Dünyanın Ruhunu Görebileceğiniz Yer!

By Taha Berk Vural
0 Yorum 158 Görüntüleme

Kanada’nın uzaktaki Gros Morne Ulusal Parkı, Dünya’nın örtüsünü görebileceğiniz birkaç yerden biridir. manzara

Başka Bir Dünyadan Manzara

Daha sıcak aylarda, Kanada’nın doğudaki Newfoundland adası, göller, bataklıklar ve sonsuz ormanlarla dolu yemyeşil bir harikalar diyarıdır. Ancak Newfoundland’ın batı kıyısında, derin oyulmuş fiyortlar ile Gros Morne Ulusal Parkı’nın yükselen zirveleri arasına sıkışmış , çorak bir plato ortaya çıkıyor.

The Tablelandsolarak bilinen , Mars’ı andıran bu uçsuz bucaksız çöl benzeri manzara, yarım milyar yıllık jeolojik faaliyetin sonucudur. Ancak çarpıcı görünümünün ötesinde park, geçmişe ve potansiyel olarak diğer dünyalara bilimsel bir pencere açtığı için Unesco Dünya Mirası alanı olarak adlandırıldı .

Dünyanın Ruhu

Dünyanın ruhu (Kredi: Lucie McCormick)
(Kredi: Lucie McCormick)

Tablelands, Dünya’nın “ruhunu” görebileceğiniz gezegendeki birkaç yerden biridir: kabuğu, kabuğun kilometrelerce altında bulunan derin silikat kaya tabakası. Bu tür kaya, toksik metaller bakımından zengindir ve çoğu bitki örtüsüne karşı misafirperver değildir, bu nedenle Tablelands çok çoraktır. Aslında, yemyeşil Gros Morne Milli Parkı’nın geri kalanıyla karşılaştırıldığında, Tablelands ağrılı bir başparmak gibi dışarı çıkıyor.

Gros Morne Ulusal Parkı ziyaretçi deneyimi ürün geliştirme sorumlusu Rob Hingston, “Dikkat çekici olan sadece [çok iyi açığa çıkması] değil, aynı zamanda iyi korunmuş olması,” dedi.

Bu Nasıl Oldu?

Bu nasıl oldu?  (Kredi: Kredi: Marc Guitard / Getty Images)
(Kredi: Marc Guitard / Getty Images)

Newfoundland Memorial Üniversitesi’nden jeofizikçi Dr. Kıtalar değiştiğinde, kabuk parçaları sıklıkla Dünya’ya geri döndürülür veya geri dönüştürülür, ancak bu durumda, okyanus tabanının bir parçası olan Dünya’nın mantosunun bir parçası, Tablelands’ı oluşturmak için itildi. Bu manzara, son Buz Devri’nden sadece 12.000 yıl önce, manto görünür hale gelene kadar oldukça iyi gömülü kaldı.

Leitch, “Birkaç milyon yıl içinde aşınacaktı [ama] korundu çünkü oluştuğundan beri çoğu zaman yeraltında kaldı,” dedi. “Batı Newfoundland’de gördüğünüz diğer pek çok özellik gibi buzul sonrası geri tepme sırasında ortaya çıktı ve biz konuşurken aşınmaya başladı.”

1960’larda Tablelands’ın derinlemesine incelenmesinden önce, levha tektoniği yalnızca bir teoriydi. Bilim adamları, Gros Morne’nin yoğun ormanından çıkan çorak kayanın aslında Dünya’nın mantosunun kırılmış bir parçası olduğunu fark ettiklerinde, Dünya’nın tektonik plakalarla kaplı olduğu teorisinin kanıtlanmasına yardımcı oldu.

“Zehirli” Bir Manzara

"Zehirli" bir manzara (Kredi: Lucie McCormick)
( Kredi: Lucie McCormick)

Memorial Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Dr. Penny Morrill’e göre, hemen hemen her kıtada bir örtü parçası var, ancak çoğu bu kadar kolay erişilebilir değil. “Çalıştıklarım arasında, Tablelands ağaç çizgisinin üzerinde yükselen çarpıcı derecede çorak kayaya benzeyen tek yer” dedi. “Çok güzel ve çok erişilebilir.”

Morrill, kariyerini dünyanın dört bir yanındaki ofiyolitleri (açıkta kalan manto parçaları) inceleyerek geçirdi ve şimdi Tablelands’ın diğer dünya manzaralarına odaklanıyor. Morrill’e göre, bu kayaların “bazı bitkilerin toksik bulacağı daha yüksek metal konsantrasyonları var” dedi ve çoğu bitkinin bu aşırı ortamda solup gideceğini açıkladı. “Bir bitkinin hiçbir besin maddesinin olmadığı bir yerde hayatta kalma yollarından biri … Etçil bir bitki olması, böylelikle böcekleri yakalar ve besinlerini bu şekilde alır. “

Bu tür bir bitki 4 km’lik Tablelands Trail boyunca bulunabilir: Sürahi bitkisi, Newfoundland ve Labrador’un taşra çiçeği Bu et yiyen morumsu bitki başını uzun sapta dikerek, Tablelands boyunca az sayıdaki canlıdan biri olduğunu kanıtlıyor.

Geçmişe Uzanan Tarih

Kapsamlı tarih (Kredi: Lucie McCormick)
(Kredi: Lucie McCormick)

Bu su-kaya reaksiyonlarının bazı etkilerini görmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken bakmaktır. Morrill’in ziyaretçilerle yapmayı en sevdiği şeylerden biri, onları her zaman yağış yoluyla yeni karbonat kayalarının oluştuğu bir yere götürmektir. Onlara bir ayağını yeni çökelmiş kayaya ve bir ayağını orijinal manto üzerine koyduracak “ve sonra iki ayağınız 500 milyon yıllık tarihi kapsıyor”.

Bunun bir fotoğrafını çekerseniz, anlatacak kendi jeolojik hikayeniz olur.

Potansiyel bir oyun değiştirici

Potansiyel bir oyun değiştirici (Kredi: Lucie McCormick)
(Kredi: Lucie McCormick)

Bu dağlardan gelen birçok bilimsel katkının ötesinde – plaka tektoniğinin daha iyi anlaşılmasından, Mars’ta yaşamın nasıl hayatta kalabileceğini potansiyel olarak ortaya çıkarmaya kadar – Tablelands hala birkaç sır daha saklayabilir.

Morrill, “Bu kayaların karbondioksiti tutma potansiyeli var” dedi. Memorial Üniversitesi’nde yapılan güncel bir çalışma, Tablelands’ın potansiyel olarak CO2 yakalayıp depolayabileceğini gösteriyor. “Sahadayken üzerinde durduğunuz karbonat, CO2’nin atmosferden çıkması, suda çözünmesi ve ardından karbonat kayası olarak çökelmesidir. Bu, karbondioksit için uzun vadeli bir depolama potansiyeli ”dedi.

Başka yollar keşfedebilirsekAtmosferdeki CO2’yi kullanmak için bu kayalar, iklim değişikliğiyle mücadelede ezber bozabilir.

Dünyanın nasıl hareket ettiğini, nefes aldığını ve yaşam yarattığını ortaya çıkaran jeolojik geçmişin bu kadar iyi korunmuş, kadim bir parçasını bulmak nadirdir. 500 milyon yıl öncesine bakmak istiyorsanız, Batı Newfoundland bunu yapabileceğiniz yerdir.

Kaynak:

https://www.bbc.com/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı