Etin Tazeliğini Koklayarak Anlayan yapay

Etin Tazeliğini Koklayarak Anlayan Yapay Burun Geliştirildi

By Begum Oden
1 Yorum 820 Görüntüleme

Etin Tazeliğini Koklayarak Anlayan yapay burun geliştirildi

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU Singapur) liderliğindeki bir bilim insanı ekibi, etin tazeliğini doğru bir şekilde değerlendirmek için memeli hayvanların burnunu taklit eden yapay bir koku alma sistemi icat etti.

‘Elektronik burun’ (e-burun), etin çürürken ürettiği gazlara tepki olarak zamanla renk değiştiren bir ‘barkod’ ve yapay zeka ile güçlendirilmiş bir akıllı telefon uygulaması şeklinde bir barkod ‘okuyucu’ içerecek ( AI). E-burun, geniş bir barkod renkleri kitaplığından et tazeliğini tanımak ve tahmin etmek için eğitilmiş. Yaşlanmaya bırakılan ticari olarak paketlenmiş tavuk, balık ve sığır eti örnekleri üzerinde test edildiğinde ekip, e-buruna güç veren derin sinir ağı AI algoritmasının etlerin tazeliğini yüzde 98,5 doğrulukla tahmin ettiğini buldu. Bir karşılaştırma olarak araştırma ekibi, bu e-burunda kullanılan barkod gibi sensörlerin tepkisini ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir algoritmanın tahmin doğruluğunu değerlendirdi. Bu tür bir analiz, yüzde 61,7 genel doğruluk gösterdi. Araştırma, Ekim ayında Advanced Materials bilimsel dergisinde yayınlanan bir makalede açıklanan e-burun, etin tüketime uygun olup olmadığını tüketicilere teyit ederek gıda israfını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

NTU’daki Yenilikçi Esnek Cihazlar Merkezi Direktörü yardımcı baş yazar Profesör Chen Xiaodong şunları söyledi. “Gerçek hayat senaryolarında test ettiğimiz kavram kanıtı yapay koku alma sistemimiz ambalaj malzemelerine ve verimlere kolayca entegre edilebilir. Son zamanlarda geliştirilen bazı e-burunlarda elektriksel sinyal toplama için kullanılan hantal kablolama olmadan kısa sürede sonuçlanır.”Bu barkodlar, tüketicilerin tüketime hala uygun olan ürünleri atmamalarını sağlayarak tasarruf etmelerine yardımcı olur ve bu da çevreye yardımcı olur. Barkodların biyolojik olarak parçalanabilir ve toksik olmayan yapısı, aynı zamanda bunların tüm bölümlerinde güvenle uygulanabileceği anlamına gelir. “Ayrıca gıda tazeliğinin gerçek zamanlı izlenmesine yönelik bu yöntem için bir patent başvurusu yapılmış ve ekip şu anda bu konsepti diğer çabuk bozulan türlere genişletmek için Singapurlu bir tarım işletmesi şirketi ile çalışıyormuş .

Tazelik için geliştirilen burun teknolojisi nasıl çalışıyor ?

NTU bilim adamları ve işbirlikçileri tarafından geliştirilen e-burun iki unsurdan oluşur: etin çürümesiyle üretilen gazlarla reaksiyona giren renkli bir ‘barkod’; ve barkoddaki renk kombinasyonunu yorumlamak için AI kullanan bir barkod ‘okuyucu’. E-burnu taşınabilir hale getirmek için bilim adamları onu 30 saniyede sonuç verebilen bir akıllı telefon uygulamasına entegre ettiler. E-burun, bir memeli burnunun nasıl çalıştığını taklit eder. Etin çürümesi sonucu oluşan gazlar memeli burnundaki reseptörlere bağlandığında sinyaller üretilir ve beyne iletilir. Beyin daha sonra bu tepkileri toplar ve onları kalıplar halinde düzenleyerek memelinin etin yaşlanıp çürürken var olan kokuyu tanımlamasına izin verir.

E-burunda, barkoddaki 20 çubuk reseptör görevi görür. Her çubuk, bir selüloz türevi üzerine yerleştirilmiş ve farklı tipte bir boya ile yüklenmiş kitosan’dan (doğal bir şeker) yapılmıştır. Bu boyalar, etin çürümesi sonucu açığa çıkan gazlarla reaksiyona girer ve farklı gaz türlerine ve konsantrasyonlarına tepki olarak renk değiştirerek, herhangi bir etin durumu için ‘koku parmak izi’ görevi gören benzersiz bir renk kombinasyonu oluşturur.

Örneğin, barkoddaki ilk çubuk, zayıf asidik olan sarı bir boya içerir. Etin çürümesiyle üretilen nitrojen içeren bileşiklere maruz kaldığında, bu sarı boya, boya bu bileşiklerle reaksiyona girdiğinde maviye dönüşür. Et daha da çürürken, artan konsantrasyonuyla renk yoğunluğu değişir.

Bu çalışma için bilim adamları önce etin tazeliğini belirleyen uluslararası bir standart kullanarak bir sınıflandırma sistemi (taze, daha az taze veya bozulmuş) geliştirdiler. Tazeliğini, PVC filmin iç tarafına yapıştırılan barkodlarla balığa dokunmadan eş zamanlı olarak izlediler. Bu teknoloji günlük hayatımıza ne zaman empoze olacak , merakla bekliyoruz..

Yararlandığım kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201110102524.htm

Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Emel 12 Kasım 2020 - 11:45

Çok ilginç umarım ülkemizde de kullanılır.

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı