erkekler için doğum kontrol hapı

Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı

By Nergiz Aydın
0 Yorum 146 Görüntüleme

En bilindik korunma yöntemlerinden olan doğum kontrol hapları artık yalnızca kadınlar için geçerli bir korunma yöntemi değil. Erkekler için doğum kontrol hapı raflarda yerini almak için neredeyse hazır!

Bilim insanlarının son 25 yıldır üzerinde çalıştığı erkekler için doğum kontrol hapı 2. aşama denemelerinde.

Bilindiği üzere erkeklerin kullandığı iki çeşit korunma yöntemi bulunmaktadır. Prezervatifler ve kalıcı vazoktemi yöntemi. Kalıcı vazoktemi, sperm bulunduran tüplerin kesilmesi veya kapatılması işlemidir.

Şimdi bu yöntemlerin yanına yenileri ekleniyor.

Jeller (%90’dan fazla etki)

Jel, erkek cinsiyet hormonu testosteronun sentetik bir versiyonunun kombinasyonu olan segesteron asetat içeriyor.  

Jelin hedefi, erkeklerin libidolarını etkilemeden testislerdeki sperm üretimini durdurmak.

Haplar ve enjeksiyonlar (İkinci aşama denemelerine geçiliyor)

Jeller gibi haplar ve enjeksiyonlar da sentetik testosteron ve dişilik hormonu  progesteronun aktivitesini birleştiriyor.

Geçici vazoktemi (%97,3 başarı gösterdi)

İlaç preparatlarının emilimi ile ilgili konuşacak olursak, en iyi enjeksiyonun daha sonra jellerin sonra ise hapların vücudumuz tarafından daha iyi emildiğini söyleyebiliriz. 

İngiltere’de yapılan anketler sonucunda ise erkeklerin %3’ü doğum kontrol hapını kullanacağını söylüyor.

Bu gelişmeler, aile planlaması açısından oldukça önem taşımaktadır. Aile planlaması konusunda en önemli nokta doğum kontrolüdür.

Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır. Bu yöntemlerden aile planlaması amacıyla hem kadın hem de erkek faydalanabilir.

Doğum kontrolü birçok kültürde ve din açısından siyasi ve etik tartışmalara neden olmaktadır. Bu muhalefet farklı şekillerde kendini gösterir.Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği önlemeyi amaçlar ancak bunun için kullanılan yöntemler bazılarınca çocuk düşürme yöntemi olarak eleştirilmektedir. Bazı çevreler cinsellikten kaçınma dışında tüm yöntemlere karşı çıkar. Bazıları “doğal olmayan” yöntemler diye niteledikleri prezervatif, doğum kontrol hapı gibi teknikleri eleştirir sadece doğal yollardan korunma tekniklerini (geri çekme, takvim) kabul eder.

Bir önceki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

KAYNAKÇA:

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/erkekler-icin-dogum-kontrol-hapi-geliyor-1802554

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı