Ganymede Uydusunda Dev Bir Krater Keşfedilmiş Olabilir!

By Burak ATAN
0 Yorum 411 Görüntüleme
Bilim insanları, Jüpiter‘in en büyük uydusu Ganymede’in büyük bir bölümünü kaplayan izlerle, tüm güneş sistemindeki en büyük çarpma krateri olabileceğine inandıkları şeyi keşfettiler. Bilim insanları, kozmik mahallemizdeki en küçük gezegen Merkür’den daha büyük olan devasa uyduyu, geçmişte NASA’ya ait uzay araçlarının gözlemlerini yeniden gözden geçirmek istediler. Özellikle bilim insanlarının, uydunun en eski arazilerinden bazılarında görülen karık adı verilen bir dizi özellik ilgisini çekti. (Ganymede Uydusunda Dev Bir Krater Keşfedilmiş Olabilir!)
Ganymede uydusunda bulnan Gilgamesh havzasının görüntüsü.

Önceki araştırmacılar bu olukları, Ganymede’in tüm bir yanında izler bırakacak kadar güçlü bir etkinin kanıtı olarak işaret etmişlerdi. Ancak yeni araştırmanın arkasındaki bilim insanları, yapıları yeniden gözden geçirirken, bunun hafife alındığını ve olukların tüm uyduyu etkileyecek kadar büyük bir etkiyi temsil ettiğini tahmin ediyorlar. Araştırmacılar, NASA’nın 1979’da Jüpiter sisteminin içinden geçen ikiz Voyager misyonlarının. 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında büyük gezegeni ve komşularını incelemek için sekiz yıl harcayan NASA’nın Galileo misyonu tarafından toplanan verileri inceleyerek başladılar.

Karanlık Arazi ve Parlak Arazi alanlarının görüntüsü.

Bilim insanları daha sonra Ganymede’deki en eski yüzeyleri içeren Karanlık Arazi denen bölgeyi kapsayan gözlemleri yeniden analiz ettiler. Yeni modellemeye göre, Karanlık Arazi boyunca uzanan olukların hepsi, uydunun diğer tarafındakiler de dahil tek bir noktadan dalgalanıyor. Araştırmacılar, bir çarpma bölgesinin pozitif olarak tanımlanmasının şüpheli halkalardan daha fazlasını gerektirmesine rağmen. Sadece daha önce böyle bir olayda yeniden şekillendirilmiş olarak tanımlanan tek bir yarımkürenin değil. Ganymede’in  tamamını etkileyen bir çarpma olayının oluk göstergelerini oluşturduğunu öne sürüyorlar.

Voyager 1 uzay aracından Ganymede uydusunun görüntüsü.

Ancak bu çarpışma için suçlanacak bir şey olsaydı, en az 50 kilometre genişliğinde oldukça büyük bir asteroid bu çarpışmanın suçlusu olabilirdi. Binlerce yıllık jeolojik süreçten sonra bilim insanları, karık ve çukurlar haline gelen uydu boyunca uzanan bir dizi halka ve kırılma görüyorlar. Bilim insanlarının söylediği gibi eğer bu modelleme doğruysa. Mississippi Nehri’nin uzunluğunun yaklaşık iki katı olan 7,800 km’lik bir yarıçap ile güneş sistemindeki en büyük darbe izini bulduklarını söylüyorlar.

JUICE uzay aracının tasarımı.

Bilim insanları, yeni verilerin Ganymede’deki olukların daha iyi yorumlamalarına ve onları tam olarak neyin oluşturduğunu anlamalarına yardımcı olacağını umuyorlar. Avrupa Uzay Ajansı, 2022’de fırlatmayı planladığı Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) adlı bir uzay aracı inşa ediyor.  2029 yılında Jüpiter sistemine girecek olan uzay aracı Ganymede, Callisto ve Europa’ya odaklanacak. Bu üç büyük uyduyu inceleyecek olan JUICE uzay aracının oradaki görev süresi ise en az 3 yıl olacak. (Ganymede Uydusunda Dev Bir Krater Keşfedilmiş Olabilir!)

Kaynaklar ;

https://www.space.com/jupiter-moon-ganymede-giant-impact-scar.html

https://phys.org/news/2020-08-huge-ring-like-ganymede-surface-violent.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı