Dünyanın En Korkunç ve Ürpertici Tabloları

By Ogulcan Ozyavuz
0 Yorum 505 Görüntüleme

Sanat tarihinin ne korkunç resmi nedir?

Baktığımızda içimizi ürperten, bizi kendi korkunç atmosferine çeken ve orada hapseden ‘Dünyanın En Korkunç Tabloları’ bu yazımda!

Baştan uyarmak istiyorum, bu yazım küçük yaştaki okurlarımız için uygun olmayabilir. O yüzden lütfen reşit insanlara hitap eden bu yazıyı geçin. Buraya tıklayarak başka bir yazıya gidebilirsiniz.

1. Hell: Hans Memling, 1485

Hell, c.1485 - Hans Memling - WikiArt.org
Hell: Hans Memling

Hem erkek hem kadın, hem şeytan hem ejderha, hem bir köpek hem de bir kedi, bu acımasız yaratık, ebedi cehennem ateşinde yanarken lanetliler üzerinde dans ediyor.

Unutmak dehşeti artırıyor, böylece cehennem devasa bir balığın çeneleri içinde kavruluyor ve iblis, umut olasılığını kesin bir şekilde reddeden bir pankart taşıyor: “Cehennemde kurtuluş yoktur”.

Sahne, 15. yüzyıl kilise ziyaretçilerini çok daha iyi davranışlar için korkutmayı amaçlayan daha büyük bir sunağın parçasıdır.

2. The Nightmare: Henry Fuseli, 1781

The Nightmare - Wikipedia
The Nightmare: Henry Fuseli

Uyandığınızda bu manzarayla karşılaştığınızı hayal edin. Düşüncesi bile ürpermemize yetiyor.

Henry Fuseli tarafından yapılan bu eserde bayılmış gibi yatan bir kadının üzerinde, karnında çömelmiş olan yaratık ve ona bakan bir at görüyoruz.

Birbirinden kötü birçok şeyin metaforunu içinde barındıran tabloda-metaforlardan bu yazıda bahsetmeyeceğim-yaratığın gözlerindeki dehşeti okyabilirsiniz.

3. Electric Chair: Andy Warhol, 1964

Little Electric Chair' by Andy Warhol (1964-65) | Christie's
Electric Chair: Andy Warhol

Korkunç sessizlik Andy Warhol’un Elektrikli Koltuğunun kasvetinde parlıyor, sanki o koltukta katledilen herkes için geleceği anlatıyormuş gibi.

Çok eski bir tablo olan ‘Elektrik Koltuğu’ erime nedeniyle eskisi kadar iyi gözükmese de verdiği his çok açık.

Warhol’un “Yaptığım her şey ölümle bağlantılı” sözünü doğrular nitelikteki bu eser karanlığı simgeliyor bence; ölüm ve sonrası gibi.

4. The Ghost of a Flea: William Blake, 1819-20

The Ghost of a Flea: William Blake

Blake’in 1820 imzalı bu eserindeki yaratığı yakın arkadaşı John Varley Ruhu çizerken sanatçıya, tüm pirelerin “doğası gereği kana susamış” insanların ruhları tarafından işgal edildiğini söylemiş.

Tabloda kan içmek için bir fincan tutuyor ve iştahla ona bakıyor. Blake’in insan ve canavar karışımı, hayvansal özelliklerle gölgelenmiş bir insan karakterine işaret ediyor.

5. Saturn Devouring His Son Peter: Paul Rubens

Steam Community :: lllllllllllllll◌lllllllllllllll
Saturn Devouring His Son Peter

Yunan mitolojisinin bazı versiyonlarına göre, Saturn veya Cronos; doğacak çocuklarından birinin onu alt edeceği ve öldüreceğini öğrenir. Bu yüzden her doğan çocuğunu yemeye başlar.

Caravaggista | Peter paul rubens, Renaissance art, Art

Daha çok hayat enerjisini emiyor gibi görünen bu klasikleşmiş tablonun bir benzerini ise Goya yaptı onun resminde ise her şey daha da korkunç bir hal alıyor. Mite göre bebeği tek parça halinde yutan Saturn onunkinde çiğ çiğ yiyor.

Bari hikayeden biraz bahsettik,devamını getirmemek olmaz değil mi 🙂 Sonunda Saturn’nün karısı Rhea bir çocuğu saklayabilmeyi başardı:Zeus. Gerçekten de Zeus babasını sürgüne gönderdi ve Titanların hükümdarlığı son buldu.

Saturn Devouring His Son - Wikipedia
Goya’nın versiyonu
(Bu tabloya başka bir yazımda değinmeyi düşünüyorum.)

6. The Flaying of Marsyas: Titian, 1570-75

Flaying of Marsyas (Titian) - Wikipedia
The Flaying of Marsyas: Titian

Bu ürkütücü resim, Marsias’ın Apollo ile bir müzik yarışmasını kaybettiği için cezalandırıldığını gösteriyor.

Baş aşağı asılmış, cildi karış karış yüzülmüş, bir İspanyol kanı çırpıyor ve başka bir müzisyen kemana eşlik ediyor.

Kanvasın yüzeyi, kanlı kızıl çizgiler dışında neredeyse tek renkli, tutarsız bir kütle gibi deriye bürünmüş görünüyor. Yakından, her vuruş yumuşak bir şekilde bir sonrakine doğru bulanıklaşıyor, sanki Titian ona üzücü bir lütuf vermeden böyle bir korku vizyonunu çizemiyormuş gibi.

Hatta Titian kendini de (sağda oturan) işkenceyi üzüntüyle düşünen bir figür olarak tablonun içine yerleştirmiştir.

7. Medusa: Caravaggio, 1596-98

Caravaggista | Caravaggio paintings, Caravaggio, Baroque art
Medusa: Caravaggio

Mitlere göre medusa efsanesi şu şekildedir;

Medusa, insanları bakışlarıyla taşa çeviren saçları yılanlı canavar güzellikleri olan üç Gorgondan biriydi. Yunan kahramanlarından birisi aynayları kullanarak medusayı yenmenin bir yolunu bulana kadar yenilmez sayılıyordu.

Perseus, Truva savaşında kalkanını sürdürmesi için başı kesik başını tanrıça Athena’ya verdi. Caravaggio’nun resmi de bir kalkan şeklini alıyor, Medusa’sı baltalı ama yine de bilinçli, bir anlık canlı ve korkunç olduğu kadar dehşete düşmüş durumda. Efsaneye göre Caravaggio, model için kendi yansımasını kullandı.

medusa 1596-98 | Baroque art, Michelangelo caravaggio, Caravaggio
Bahsedilen kalkan şekli

9. The Temptation of St Anthony: Hieronymus Bosch 1495-1515

Bosch. The 5th Centenary Exhibition - Exhibition - Museo Nacional del Prado
The Temptation of St Anthony: Hieronymus Bosch

Bosch’un, çoğalan figürlerinin uzağa doğru uzaklaşan iç içe geçmiş alegorileri, her biri kendi başına bazı şeytani işlerle çılgınca meşgul, bu büyük üçlüde cehennem gibi bir doruk noktasına sahip.

Tıpkı (bir alttaki 🙂 ) Dünyevi zevkler bahçesindeki gibi 3 parça olan bu eser cehennemin bir tasviri adeta.

9. Garden of Earthly Pleasures Hieronymus Bosch 1495-1515

Sanata Başla! » Sanata Yeni Başlayanlara » DÜNYEVİ ZEVKLER BAHÇESİ “GARDEN  OF EARTHLY DELIGHTS” – BOSCH
Garden of Earthly Pleasures Hieronymus Bosch

Bununla ilgili çoook uzun bir inceleme yaptım bile. Ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

10. Severed Heads: Théodore Géricault, 1818

Severed Heads - Thrasos Website
Severed Heads: Théodore Géricault

Bir yatakta iki kafa gibi samimi bir ilişki olan bu zavallı figürler, sanatçı tarafından sanki hala hayattaymış gibi düzenlenmiş, hem trajik hem de parodik bir etki.

Yüksek sesle horlarken yastığın üzerinde derin uykuya dalmış görünen kafaların tek farkı, gözleri tamamen açık ve ölüm anında dehşetle şaşkına dönmüş durumda. Bu iki ruh veya kafalarla ilgili söylenebilecek tek kesin şey onlar için her şeyin bitmiş olması.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı