ÇOCUKLARIN DÜNYASI: OYUNCAKLAR

By Beyza GÜRPINAR
0 Yorum 318 Görüntüleme

 ÇOCUKLARIN DÜNYASI: OYUNCAKLAR

Çocuklar için hayal kurmak, Dünya ile iletişime geçmenin bir yoludur. Hayal dünyalarını besleyebilecekleri birden fazla faktör vardır fakat bunlardan iki tanesi öne çıkmaktadır: Merak ve özgürlük duygusu. 

Merak duygusu Dünya’yı algılamaya başladıklarından itibaren var olmaya başlamıştır. Merak ve özgürlük duygusunu birbirinden ayrı tanımlayamayız. Özgürlüğün olduğu yerde merak da olur. Birinin eksik olması çocukların hayal dünyalarının gelişememesine yol açar. 

 Bizlerin normal karşıladığı her şey onlar için birer merak unsurudur.  İçlerindeki merak duygusu, etrafında olup bitenleri keşfetmesini sağlar. Bu keşifler sonucunda edindikleri deneyimleri ise oyuncaklar sayesinde dile getirirler.  Çocukları oyun oynarken seyrettiğinizde anlatmak istediği her şeyi kolaylıkla anlarsınız. Çünkü oyun, duygularının en saf halidir. 

Çocuklar için imkânsız diye bir şey söz konusu değildir. Hayal güçleri varsa her şey onlar için mümkündür. Balıklar uçabilir, hayvanlar konuşabilir, ağaçlar rengarenk olabilir… 

Peki aldığımız oyuncakların aslında çocuklara komut vererek onları sınırlandırdığını hiç fark ettiniz mi? 

Çoğu oyuncağın bir kullanma kılavuzu vardır. Çocuklara; “Benimle böyle oynamalısın.” der ve çocuklar da öyle oynar. Çünkü oyuncaklar, başka bir şekilde oynanmaya programlanmamıştır. Oysaki oyuncakların kılavuzu çocuklar olmalıdır. İşte bu farkındalığı yaratmak isteyen bir tasarımcıyla tanışacağız: CAS HOLMAN.

Cas Holman Kimdir? 

    Cas Holman (1974 doğumlu), Amerikalı bir oyuncak tasarımcısıdır. Yapılandırılmamış oyun yoluyla yaratıcılığı vurgulayan oyuncaklar tasarlamasıyla tanınır. 2011 yılında High  Line Park için özel bir oyun özelliği olarak ortaya çıkan Holman’ın Rigamajig serisi işbirlikçi oyun setleri, uluslararası olarak okullara ve müze oyun alanlarına dahil edilmiştir.  Daha önce Syracuse Üniversitesi’nde profesör olan, şu anda da Rhode Island Tasarım Okulu’nda profesör ve aynı zamanda oyuncak şirketi Heroes Will Rise’ın kurucusu ve baş tasarımcısıdır.  

Cas Holman, çocukların oyun oynarken özgür bırakılması gerektiğini savunmaktadır. Bu yüzden çocukların hayal güçlerini kullanmalarına izin veren oyuncaklar tasarlamaktadır. 

Bu oyuncaklardan en bilindik olanı biraz önce de bahsettiğim gibi: Rigamajig’dir. 

Rigamajig, uygulamalı serbest oyun ve öğrenme için büyük ölçekli bir yapı kitidir. Tahta kalas, tekerlek, makara, somun, cıvata ve ipten oluşan koleksiyon, çocukların meraklarını oyun yoluyla takip etmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda büyük ölçekli olduğu için oyun oynarken çocukların birbirlerinden yardım almaları gerekmektedir. Bu sayede hem birbirleriyle iletişim kurmayı hem de yardımlaşmayı öğrenmektedirler. Bu oyuncakta çocuklara verilmiş bir talimat yoktur. Siz sadece onlara malzemeleri verirsiniz ve tasarlamak hayal etmek onlara kalır. Bu sayede her çocuk kendi tasarımlarını oluşturur ve ortaya birbirinden farklı varyasyonlar çıkmış olur. 

Rigamajig parçalarının, oyuncak mağazalarında gördüğünüz gibi mavi ve pembe renklerle- çocukları sınırlayan faktörlerden biri olan renkler- süslenmiş parçaları yoktur. Holman’a göre oyuncağın bir cinsiyeti yoktur. O sadece oyuncaktır. 

Sizce de çocukların yaşamları yeterince programlanmış değil mi? Çocuklarınızı belli kalıpların içine sokmaya çalışmayın. Bırakın en iyi yaptıkları şeyi yapsınlar: Hayal kurmak. 

İzlemenizi tavsiye ederim.

KAYNAKÇA

https://www.dezeen.com/2020/02/14/cas-holman-toy-designer-interview/

https://en.wikipedia.org/wiki/Cas_Holman

https://casholman.com/rigamajig

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı