Galaksimiz Samanyolu'na Benzeyen Bir Galaksi Keşfedildi!

Galaksimiz Samanyolu’na Benzeyen Bir Galaksi Keşfedildi!

By Burak ATAN
0 Yorum 325 Görüntüleme
Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) ortağı olduğu Atacama Büyük Milimetre / milimetre-altı Dizisini (ALMA) kullanan gökbilimciler, şaşırtıcı bir şekilde Samanyolu’na benzeyen son derece uzak ve dolayısıyla çok genç bir galaksi keşfettiler. Bu galaksinin ismi SPT0418-47. Galaksi o kadar uzaktaki ışığının bize ulaşması yaklaşık 12 milyar yıldan daha fazla zaman alıyor. Biz ise bunu, Evren sadece 1,4 milyar yaşındaki zamanda olduğu halini görüyoruz.  Evrenin ilk dönemlerindeki tüm galaksilerin çalkantılı ve istikrarsız olduğu şaşırtıcı bir şekilde kaotik olmayan çelişkili teorilerdir. (Galaksimiz Samanyolu’na Benzeyen Bir Galaksi Keşfedildi!)
SPT0418-47’nin gaz hareketinin görüntüsü.

Bu beklenmedik keşif, galaksilerin nasıl oluştuğuna dair anlayışımıza meydan okuyor ve Evrenimizin geçmişine yeni bir bakış sağlıyor. Bu galaksiyi özle kılan şey  galaksimiz Samanyolu ile olan benzerlikleridir. SPT0418-47, sarmal bir gökadanın karakteristik kıvrımlı kollarından yoksun olmasına rağmen, düz dönen bir diskten oluşur. Samanyolu ile benzer bir kütleye sahiptir. Daha da şaşırtıcı olanı, sarmal gökadaların çoğunun ortasında bulunan sıkıca paketlenmiş yıldız yoğunluğuna sahip bir galaktik şişkinliğe sahiptir. Daha önce dönen disk galaksiler bulunmuş olsa da, SPT0418-47 galaktik bir şişkinliğe sahip bulduğumuz en eski galaksidir. Ayrıca, galaksilerin bizim sandığımızdan oldukça farklı şekilde oluştuğuna ve geliştiğine dair artan bir kanıt kütlesine katkıda bulunuyor.

SPT0418-47’nin ışık halkası olan görüntüsü.

Astrofizikçi Francesca Rizzo, “Bu sonuç galaksi oluşumu alanında bir atılımı temsil ediyor.  Yakın sarmal galaksilerde ve Samanyolu’nda gözlemlediğimiz yapıların, 12 milyar yıl önce zaten yerinde olduğunu gösteriyor.” Dedi. Bu galaksiler çok uzakta oldukları için, galaksiler küçük ve soluk göründüğünden, en güçlü teleskoplarla bile detaylı gözlem yapmak neredeyse imkansızdır. Yerçekimsel mercekleme olarak bilinen bir etkiyi kullanan ekip, yakındaki bir galaksiyi güçlü bir büyüteç olarak kullanarak bu engelin üstesinden geldi. Bu etkide, yakındaki galaksiden gelen kütleçekimsel çekim, uzak galaksiden gelen ışığı bozar ve bükerek onun şekilsiz ve büyütülmüş görünmesine neden olur. Bu da ALMA’nın uzak geçmişi benzeri görülmemiş ayrıntılarla görmesini sağlar. Yerçekimsel olarak merceklenmiş uzak gökada, neredeyse tam hizalanmaları sayesinde yakındaki galaksinin çevresinde mükemmel bir ışık halkası olarak görünür.

SPT0418-47’nin yenilenmiş görüntüsü.

Araştırma ekibi, uzak galaksinin gerçek şeklini anlamak için ALMA verilerinin hareketini yeni bir bilgisayar modelleme tekniği kullanarak yeniden oluşturdu. Astrofizikçi Francesca Rizzo, “SPT0418-47’nin yeniden oluşturulmuş görüntüsünü ilk gördüğümde inanamadım, bir hazine sandığı açılıyor gibiydi.” Diyor. Araştırmanın ortak yazarı Simona, “Bulduğumuz şey oldukça kafa karıştırıcıydı. Yüksek oranda yıldız oluşturmasına ve bu nedenle son derece enerjik süreçlerin yeri olmasına rağmen SPT0418-47, erken Evren’de şimdiye kadar gözlemlenen en düzenli galaksi diskine sahip.” Dedi. Ancak gökbilimciler, SPT0418-47’nin bugün gördüğümüz sarmal gökadalara benzer bir diske ve diğer özelliklere sahip olmasına rağmen. Gelecekte, Samanyolu’ndan çok farklı bir gökadaya dönüşmesini ve başka bir gökada türü olan eliptik gökada sınıfına katılmasını beklediklerini belirtiyorlar. (Galaksimiz Samanyolu’na Benzeyen Bir Galaksi Keşfedildi!)

Kaynaklar ;

https://www.sciencealert.com/a-surprisingly-milky-way-like-galaxy-has-been-spotted-in-the-early-universe

https://phys.org/news/2020-08-alma-distant-milky-look-alike.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı