Mars

Çin Mars Projesini Başlattı “Tianwen-1”

By Ömer Demirci
0 Yorum 74 Görüntüleme

Tianwen-1, Çin’in yerli Mars aracıdır. Wençang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Türkiye saatiyle 07.40’ta Long March 5 roketiyle fırlatılan altı tekerlekli robotun Şubat 2021’de Mars’ın yörüngesine girmesi bekleniyor.

Mars Görevi’nin başlatılmasından sadece günler önce yayınlanan yeni bir makaleye göre, Çin’in Mars gezgini “Tianwen-1″kuzeydoğu Mars’ta bir yere inmeye çalışacak. Çalışma, amaçlanan iniş alanını, bilim hedeflerini ve uzay aracındaki enstrüman adlarını ana hatlarıyla ortaya koyan Tianwen-1 hakkında yeni detayları ortaya koyuyor. Ayrıca Mars Görevinin tarihi doğasını da vurguluyor: Sadece Tianwen-1 Çin’in ilk tamamen yerli Mars misyonu değil, aynı zamanda hem bir gezegen yörüngesi hem de bir gezici taşıyan ilk kişi. Çin’in herhangi bir türdeki ilk Mars gemisi olmuştur.

Tianwen-1 Hedefi Nedir?

Tianwen-1’in bilimsel hedefleri şunları içerir: 1- morfoloji ve jeolojik yapıyı haritalamak. 2- yüzey toprağı özelliklerini ve su-buz dağılımını araştırmak. 3- yüzey malzemesi bileşimini analiz etmek. 4- iyonosfer ve yüzeydeki Mars’ın iklimi ve ortamının özelliklerini ölçmek. 5- Mars’ın fiziksel alanlarını (elektromanyetik, yerçekimi) ve iç yapısını algılamak için, ”görev ekibi üyeleri Doğa Astronomi belgesinde kaleme aldılar. 

Sadece Tianwen-1 Çin’in ilk tamamen yerli Mars misyonu değil, aynı zamanda hem bir gezegen yörüngesi hem de bir gezici taşıyan ilk kişi. Çin’in herhangi bir türdeki ilk Mars gemisi, Yinghuo-1 adlı bir yörünge, Kasım 2011’de Rusya’nın Phobos-Grunt aracıyla birlikte bir Rus roketinde fırlatıldı. Fırlatma başarısız oldu ve gemideki tüm uzay araçları sonunda Dünya’ya düştü.

Her şey planlandığı gibi giderse, Tianwen-1 Şubat 2021’de Kızıl Gezegene ulaşacak. Mars’ın yüzeyine iki ila üç ay sonra, gezegenin Kuzey Yarımküresinde büyük bir düzlük alan olan Ütopya ovasında bir yere inecek. Ütopya ovası 1976’da NASA’nın Viking 2 Lander’ını da ağırlamıştı.

Tianwen-1 “cennete sorular” anlamına gelir ve Qu Yuan (MÖ 340-278) tarafından bir şiir unvanından alınmıştır.

Mars Aracı

Qu Yuan Kimdir ?

Vatansever şair olarak bilinen Qu Yuan, Çin tarihinde “Savaşan Devletlerin Dönemi” olarak anılan yıllarda. M.Ö 340-278 yılları arasında yaşamış bir şair ve aynı zamanda devlet adamıdır. Çin’in en güçlü 7 devletinin (hanedanının) birbiriyle savaştığı bu dönemde Qu Yuan, güçlü Chu hanedanına mensup bir ailenin üyesi olarak doğmuştur. Milattan önce 278 yılında ölmüştür.

https://www.nasa.gov/

Sonraki Yazı

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı