COVİD-19 DÖNEMİNDE GIDA HİJYENİ

By admin
0 Yorum 348 Görüntüleme

Gıda Hijyeni Nasıl Sağlanmalı?

Gıda hijyeni covid-19 salgınıyla tıbbi mücadeleler tüm dünyada devam ederken günlük yaşamın bir çok noktasında insanlar kendilerini bu virüsten nasıl koruyacaklarını düşünmeye başladılar. Sosyal mesafe ve karantina en önemli tedbirlerden yalnızca ikisi..

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte market ve pazar alışverişleri de artmış durumda. Peki, aldığımız ürünler ne kadar sağlıklı? Enfekte olan kişinin teması ya da konuşma, öksürme, hapşırma yoluyla virüs içeren partiküllerin gıdaların üzerine konması durumunda bunu anlayabilir miyiz? Bu soruların cevaplarını içinde bulunduğumuz dönem ve şartlarda çıplak gözle anlamamız oldukça güç. O halde ne yapmamız gerekir? Gelin birlikte öğrenelim…

Gıda Hijyeni Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış;

  1. Kabuklu meyve ve sebzeleri yıkamaya gerek yoktur.
  2. Ambalajlı ürünler pandemi döneminde riskli değildir.
  3. C vitamini olan meyve sebzelere corona virüs bulaşmaz.
  4. Gıdalar enfekte kaynağı değildir.
  5. Açık satılan et ve et ürünleri hayvan uzvu olduklarından risk teşkil etmez.

Uygun besinler bir gece bekletilmeli

Doğru bilinen yanlışlar bölümünde bahsettiğimiz gibi aslında gıdalar doğrudan enfekte kaynağı değildir. Fakat enfekte olan kişinin teması, konuşması vs nedenlerle gıdaların üzerine virüs partikülleri bulaşabilir. Virüsün her gıda ve ambalajda kuluçka süresi farklıdır. Her ürünün ayrı ayrı kuluçka sürelerini öğrenip buna göre hareket etmemizde pek mümkün değil. Bu yüzden satın alınan ürünlerin bir gece balkonda veya temasın oldukça az olabileceği bir ortamda bekletilmesi gerekir.

Çiğ tüketilen meyve sebzelere dikkat!

Çiğ tüketilen meyve ve sebzeler (lahana, marul, maydanoz. elma vs.) ısıl işlem göremeyeceğinden daha fazla risk teşkil ediyor. Enfekte olan kişinin teması söz konu olabilir. Bu sebepten dolayı meyve sebzeleri mümkün olduğunca tek tek yapraklarını ayıklayarak bol su ile yıkamalıyız.

Beyaz sirke!

Özellikle hemen tüketilecek ürünlerde kullanılması önerilirken ambalajlı ürünlerin bir bez yardımıyla beyaz sirke ile ambalajlarının silinmesi açık meyve sebzelerin ise beyaz sirke ile yıkandıktan sonra su ile durulanması önerilmektedir.

SATIŞ GÖREVLİSİ VE MAĞAZA

Gıdayı satın alacağınız veya almayı düşündüğünüz mağaza, avm ve bakkallara güvenmiyor iseniz, satış elemanının hijyene yeterince dikkat etmediğine dair içinizde bir şüphe varsa kesinlikle oradan alışveriş yapmayın. Örneğin açık satılan et ve et ürünleri almayı düşünüyorsanız ve görevlinin eldivensiz şekilde ürüne temas ettiğini görüyor iseniz veyahut öksürdüğünü üstelik ağzını koluyla kapatmadığını ve maske takmadığını görüyorsanız o işletmenin pekte güvenilir olduğunu düşünemeyiz.

KARBONATLI SU

Beyaz sirkenin bir alternatifi olarak kullanabileceğimiz karbonatlı su oldukça faydalı. Karbonatın faydaları saymakla bitmediği gibi corona hijyenine karşı da oldukça etkili. Açık satılan marul, maydanoz vs. gibi ürünleri karbonatlı suda bekletip yıkayarak tüketebiliriz.

EVDE YİYİN !

Yemek yapmakla uğraşmak istemeyip hazır gıdalar tüketmeye bir çoğumuz alıştık. Peki sipariş vereceğimiz firma ne kadar güvenilir? Bu soruya net bir cevap vermek pek mümkün değil. O halde hazır gıdalara bir süre uzak kalmamız bizim için çok daha sağlıklı. Hem ev yemeği gibisi var mı? 🙂

HER ŞEYDEN ÖNCE EVDE KALIN!

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı