Cobotik Otomasyon

By Uygar Sipahi
2 Yorumlar 272 Görüntüleme

Cobotik Otomasyon ve İşbirliği

Nedir bu Cobotlar? Onlarla işbirliği yapmak mümkün mü? Cobotik otomasyon,robotik otomasyondan daha mı hızlı ilerliyor? Peki bu hızlanmayı ne tetikledi? Gelin biraz konuşalım!

Günümüzde robotlarla olan işbirliğimiz her sektöre hızlı bir şekilde yayılmakta.Programlanmış cihazların disiplinli ve nizami çalışması,insan zekasının yaratıcılığını ve yönlendirmelerini çok farklı bir boyuta taşıyor.Evet,otomasyon çağı.Endüstri 4.0,yani Endüstri Devrimi.Hem de ne devrim! Bugüne kadar bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar artık hayatımıza giriyor.Belki de göklerde süzülen bir Iron Man görmemize çok da fazla kalmamıştır? Gelin teknolojik inovasyonun geldiği bu heyecan verici noktaya biraz göz atalım.

Kolaboratif Robotlar 

Kolaboratif yani işbirlikçi robot arkadaşlarımız öncelikle otomotiv sektörü olmak üzere endüstri,ağaç işleme makineleri ve eğlence sektörlerinde iş gücünü sırtlıyor.Fakat kendimizi hemen yabana atmayalım. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) yapılan bir araştırma, Cobotların insanlarla birlikte çalışmalarının,tek başlarına olan çalışmalarına göre %85 daha verimli olduğunu ortaya koydu.Yani Cobot dostlarımız bizim için çalışmak amacıyla değil,bizimle çalışmak için tasarlanmış bir teknoloji içeriyor.Bir tanesinin maliyeti ortalama 24 bin dolar olan Cobotlar endüstriyel robot pazarının %5’lik kısmını oluşturuyor. Hatta National Geographic bir haberinde,piyasa araştırmalarına göre Cobot pazarının 2020 yılı içerisinde 3 milyar dolara kadar ulaşabileceğini yayınladı.

Peki Neden Cobot? 

Cobotların mekanik dizaynları insanlarınkiyle neredeyse aynı ve ortalama bir insandan yüzlerce kat daha fazla işi çok daha kısa sürede,hata vermeden yapabiliyorlar.Kurulumlarıysa inanılmaz hızlı! Sadece bir saat içerisinde kurulumu tamamlanan Cobotların kullanıma hazır hale gelme süresiyse, kurulumdan sonra en fazla iki saat. İnsanlar için riskli olabilecek keskin, sivri veya sıcak iş parçalarının nakliyesini ve riskli bölgelerdeki cıvatalama, sıkma, gevşetme gibi işleri halletmekte ustalar.Gelişmiş sensör teknolojileri sayesinde tek harekette hareketsiz hale getirilebilirler,böylelikle iş güvenliğini yeni bir boyuta taşıyorlar.Ürün kalitesini ve üretim performansını bu denli arttırabilen işbirlikçi robotlarımız dünyada 50 ülkede kullanılmakta.

COBOT-19

Global bir pandeminin ortasında olduğumuz bu süreçte tüm araştırmalar ve piyasa verileri robotik otomasyonun normalden çok daha hızlı yayıldığını ve popülerleştiğini gösteriyor. Covid-19 patlak verdiğinden beri diğer robotik elemanlarda olduğu gibi Cobot kullanımında da inanılmaz bir talep artışı gözlemleniyor. Gönül isterdi ki bu heyecan verici teknolojik inovasyon maceramız başka şekillerde artış gösterseydi. Biz yine de gelişmelerden fazla geri kalmayalım.Bir sonraki yazıya kadar sağlıklı kalın!

Kaynakça

https://www.nationalgeographic.com/news/2016/05/financial-times-meet-the-cobots-humans-robots-factories/

https://4each.cz/

https://www.universal-robots.com

2 Yorumlar

Umut Piri 27 Ekim 2020 - 20:03

Nice.

Cevap
Pleiades(Ülker) Yıldız Kümesi ve Maia - Dijital Merkezi 7 Kasım 2020 - 18:46

[…]    Okuyan herkese teşekkürler,bir sonraki yazıya kadar sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle!  […]

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı