Evrende Bilinen En Büyük Yıldız Hangisidir?

Evrende Bilinen En Büyük Yıldız Hangisidir?

By Burak ATAN
0 Yorum 572 Görüntüleme
UY Scuti, Kalkan takımyıldızı yönünde bulunmaktadır ve evrende bilinen en büyük yıldızdır. Yıldız türü olarak kırmızı bir süperdev olan UY Scuti, aynı zaman parlaklığı dönem dönem farklılık gösterdiği için değişken yıldız kategorisindedir. Parlaklığı 8.29 kadir ile 10.56 kadir arası değişkenlik göstermektedir.  Bazı kaynaklarda, süperdevin bir üst seviyesi oldukları düşünülerek yeni bir kategori oluşturularak, hiperdev olarak adlandırılır. UY Scuti, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine yaklaşık 9,500 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Güneş’ten 5 milyar kat daha büyük bir hacme sahip olan UY Scuti’nin tahmini yarıçapı ise 1,708 Güneş yarıçapına eşittir. (Evrende Bilinen En Büyük Yıldız Hangisidir?)
VY Canis Majoris’in Güneş ve Dünya’nın yörüngesi ile karşılaştırması. (Telif : Vikipedi)

Yani çapı, 2.4 milyar kilometre veya başka bir deyişle 15.9 astronomik birim’dir. Astronomik Birim, Güneş ile Dünya’nın arasındaki mesafeyi ifade eder. 15.9 astronomik birim gibi bir büyüklüğü şu şekilde açıklayabiliriz; eğer UY Scuti, Güneş sisteminde Güneş’in olduğu yerde olsaydı, Merkür, Venüs, Dünya, Mars ve Jüpiter’i yutmuş olurdu. UY Scuti, Bonn Gözlemevi’nde bir grup Alman gökbilimci tarafından BD-12 5055 olarak belirlendi ve ilk kez 1860 yılında kataloglandı. Birkaç yıl öncesine kadar, en büyük yıldız ünvanı VY Canis Majoris yıldızına aitti.  VY Canis Majoris, Büyük Köpek Takımyıldızı’nın içinde bulunan ve evrendeki bilinen en büyük yıldızlardan birisi olmasıyla beraber bir kızıl üstündev yıldızdır. Parlaklığı yüksek yıldızlardan biridir ve Dünya’dan yaklaşık 3.840 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.

Ünlü Kartal Bulutsusu’nun (Messier 16) hemen kuzeydoğusunda yer alan yıldız UY Scuti’dir.

VY Canis Majoris’in bilinen ilk kaydı Fransız astronom Jérôme Lalande’ın 7 Mart 1801 tarihli yıldız kataloğunda bulunmaktadır ve günümüzdeki listeye göre yıldız, 8. sıradadır. UY Scuti her ne kadar en büyük yıldız olsa da, kütle olarak en büyük konumunda değildir. Bu ünvanı 163.000 ışıkyılı uzaklıkta, Samanyolu Galaksisi’nin uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’nun içerisinde bulunan R136a1 adlı yıldız elinde bulundurmaktadır. Bu yıldızın Güneş’in kütlesinin 315 katından daha fazla bir kütleye sahip olabileceği tahmin ediliyor. Eğer evrende bilinen en büyük yıldız olan UY Scuti’yi gözlerinizle canlı canlı görmek istiyorsanız, 4 inç veya boyutu daha büyük teleskoplarla, karanlık bir gökyüzü ve Scutum (Kalkan) takımyıldızını bulduktan sonra kolayca gözlemleyebilirsiniz. (Evrende Bilinen En Büyük Yıldız Hangisidir?)

Kaynaklar ;

https://telescopeobserver.com/uy-scuti/

https://en.wikipedia.org/wiki/UY_Scuti

https://www.universeguide.com/star/uyscuti

https://www.uzay.co/evrendeki-en-buyuk-yildiz-hangisidir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/UY_Scuti

https://tr.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris

https://www.star-facts.com/uy-scuti/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı