Dünyanın En Çarpıcı 8 Küçük Evi

By admin
0 Yorum 265 Görüntüleme

Küçük Ev Akımı(Tiny House Movement), gittikçe kalabalıklaşan şehirlerden, çok yüksek olan yaşam giderlerinden kaçıp hayatımızı daha minimal ve sade hale getirmenin simgesi haline gelmiştir. Gün geçtikçe daha fazla insan bu akımdan etkilenip hayatında uygulamaya koymaya başlıyor. Bu akımın dünyadaki en iyi örnekleri ise sizin için sıralanmış bile. Hep beraber göz atalım.

1- Cabn Jude – Michael Lamprell

Adelaide, Avustralya

Dylan Minchenberg

Evin yaratıcısı Michael Lamprell, “kendi başımıza açtığımız çılgınlığıa” bir panzehir olarak bu evi dizayn ettiğini belirtiyor. Eşyalara olan bağımlılığımızdan ziyade deneyimlerin peşinde olduğunu söylüyor Michael. Küçük, doğa dostu ve şehirden uzak ev, Güney Avustralya’daki Adelaide Tepelerinde sakinlerine doğa ve çevresiyle yeniden tanışmaya dijital detoks yoluyla olanak sağlıyor.

2- Casa Parásito – El Sindicato Arquitectura

San Juan, Ecuador küçük ev

Andr.s Villota, Paolo Caicedo

Tasarım konsepti A-çerçeve cepheye dayanır. İç alan, dikdörtgen bir şekilde tasarlanmıştır. Oturma odasından mutfak, banyo, yemek masası, yatak ve depolama gibi alanlara erişim sağlanabiliyor. Boydan boya olan cam, dışarıdaki ışığın evin içine girmesine olanak sağlıyor. Kuzey Cepheli olan evin manzarası bölgedeki volkanlara doğrudur.

3- FLEXSE – SA Lab

St Petersburg, Russia küçük ev

Ekaterina Titenko

İskandinav mimarisinden etkilenen bu ev, mevsimlere ayak uydurabilen az kişilik prefabrik bir ev. En başta kuliner amaçlı düşünülse de sauna, misafir ağırlama ve hatta küçük ev amacıyla kullanılabilir. Evin yapısında tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldığı için yapı parçaları sökülüp takılabilir. Bu durum, şehrin dışına hatta su üzerine bile kurulumunu sağlıyor.

Evin belirgin özellikleri ise kar birikmesini engellemek için açılı bir çatı, tahta iç ve dış yapı ve evi ısıtan açık bir menfez.

4- San Juan Tiny House – Rocky Mountain Tiny Houses

Colorado, United States

Greg Parham

Colorado Dağlarının yüksek kesimlerinde, şu anda orada iki köpeğiyle yaşayan bir çift küçük ev meraklısı sakinleri tarafından inşa edilmiştir.

Evin tamamında kullanılan geri dönüştürülmüş malzemelerle, evde dalgalı bir çatı, art nouveau esintili Fransız kapılar ve katlanabilir bir güverte ve hareket halindeyken evin içine giren güneş panellerinden yapılmış katlanabilir bir ön sundurma bulunuyor.

İçeride, gece aşağı indirilebilen bir asansör yatağı sayesinde yaşam alanı ikiye katlanıyor.

5- Unyoked – Fresh Prince

New South Wales, Australia

Sammy Hawker

Unyoked, Avustralya’nın çalılıklarında, gezginlere yalnızlık ve modern yaşamdan kopukluk sunan bir dizi küçük tatil kabini.

Tabiatta olabildiğince az iz bırakmayı hedefleyen yapıların her biri güneş enerjisi, geri kazandırılmış malzemeler ve piknik masası, soba gibi malzemeleri bünyesinde bulundurur.

Genellikle ormanları çevreleyen, vadilerde yuvalanmış veya dağlara kurulmuş kabinler, gürültü kirliliğinden ve insan yapımı dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaştırılarak, yolcuları deşarj etmeye teşvik ediyor.

6- Pod-iDladla – Clara da Cruz Almeida

Johannesburg, South Africa küçük ev

Brett Rubin

Uygun maliyet, uyumluluk ve mekan ferahlığı stratejisi odaklı olan bu taşınabilir ev, ismini Johannesburg’da halk tarafından evim anlamına gelen iDladla kelimesinden alıyor.

Bu bölme, stüdyo alanı, kiralık yazlık veya tatil ünitesi gibi olası kullanımlarla bir yerden başka bir yere taşınabilir veya kiralanacak bir yerde bırakılabilir.

İçeride, çatı katı benzeri düzende üst katta bir yatak ve altta bir mutfak ve ofis alanı bulunur. Renk patlamaları ve ahşap desenli berrak beyaz duvarlar, küçük bir alanın sıcak, açık ve gezinmesi kolay hissetmesini sağlar.

7- La Colombière – YH2 Architecture

Quebec, Canada küçük ev

Francis Pelletier

Bir zamanlar bir oduncu tarafından depo olarak kullanılan yapının çağdaş bir yeniden tasavvuru olan La Colombière, şimdi sürükleyici bir orman sığınağı olarak hizmet veriyor.

Ağaçların doğal büyümesinden esinlenen tasarım felsefesi, konutun üzerinde durduğu toprakla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu düşünür ve ağaç örtüsünü anımsatan bir üst hacimle sonuçlanır.

Koyu sedir dış kısım, çevredeki kozalaklı ağaçlara saygı göstererek manzarayı daha da onurlandırır. İçeride, yükselen tavan ve duvarlar beyaza boyanırken, orijinal binadaki malzemeler korunmuş ve kesintisiz olarak yeni yapıya ekleme yerine bir uzantı olarak vurguluyor.

8- Glasshouse Treehouse – ElevenTwoEleven Design

New York, United States küçük ev

ElevenTwoEleven Design

Glasshouse Treehouse, New York’un yemyeşil Catskill Dağları’ndaki bir seranın cazibesini ustaca yakalayan ve yeniden yorumlayan iç mimar Christina Salway’in bir “Kendin Yap” projesidir.

Toplanan, hediye edilen ve bulunan parçalardan oluşan bir “yama projesi” yaratmayı amaçlayan Salway, cadde köşelerine atılan pencereleri ve antika dükkanlarından çıkarılanları kurtardı. Ayrıca istenmeyen veya kullanılmayan kapı ve pencerelerin bu eve bağışlanması için arkadaşlarına ve ailesine başvurdu.

Bu tasarım, kırsal alanın panoramik manzarasını sunar ve sadece çok küçük bir alanı kaplarken, ağaç evin iç kısmı üç bölgeye ayrılır: bir çalışma alanı, bir uyku alanı ve bir salon.

Ayrıca,

Doğayla Mükemmel Şekilde Karışan 7 Ev – Dijital Merkezi yazımızı da doğayla baş başa olmayı seviyorsanız inceleyebilirsiniz.

Kaynak:

CNN International – Breaking News, US News, World News and Video

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı