Düşünce (Görüş) Ekonomisi

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 88 Görüntüleme

Düşünce ( görüş) Ekonomisi

Büyük Gerçekler

Bu iki istatistik arasındaki ilişkiye odaklanın:

1- 18-34 yaşındaki tüketicilerin %91’i, arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyeleri kadar online incelemelere güveniyor.

2- Online incelemelerin %50’si, incelenen ürün/hizmetin kalitesini ve değerini doğru bir şekilde yansıtmaktadır.

Tüm incelemeler çok önemli bir gerçeği işaret ediyor : Biz her şeyi daha ayrıntılı , yalnızca temel kararları ile henüz büyük ölçüde yanlış olduklarını düşünüyoruz.

Bilgi sınırlı olduğunda, insanlar eldeki konuyu en doğru şekilde yansıttığını düşündükleri doğrultulara yönelme eğilimindedir. Online yorumları gelince, yıldızları en büyük , kullanıcıların Amazon ürünlerinin değerini belirlemekte yardımcı oluyor.

Ne yazık ki, sadece o kadar doğru değiller. Birkaç Cu Boulder Profesörü, 1272 Amazon ürünlerinin kullanıcı derecelendirmelerini analiz etti ve incelemelerin genellikle daha doğrulanmış kalite puanları veya yeniden satış fiyatlarını tahmin etme yeteneği ile yakınsamadan yoksun olduğu sonucuna vardı.

Özetle, araştırmacılar, “kullanıcı derecelendirmelerinin gerçekte ilettiği nesnel kalite bilgileri ile tüketicilerin nesnel niteliklerin göstergeleri olarak onlara ne ölçüde güvendikleri arasında önemli bir kopukluk olduğunu savunuyorlar.”

Güven ve doğruluk arasındaki bu kopukluğun, internetin yükselişinin bir sonucu olarak meydana gelen erişim değişikliklerinin bir faktörü olduğunu düşünüyoruz. Bu durumda erişim, hem herhangi bir kişinin ürünleri / hizmetleri / içeriği değerlendirme yeteneği hem de çevrimiçi olarak daha fazla derecelendirme görme yeteneği anlamına gelir. Erişimin büyümesinin ilk önce hem güven hem de doğrulukta bir artışa yol açtığına, ancak zamanla söz konusu itibarı azalttığına ve güven ve doğruluk arasında bir sapmaya yol açtığına inanıyoruz.

Önemli Görüşler

Bizim için başkalarının görüşlerinden daha değerli olan birkaç şey var.

Kararlarımızı yönlendirmek için başkalarının görüşlerine giderek daha fazla güveniyoruz. Bazı güçlü görüşler, Oprah etkisi gibi dramatik bir etki yaratabilir; bu sayede ürünler, Oprah Winfrey’in halka açık bir şekilde onaylanmasından sonra satışlarda düzenli olarak önemli bir artış görür.

Harvard Business okulu’nun 2011 yılında yaptığı yüksek profilli bir çalışma, Yelp’deki bir yıldız derecelendirmesindeki artışın, restoran gelirlerinde %5 ila %9’luk bir artışa yol açtığını tahmin ediyor.

Zendesk tarafından yapılan bir çalışmada, müşterilerin yüzde 88’i satın alma kararlarını etkileyen çevrimiçi bir inceleme okudu. Ortalama kullanıcı derecelendirmesi büyük bir satış itici gücü haline geldi ve kullanıcı derecelendirmeleri ve anlatı incelemeleri, bir şey satan hemen hemen her sitede bulunabilir hale dönüştü.

Bununla birlikte, İncelemeler ve derecelendirmeler sadece müşterilerin satın alma kararlarından daha fazlasını etkiler; yatırımcılar ve ortaklar, bir markanın veya şirketin halk tarafından nasıl alındığını ölçmek için bir işletmenin incelemelerine de bakar. Forbes’a göre, başlarını bir işletmenin etrafına sarmaya çalışan yatırımcılar, ürünlerinin “zamanın %100’ünde ” incelenmesine bakacaklar.

Çözümler

Bazı platformlar, kullanıcıların gözden geçirmesi için belirli maliyetler gerektirerek bu tür davranışları filtrelemek için adımlar atmıştır. Örneğin AirBnB, yalnızca kaldığınız yerleri gözden geçirmenize izin verecektir. Amazon, ürün satın alan yorumculara ‘doğrulanmış Satın Alma’ etiketleri ekler. Bu eylemler, gürültünün bir kısmını filtrelemek için sağlam bir iş çıkarır, ancak yine de manipüle edilmesi oldukça kolaydır.

İtibar girişimleri

Ana işlevi Gözden Geçirme olan siteler, görüşlerde itibarı temsil etmek için daha güçlü adımlar atmıştır. Yelp, başkalarının yorumlarına verdiği oyları yansıtarak bir kullanıcının itibarını göstermeye çalışır. Bu itibar tasvirinin avantajı, kullanıcıların Gözden geçirenleri ‘meşru’, çoğunlukla olumsuz ya da olumlu olarak incelemelerine ya da belirli bir şekilde hareket etme eğilimlerine sahip olmalarına izin vermesidir.

Bu metriklerle ilgili temel sorun, bilgi veya uzmanlık sağlamamalarıdır; bir kullanıcı komikse, bu onları nasıl daha iyi bir bar Gözden geçiricisi yapar. Tabii ki, yeterince derine inerseniz, bir gözden geçirenin araba mekaniği hakkındaki geçmiş görüşlerinin topluluk tarafından güçlü bir şekilde desteklenebileceği veya donanım mağazalarındaki incelemelerinin işe yaramaz olduğu düşünüldüğü gibi bazı şeyleri çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Ancak, her gözden geçiren için bunu yapmak için arama maliyetleri şu anda çok yüksek.

Son olarak, bu itibar temsili bir işletme için büyük bir oranda etki yapmaz . Yelp’de iyi bir üne sahip olabilirsiniz ve yine de diğer kullanıcılarla ortalama puanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilirsiniz.

Kusurlu Teşvikler

Görüşler satıcı tarafında dolar değeri için kabul edilmiştir. Şu an itibariyle, satıcılar hala özellikle sallanan fikirlerle ilgilenen tek kişi gibi görünüyor. Veri akınına platformlar kazanmak, ve bu veri girişi düzgün, doğruluk ne olursa olsun emin olmak için elinden geleni yapacak. Mümkün olduğunca objektif kalmaya çalışırlar, ancak yine de sonuçları bir şirket olarak çıkarlarına uyacak şekilde manipüle ederler.

Alıcıların doğru bir şekilde gözden geçirme ve bu nedenle dış çıkarlara dayalı olarak hareket etme konusunda hiçbir teşviki yoktur. Önemli olarak, tüm bu sistem kusurludur, çünkü ilgili tüm taraflar için gerçek para kazanmadan bağımsız olarak çalışır.

Ağırlıklı Görüşler

Tüm görüşler eşit olmadığından, farklı konularda farklı ağırlıklara sahip olmalıdırlar. Defalarca restoranlar hakkında fikirlerini doğrulanmış kullanıcılar reytingler daha başka konular fazla restoran durumunda bir önemi olmalı.

Görüşlerin mükemmel bir şekilde tartıldığı ve dağıtıldığı bir platformda, incelemeler daha doğru olacaktır. Kötü niyetli pazarlamaya yapılan yatırım caydırılabilir. Müşteri incelemelerinin çarpıtılması zor olurdu.

Nakit, popüler, popüler bir şirketin hileli imajını güçlendirmek için kullanılmaktan ziyade, ürün kalitesini iyileştirmeye kullanıcıları tutmaya doğru akacaktır. Bununla birlikte, bunu adil ve eşler arası bir şekilde gerçekleştirmek, aşağıda tartışacağımız bazı merkezi olmayan konsensüs olmadan zordur.

KAYNAKÇA

https://hackernoon.com/the-opinion-economy-6kk531e7

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı