galaksi GN-z11

EVRENDEKİ EN UZAK GALAKSİ

By Ebru Çelen
1 Yorum 384 Görüntüleme

Galaksi GN-z11 ‘ı bilim insanları gözlemlenen en uzak ve en eski galaksi olabileceğini düşünüyor.

Hepimiz zaman zaman kendimize şu büyük soruları sorduk: “Evren ne kadar büyük?” veya “Galaksiler nasıl ve ne zaman oluştu?” Gökbilimciler bu soruları çok ciddiye alıyorlar ve onları cevaplamak için teknolojinin sınırlarını zorlayan harika araçlar kullanıyorlar. Tokyo Üniversitesi Astronomi Bölümü’nden Profesör Nobunari Kashikawa, galaksiler hakkındaki birçok şeyi merak ediyor. Özelliklede nasıl ve ne zaman var olduklarını bu soruya cevap bulmak için gözlemleyebileceğimiz en uzak olan galaksiyi aramaya koyuldu.

Hedef galaksi GN-z11 ‘in yalnızca en eski galaksi değil, aynı zamanda en uzak galaksi olduğu sonucuna vardılar. O kadar uzak ki, gözlemlenebilir evrenin kendisinin sınırını belirliyor. Ekip, bu çalışmanın, evrenin yalnızca birkaç yüz milyon yaşında olduğu bir kozmolojik tarih dönemine ışık tutacağını umuyor.

Galaksi GN-z11 Büyük Ayı takımyıldızında bulunmaktadır.

Galaksi GN-z11

Kashikawa yaptığı açıklamada, “Önceki çalışmalardan GN-z11 galaksisi, 13.4 milyar ışıkyılı veya 134 nonilyon kilometrede (134 ve ardından 30 sıfır) bizden tespit edilebilen en uzak galaksi gibi görünüyor” dedi. “Ancak böyle bir mesafeyi ölçmek ve doğrulamak kolay bir iş değil.”

Kashikawa’nın ekibi, Dünya gezegeninde GN-z11’in bizden ne kadar uzakta olduğunu belirlemek için galaksinin kırmızıya kaymasını – ışığının ne kadar uzadığını ya da spektrumun kırmızı ucuna doğru ne kadar kaydığını inceledi.

Kırmızıya kayma bir nesnenin yaydığı ışınımın dalga boyunun artması olayıdır. Işığın dalga boyunun artması; elektromanyetik tayfının kırmızı ışığın dalga boyuna kayması anlamına gelir ve kırmızıya kayma ismini buradan gelir. Galaksilerden gelen ışığının dalga boyunun artması yani ışık spektrumunun kırmızıya kayması ışık kaynağının (galaksinin) bizden giderek uzaklaştığını gösterir. Genel olarak, bir kozmik nesne Dünya’dan ne kadar uzakta olursa, ışığı o kadar kırmızıya kayacaktır.

Kashikawa, “Özel olarak ultraviyole ışığa baktık, çünkü bu elektromanyetik spektrumun kırmızıya kaymış kimyasal imzaları bulmayı beklediğimiz alanıdır. ” dedi. ” Hubble Uzay Teleskobu, galaksi GN-z11 spektrumunda imzayı birçok kez tespit etti. Ancak Hubble bile ultraviyole emisyon hatlarını ihtiyaç duyduğumuz ölçüde çözemiyor. Bu yüzden, Hawaii’deki Keck I teleskopuna monte edilen, MOSFIRE adlı, emisyon hatlarını ölçmek için bir alet olan daha güncel  yer tabanlı spektrografa döndük, ” dedi.

MOSFIRE, galaksi GN-z11 ‘den gelen emisyon hatlarını ayrıntılı olarak yakaladı ve bu da ekibin uzaklığı hakkında önceki verilerden mümkün olandan çok daha iyi bir tahmin yapmasını sağladı. Bu ölçeklerde mesafelerle çalışırken, aşina olduğumuz kilometre birimlerimizi ve hatta bunların katlarını kullanmak mantıklı değildir; bunun yerine gökbilimciler z ile gösterilen kırmızıya kayma sayısı olarak bilinen bir değer kullanırlar. Kashikawa ve ekibi galaksinin z değerinin doğruluğunu 100 kat artırdı. Sonraki gözlemler bunu doğrulayabilirse, gökbilimciler güvenle GN-z11’in evrende şimdiye kadar tespit edilen en uzak galaksi olduğunu söyleyebilirler.

Bu yeni çalışma Nature Astronomy dergisinde 14 Aralık’ta yayınlandı .

Yukarıya Bakmaya Devam…

Bir önceki yazımı okumak için tıklayınız

KAYNAKLAR:

https://www.livescience.com/

https://www.sciencedaily.com/

1 Yorum

Sıla Akbulut 23 Aralık 2020 - 18:16

👏🏻👏🏻

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı