Dolar / TL

Dolar Düşüşe, TL Yükselişe Devam Ediyor.

By YAŞAR SAFA CİHAN
2 Yorumlar 681 Görüntüleme

Dolar kuru geçtiğimiz haftalarda 8.58 seviyelerinde seyrederken, yeni işlem haftasında büyük bir hızla 8 Tl’nin altına geriledi. Türk Lirası Dolar Kuru karşısında hafta içerisinde en çok değeri artan para birimi olduğu durumda, son 1 ay esas alacak kayıplarınıda geri almış durumda.

Dolar kurundaki bu durum pandemi, yurtdışındaki jeopolitik konum sıkıntıları ve ekonomi durumlarındaki hareketlilik sonucunda meydana geldi.

Yaz aylarından çıkıldığı bu zamanlarda pandeminin küresel vaka sayılarından yaşanan yükseliş ve ikinci dalganın gelmesi korkusu ile beraber gelişmekte olan ülkelerden portföy durum çıkışları hızlandırılırken , tüketici enflasyonunun da yükselişe geçmesiyle beraber Merkez Bankası geçtiğimiz eylül ayında PPK toplantısında ciddi kararlar almış bulunmaktadır.

TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) likitide araçlarıyla beraber yapmış olduğu sıkılaşma olaylarının yerine eylül ayı içerisnde politika faiz durumunu 200 baz puan artırma seçeneğine yöneldi.

BDDK (Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu) normalleşme seçenekleri etrafında yurtdışı bankaların TL alış-satış SWAP limit seçeneklerini rahat bir koşula devam ettirmesiyle beraber , karar öncesinde 7.90 seviyesinden el değiştirirken kur 7.60 düzeyine çekildi.

Ekim Toplantısından Sonra Yükselen Kur

Piyasa TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) ‘nin ekim ayında yapılan toplantı öncesinde ilave olarak bir faiz artış satın alırken beklenen yönün tam aksine yönelerek gösterge faizinin sabit bir şekilde bırakılmasıyla Türk Lirası’ndaki denge yerini değer kaybına doğru yönelirken kur aynı gün içerisinde 7.79’dan 7.93 seviyesine yükseldi.

Dolar Kuru uluslararası alanda değer kaybına uğramasına rağmen TL karşısında geçtiğimiz cumaya kadar değer artırmaya devam etti.

Türk Lirası’nın hızlı bir şekilde değer kaybetmesinde içeride oluşan Merkez Bankası rezervine doğru olan endişeler, özel sektörde bulunan vade zamanı yaklaşan dış borç ödemeleri, enflasyon düzeyinin altında kalan politika faizi ve artış gösteren cari açık etkili oldu.

Yurt dışındaki meydana gelen haberlerde olumsuz olan gidişatı doğruladı. Biden’in farkı açmış olmasına dair haberler ve yaptırım sorunları, Fransa’ya yapılmaktan olan boykot çağrımları ve Avrupa Birliği’ne yönelik olan ihracatla ilgili olan sorunlar, Körfez ülkelerinin Türk Mallarına uyguladığı boykotlar, Azerbaycan ve Ermenistan arasında süregelen çatışmalar dövizi besledi.

Ekonomi Yönetimininde Meydana Gelen Değişmeler

Yılın son olarak yayınlanan enflasyon raporunun açıklamalarında TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) Başkanı Uysal, TL’nin aşırı değersiz bir konumda olduğunu belirtirken , yıl sonunda oluşan enflasyon tahminlerini artış yönünde güncellediğini duyurdu.

Buna rağmen, kasım ayında yapılan PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısı öncesinde piyasaların beklemekte olduğu faiz artışı durumuyla ilgili net bir açıklama olmadı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın herhangi bir hedefi olmadığını belirten Uysal, ”Ağırlıklı olarak fonlamaya odaklanmak gerekiyor. Geç bir likitide durumu üst sınır olarak belirlenmeli ” dedi.

Dolar / TL durumu ekim sonundan 6 kasıma kadar olan 10 günlük bir zaman sürecinde hızlı bir şekilde değer düşüşü gerçekleştirerek 8.58 seviyesine düştü. Euro / TL durumu 10.20 seviyesini geçti. Türkiye’nin risk prim düzeyi 570’i aştı.

Berat ALBAYRAK – Naci AĞBAL

7 kasım cumartesi gününde ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda beklenmeyenbir olay meydana geldi. Murat UYSAL görevinden alınırken UYSAL’ın yerine 64. Dönem Türkiye Hükümeti’nde Maliye Bakanı olarak görevinde bulunan Naci AĞBAL getirildi.

Piyasaların kapalı olduğu zamanda alınan bu karar sonrasında Pazartesi günü piyasaların vereceği tepki önem taşırken, ekonominin gündemi 8 kasım pazar akşamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın instagramda yaptığı istifa haberleriyle karışık bir durum aldı.

Naci AĞBAL’ın Açıklaması ve Düşen Kur

Berat ALBAYRAK’ın verdiği istifanın kabul edilip edilmeyeceği hala belirsiz bir durumdayken, Asya piyasa durumlarında Türk Lirası değerini artırmaya başladı. Sığ durumda olan piyasadaki olumlu gelişme 9 kasımda açılan piyasada da devamlılığını korudu.

Hafta sonu itibariyle devam eden 8.60’a kadar düşen kur 8.20 seviyesine kadar geriledi. Türk Lirası bu durumda %5 ‘lik bir değer artışı kazandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda değişiklik olabileceği ihtimali ve Berat ALBAYRAK’ın istifası kabul edildi.

Lütfi ELVAN’ın piyasa dostu değişiklik açıklamaları Türk Lirası’nı olumlu bir şekilde etkilerken Türkiye’nin CDS primi 500’ün altına çekildi.,

KAYNAKÇA

https://www.haberturk.com/dolar-neden-dustu-iste-dolar-tl-kurundaki-dususun-nedenleri-2866750-ekonomi

2 Yorumlar

Talha 18 Kasım 2020 - 20:00

Yatırımı dövize mi altına mı yapmak daha mantıklı acaba

Cevap
YAŞAR SAFA CİHAN 18 Kasım 2020 - 21:22

Döviz bana Mantıklı geliyor fakat kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı