Facebook, robot asistanlarını duymanın yanı sıra görmek için eğitiyor

By admin
0 Yorum 499 Görüntüleme

Şirketin yapay zeka laboratuvarı, yapay zeka temsilcilerini “Çalan telefonumu al” gibi görevleri yerine getirmeleri için eğitmek üzere sanal simülasyon platformunun sınırlarını zorluyor.

Haziran 2019’da, Facebook’un AI lab, FAİR, AI aracılarını eğitmek için yeni bir simülasyon platformu olan AI Habitat’ı piyasaya sürdü.  Temsilcilerin mobilyalı bir daire veya kabin dolu bir ofis gibi çeşitli gerçekçi sanal ortamları keşfetmelerine izin verdi. Yapay zeka daha sonra bir robota aktarılabilir ve bu da gerçek dünyada çarpışmadan gezinme zekasını kazanabilir.

O zamandan beri FAIR, “somutlaştırılmış yapay zeka” konusundaki çalışmalarının sınırlarını hızla zorladı. Bugün bir blog gönderisinde laboratuvar, ulaşılan üç ek kilometre taşını duyurdu: bir temsilcinin gezdiği alanların haritasını hızlı bir şekilde oluşturmasına ve hatırlamasına olanak tanıyan iki yeni algoritma ve aracıları duymaya eğitmek için platforma ses eklenmesi.

Algoritmalar, FAIR’in bu yılın Ocak ayında, bir temsilcinin Habitat’ta harita olmadan bilinmeyen ortamlarda gezinmek için eğitildiği zamanki çalışmalarına dayanıyor . Sadece derinlik algılayan bir kamera, GPS ve pusula verilerini kullanarak, bir insanın gireceği kadar bir alana girmeyi ve yanlış dönüşler, geri dönüşler veya keşifler olmadan hedefine mümkün olan en kısa yolu bulmayı öğrendi.

Bu yeni algoritmalardan ilki, artık aynı anda mekanın bir haritasını oluşturarak, ortamı hatırlamasına ve geri dönerse daha hızlı gezinmesine olanak tanıyor. İkincisi, temsilcinin alanın her bölümünü ziyaret etmeye gerek kalmadan haritalama yeteneğini geliştirir. Yeterli sanal ortamlar üzerine eğitim almış olması, belirli özellikleri yenisinde tahmin edebilir; örneğin, bakmak için diğer tarafa gitmeden bir mutfak adasının arkasında boş bir zemin alanı olabileceğini bilebilir. Bir kez daha, bu sonuçta ajanın bir ortamda daha hızlı hareket etmesine izin verir. 

Son olarak laboratuvar, araştırmacıların herhangi bir Habitat ortamına son derece gerçekçi akustik eklemelerine olanak tanıyan bir ses oluşturma aracı olan SoundSpaces’ı da yarattı. 

Farklı mobilya parçalarına vurarak üretilen sesleri veya bir zemindeki topuklu ayakkabılara karşı çıkan sesleri ortaya çıkarabilir. Ekleme, Habitat’a “Çalan telefonumu al” veya “Kapıyı çaldığı yerde aç” gibi hem görsel hem de işitsel algılama gerektiren görevler konusunda aracıları eğitme yeteneği veriyor.

Allen Yapay Zeka Enstitüsü’nde robotik araştırmacısı olan ve çalışmaya dahil olmayan Ani Kembhavi, üç gelişmeden en heyecan verici ses eğitiminin eklenmesi olduğunu söylüyor. Geçmişte benzer araştırmalar, ajanlara metin komutlarını görme veya bunlara yanıt verme yeteneği vermeye daha çok odaklanmıştır. “Ses eklemek, önemli ve heyecan verici bir sonraki adımdır” diyor. “Ses girişlerinin çok yararlı olacağı birçok farklı görev görüyorum.” Berkeley, Kaliforniya Üniversitesi Robot Öğrenme Laboratuvarı’nın yöneticisi Pieter Abeel, özellikle görme ve sesin birleşiminin “keşfedilmemiş bir araştırma alanı” olduğunu söylüyor.

FAIR’in araştırmacıları, bu gelişmelerin her birinin laboratuvarı akıllı robotik asistanlar elde etmeye aşamalı olarak yaklaştırdığını söylüyor. Amaç, bu tür arkadaşların çevik bir şekilde hareket edebilmesi ve yemek pişirme gibi sofistike görevleri yerine getirebilmesidir.

Ancak robot asistanların mutfakta serbest kalmasına izin vermemiz uzun zaman alacak. FAIR’in aşması gereken pek çok engelden biri: “sim2real” aktarımı olarak bilinen bir süreç olan tüm sanal eğitimi fiziksel dünyaya taşımak. Araştırmacılar başlangıçta sanal olarak eğitilmiş algoritmalarını fiziksel robotlarda test ettiklerinde, süreç o kadar iyi gitmedi.

FAIR araştırmacıları, ileriye dönük olarak Habitat’a etkileşim yetenekleri eklemeye başlamayı umuyor. FAIR’de araştırma bilimcisi ve Austin, Texas Üniversitesi’nde işlerin bir kısmına liderlik eden bilgisayar bilimleri profesörü olan Kristen Grauman, “Diyelim ki ben bir ajanım” diyor. İçeri giriyorum ve bu nesneleri görüyorum. Onlarla ne yapabilirim? Sufle yapmam gerekiyorsa nereye giderim? Hangi araçları alırdım? Bu tür etkileşimler ve hatta çevrede yapılan manipülasyona dayalı değişiklikler, bu tür işleri başka bir düzeye taşıyacaktır. Bu, aktif olarak takip ettiğimiz bir şey. 

Bir önceki yazıma buradan ulaşbilirsiniz.

yazının asıl kaynağına buradan ulaşbilrsiniz.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı