EPA , yıllık yakıt ekonomisi standart artışını yüzde 1,5’e düşürdü.

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 52 Görüntüleme

Devam eden koronavirüs salgını haber başlıklarına konu olmaya devam ederken, Trump yönetimi ülkenin yakıt ekonomisi standartlarını sessizce zayıflattı. EPA bugün, daha güvenli uygun fiyatlı yakıt ve verimli araçlar kuralını açıkladı.

Yeni kurala göre, EPA (Avrupa Parlamenterler Örgütü ), otomobil üreticilerinin yeni araçlarının ortalama yakıt ekonomisini 2021 ve 2026 model yılları arasında yüzde 1,5 oranında artırmalarını gerektirecek. Sonunda, bu standart galon başına ortalama 40 mil arabalara yol açacak. Buna karşılık, önceki 2012 Obama dönemi standardı, üreticileri otomobillerinin ve kamyonlarının ortalama yakıt ekonomisini yılda yüzde beş artırmaya zorladı. EPA bu standardı uygulamaya devam etseydi, otomobil üreticileri sonunda galon başına ortalama 54 mil olan araçlar yapmak zorunda kalacaklardı.

Trump yönetimi, yakıt ekonomisi standardını düşürmenin çoğu tüketicinin bir sonraki araba alımında yaklaşık 1.000 dolar tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

Böylece daha fazla sayıda Amerikalının daha yeni, daha güvenli ve nihayetinde daha temiz arabalar satın almasına izin vereceğini tahmin ediyor. Ayrıca, yeni standardın, düzenleme maliyetlerini 2029 model yılına kadar 100 milyar $ ‘a kadar düşürerek ABD otomotiv endüstrisinin daha rekabetçi hale gelmesine yardımcı olacağını savunuyor.

Ancak çoğu uzman bu noktalarda hemfikir değildi. Tüketici Raporları tarafından yapılan yakın tarihli bir tahmine göre, yakıt ekonomisi standardını yüzde 1,5’e geri döndürmek, yeni bir aracın ortalama net maliyetini 2.100 dolar artıracak ve ön tasarrufları ortadan kaldıracak.


İklim yönünden , Çevre Savunma Fonu tarafından yapılan bir tahmin, geri dönüşün 2040 yılına kadar havaya 1,5 milyar metrik ton sera gazı emisyonu ekleyeceğini öne sürüyor. Dahası, ajans yeni kuralın 18.500 daha erken ölüme, 250.000 daha fazla erken ölüme yol açacağını tahmin ediyor. Yüzyılın ortalarında astım atakları ve 350.000 diğer solunum sorunları. Bütün bunlar, Dünya çapında bir pandeminin binlerce Amerikalıya potansiyel olarak ölümcül bir solunum yolu hastalığına neden olduğunu gösteriyor.

Tüm bunların en iyi yanı, geri dönüşün EPA’nın orijinal önerisi kadar sert olmamasıdır. Ajans, kuralı 2018’de ilk kez değiştirmeyi önerdiğinde, standardın 2020 seviyelerinde dondurulmasını tavsiye etti.


Kaliforniya gibi devletler, özellikle EPA (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ve Çevre Koruma Ajansı) bu kuralı ulusal bir yakıt ekonomisi standardını uygulamak için kullanmaya çalışır, geri dönüşe yasal olarak meydan okuyacaklar. Geçen yıl, eyalet ve dört otomobil üreticisi – Ford, BMW, Volkswagen ve Honda – motorlarını 2026’ya kadar her yıl galon başına yaklaşık 3,7 mil daha verimli hale getirmek için gönüllü bir taahhütte bulundu.

KAYNAKÇA

www.engadget.com

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı