Dikkat Ve Meditasyonun Beyin Yapısına Etkisi

By Mert Talatcan Kelleci
0 Yorum 149 Görüntüleme

Meditasyon Ve Beyin

Meditasyon Ve Beyin

Araştırmalar meditasyonun, çağımızda yapılan beyin taramaları sonucu zihni değiştirdiğini ve dikkati arttırdığını gösteriyor. Araştırmacılar, beynin hangi bölümlerinin herhangi bir anda aktif olduğunu ortaya çıkaran bir tarayıcı kullandılar ve meditasyonun dikkat etmek ve karar vermek için kullanılan beyin bölgelerinde aktiviteyi artırdığını buldular.

Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi ve Waisman Merkezi’nde psikoloji ve psikiyatri profesörü olan çalışma lideri Richard Davidson; değişikliklerin konsantrasyon meditasyonu uygulamasıyla ilişkili olduğunu söylüyor. Davidson, uygulayıcılara dikkatini bir uyarana dikkatle odaklamaları talimatını verdi ve dikkatleri başka yöne doğru kaydığında dikkati nesneye geri getirmeleri gerektiğini söyledi.

Davidson, “Çoğu insan, bir bebeğin çığlık attığını duysaydı, duygusal bir tepki verirdi” diyor, ancak çok deneyimli meditasyoncular bu tepkileri vermiyorlar. “Sesi duyuyorlar, bunu işitme korteksinde tespit edebiliyoruz, ancak duygusal tepkiye sahip değiller.”

Meditasyonun Otizm, Şizofreni Ve Psikiyatrik Bozukluklar Üzerindeki Etkisi

Yale araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir beyin görüntüleme çalışmasına göre, deneyimli meditasyon yapanlar beynin, otizm ve şizofreni gibi psikiyatrik bozuklukları bulunan alanlarını da kapatabildiğini gösteriyor.

Deneyimli meditasyon yapanlar beynin, dolaşan düşünceler, anksiyete ve şizofreni gibi bazı psikiyatrik bozukluklarla ilişkili alanlarını kapatıyor gibi görünüyor. Araştırmacılar, meditasyon yapanların beyinlerinin ,yapmayan deneklerden nasıl farklı olduğunu belirlemek için fMRI taramalarını kullandı. Mavi ile gölgelenmiş alanlar, meditasyon yapanların beyinlerinde azalmış aktivite alanlarını vurgular.

Sekiz Haftada Beyninizi Dönüştürün

Sekiz haftalık bir farkındalık meditasyon programına katılmak, hafıza, benlik duygusu, empati ve stres ile ilişkili beyin bölgelerinde ölçülebilir değişiklikler yaratıyor gibi görünüyor. Massachusetts General Hospital’daki (MGH) Harvard’a bağlı araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip meditasyonun zaman içinde meydana getirdiği değişiklikleri ilk kez belgeleyen çalışmalarının sonuçlarını bildirdi. Özellikle beynin gri maddesindeki dönüşümler üzerine.

Harvard Tıp Fakültesi psikoloji alanında eğitmen , MGH Psikiyatrik Nörogörüntüleme Araştırma Programı’nın kıdemli yazarı Sara Lazar, “Meditasyon uygulaması huzur ve fiziksel rahatlama duygusuyla ilişkilendirilse de, uygulayıcılar uzun zamandır meditasyonun gün boyunca devam eden bilişsel ve psikolojik faydalar sağladığını iddia ediyorlar” diyor.

Meditasyon Egzersiz Sonuçları

Meditasyon grubu katılımcıları, her gün ortalama 27 dakika farkındalık egzersizleri uyguladıklarını bildirdiler ve farkındalık anketine verdikleri yanıtlar, katılım öncesi yanıtlara kıyasla önemli gelişmeler gösterdi. Daha önceki çalışmalarda meditasyonla ilişkili farklılıkların görüldüğü alanlara odaklanan MR görüntülerinin analizi, öğrenme ve hafıza için önemli olduğu bilinen hipokampusta ve öz farkındalık, şefkat ile ilişkili yapılarda artmış gri madde yoğunluğu buldu.

Katılımcılar tarafından bildirilen stres azalmaları, anksiyete ve streste önemli bir rol oynadığı bilinen amigdaladaki gri madde yoğunluğunun azalmasıyla da bağlantılıydı. Daha önceki çalışmalarda tanımlanan insula adı verilen öz farkındalıkla ilişkili bir yapıda herhangi bir değişiklik görülmemiş olsa da, yazarlar o alanda değişiklikler üretmek için daha uzun vadeli meditasyon uygulamasına ihtiyaç duyulabileceğini öne sürüyorlar.

Lazar’ın grubu ve diğerlerinin yaptığı önceki araştırmalar; deneyimli meditasyon uygulayıcılarının beyinleri ile meditasyon geçmişi olmayan bireyler arasında yapısal farklılıklar bulmuş. Dikkat ve duygusal bütünleşme ile ilişkili alanlarda serebral korteksin kalınlaşmasını gözlemlemiştir. Ancak bu araştırmalar, bu farklılıkların gerçekte meditasyonla üretildiğini belgeleyemedi.

Sonuç Olarak

“Hepimiz biliyoruz ki, eğer bir kişi düzenli olarak egzersiz yaparsa kalp-damar sağlığını değiştirebilir”. “Aynı şekilde, bu veriler, dikkat gibi zihnin belirli temel mekanizmalarının da sistematik uygulama yoluyla eğitilebileceğini ve geliştirilebileceğini gösteriyor.”

Kaynakça :

UNIVERSITY of WISCONSIN-MADISON https://news.wisc.edu/brain-scans-show-meditation-changes-minds-increases-attention/

YALE UNIVERSITY https://news.yale.edu/2011/11/21/tuning-out-how-brains-benefit-meditation

HARVARD UNIVERSITYhttps://news.harvard.edu/gazette/story/2011/01/eight-weeks-to-a-better-brain/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı