sadece nemlendirmek istiyorsanız “komodojenik olmayan (noncomodogenic)” ürünlere yönelebilirsiniz. Bu ürünler cildinizdeki gözenekleri tıkamaz.

Kuru cilt tipleri, sabun bileşenleri içermeyen ürünler ile temizlenmelidir. Ve kesinlikle alkol içermeyen tonikleri tercih etmelidir. Bu tonikler cilt tarafından oluşturulan bakteriyel koruma tabakasını kaldırırlar ve kaşıntı, aşırı kuruluk ve iltihap kaçınılmaz olur. 

2-CİLDİNİZE UYGUN NEMLENDİRİCİLERLE CİLDİNİZİN NEM DENGESİNİ KORUMASINA YARDIMCI OLUN

 • Gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri sıklıkla uygulanmalıdır.
 • Doğru sabun seçimi ise oldukça önemlidir. El sabunları kuruluğu önlemek için yağlı ya da kremli tercih edilmelidir.
 • Kış döneminde ayaklar salisilik asit ve üre içeren nemlendirici pomatlar, topuklara ve ayaklara masajla uygulanmalıdır.
 • Dudaklarımızda yağ bezi bulunmaz, bu sebeple dudaklar cildin geri kalanına oranla daha fazla kurur ve çatlar. Dudaklarımızı yalamak ise bunun çözümü değildir. Aksine ıslanma-kuruma döngüsü başlattığımız için daha çok kurumasına sebep oluruz. Bunun yerine, soğuk ve rüzgârlı günlerde dudaklarınızı bir atkı veya fular ile kapatıp nemini arttıracak (tercihen 15 faktör ve üzeri koruyuculuğa sahip) bir dudak nemlendirici kullanarak bu sorunu kolayca çözebiliriz.

 3-CİLDİMİZİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OLAN BESİNLERDEN FAYDALANIN

Cilt kuruluğu için kış dönemi beslenmemize de önem vererek cildimizin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücuda alarak cildimizin temel taşları olan B, C, E, A ve K vitaminleri açısından zengin besinleri tercih ederek dışarıdan yapmış olduğunuz bakımı içeriden de destekleyerek daha etkili hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Omega-3 desteği, Omega-3 yağ asitlerinden EPA sayesinde güneş ışınlarının neden olduğu cilt yaşlanmasını ve var olan yaşlanma izlerini azaltarak kış cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyve ve sebzeleri ile birlikte, tahıllı besinleri sık tüketmek de kış cilt bakımının daha etkili olması için olmazsa olmazlar arasındadır.

4-CİLDİMİZİN MUCİZESİ SUYU UNUTMAYIN

 • Kış aylarında yaz aylarına göre daha az su ihtiyacımız olduğunu hissetsek de soğuk ve kuru hava nedeniyle vücut su kaybına uğrar ve terleme de azaldığı için cildimizin daha fazla nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle genel vücut sağlığımız ve cildimiz için bol bol su içmeliyiz. Vücudumuzu nemlendirmek ve cilt kuruluğunu önlemek için yapacağımız en etkili yöntem bu olacaktır. İçten dışa nemlendirme!
 • Ellerin suyla temasını gerektiren bulaşık yıkama ve temizlik sırasında lastik eldiven giyilmelidir. Özellikle sert temizleyiciler kullanılıyorsa mutlaka giyilmelidir.
 • Cildin nemini kaybetmemesi için suya maruz kalmayı sınırlandırmak önemlidir. Bu sebeple banyo ve duş süresini 10 dakika veya daha kısa tutmak ve ılık suyla banyo yapmak iyi olacaktır. Ayrıca günde bir defadan fazla banyo yapmamaya çalışmak cilt sağlığını korumak açısından önemlidir.

5-GİYDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

 • Cildin nefes almasını sağlayacak pamuklu ve ipekli kumaşlar, derinin tahriş olmasını ve cilt kuruluğunu önler. Giysiden söz açılmışken, kullandığınız deterjanın da boya veya parfüm içermemesi önerilir.

6-GÜNEŞ KREMİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

 • Güneşe çıkarken yaz ve kış demeden yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanmalısınız.
 • Uzun vadede güneş ışınlarına maruz kalmak benlerin, kırışıklıkların artmasına ve cilt kanseri gelişimine neden olabilir.
 • Bu nedenle yaz kış, bulutlu ve puslu günlerde bile güneş kremi kullanın. Kış aylarında, koruma faktörü asgari 15(SPF 15), UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş kremi tercih edin. Güneş kremini sık sık (3-4 saatte bir) uygulamayı ihmal etmeyin.

Son olarak;

Unutmayalım ki kış aylarında cilt tipimiz değişir. Yani kışın kullanılan cilt bakım ürünleriyle yazın kullanılan ürünler farklı olmalıdır. (Örneğin yağlı ciltler soğukta daha az yağlanacaktır, normal ciltler ise artık daha kuru bir cilt haline gelecektir.) Kışın kullandığımız ürünlerin besleyici ve nem değerlerinin yüksek olmasına özen göstermemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Kaynakça: http://eczacininsesi.com/?yon=haber&id=10302

https://www.medicalpark.com.tr/cilt-kurulugu/hg-1979

3 Yorumlar

Elçin Su 19 Aralık 2020 - 19:30

Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş, devamını bekliyoruz..

Cevap
Mehmet 19 Aralık 2020 - 19:31

Çok faydalı bir yazı olmuş

Cevap
Hülya Şengör 19 Aralık 2020 - 21:06

Evet gerçekten de haklısınız. Cildimize gereken özeni gösterip bakım yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı