ambalajlı gıda

Gıda Şirketlerinin ‘Şeker’ Oyunu

By admin
0 Yorum 746 Görüntüleme

Bir önceki yazımızda, sizlere şekerin sağlığımız açısından ne denli zararlı olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise, gıda şirketlerinin ambalajlı gıdalar üzerinde, gerçek şeker miktarlarını gizlemek için, ne gibi yollara başvurduklarını aktarmaya çalışacağız. Keyifli okumalar. 🙂

1. Farklı Şeker İsimlerini Kullanma

Şekerin birçok farklı adı ve biçimi vardır, bu da gıda etiketlerinde görülmesini zorlaştırabilir. Glikoz, fruktoz ve sükroz gibi isimlerden bazılarını tanıyabilirsiniz. Diğerlerini tanımak daha zordur. Gıda şirketleri de bunu bildikleri için, ürün paketleri üzerinde alışılmadık şeker isimlerine yer verirler. Sizi yanıltmalarını engellemek için aşağıdaki görselde dikkat etmeniz gereken bazı isimlendirmeleri sıraladık.

Gıda şirketleri şeker miktarını gizlemek için genellikle bu isimleri kullanırlar.

Şirketlerin başvurduğu bir diğer yöntem ise; şekeri ‘şurup’ olarak adlandırmalarıdır. Şuruplar genellikle suda çözünmüş büyük miktarlarda şekerlerden yapılan yoğun sıvılardır. Çok çeşitli yiyeceklerde bulunurlar ancak çoğunlukla soğuk içeceklerde veya diğer sıvılarda bulunurlar. Gıda etiketlerinde dikkat etmemiz gereken yaygın şurup isimlendirmelerinden bazıları şu şekildedir.

Kullanılan şuruplarda, ürünlerde şeker miktarını zararlı derecede arttırır.

2. Farklı Şeker İsimlerini Ayrı Yazma

Gıda şirketleri, tek bir üründe üç veya dört farklı şekere yer verebilir. Bunları da paket üzerine ayrı ayrı yazar. Bu da şekerin olduğundan daha düşük görünmesine neden olur. Buna engel olmak için yukarda belirttiğimiz şekerleri bağımsız düşünmemeliyiz.

3. Paketlere Aldatıcı Mesajlar Ekleme

Üreticiler, ambalajlarını sağlık sloganları ile doldururlar ve bazı ürünler gerçekten ilave şekerle doluyken bile sağlıklı görünmelerini sağlarlar. En yaygın örnekler “doğal”, “sağlıklı”, “az yağlı”, “diyet” ve “hafif” gibi etiketleri içerir. Bu ürünlerde yağ ve kalori düşük olmasına rağmen, sıklıkla eklenmiş şekerler veya yapay tatlandırıcılar ile doludur. Bu sebeple ürün etiket kontrolünü yapmalıyız.

Ürün etiketlerini titizlik ile kontrol etmeliyiz.

4. Porsiyon Boyutunu Düşürme

Gıda endüstrisi, ne kadar şeker tükettiğinize dair duygunuzu bozmak için, listelenen porsiyon boyutunu düzenli olarak küçültür. Bu porsiyonların her birindeki şeker miktarı düşük olsa da, tipik olarak bir oturuşta bu miktarın iki veya üç katını yersiniz. Bu tuzağı önlemek için, paket başına porsiyon sayısını dikkatlice inceleyin.

150 gram bir paketin etiket örneğini gördüğümüz bu görselde 25 ve 100 gram için şeker değerleri var iken 150 gr için herhangi bir değer belirtilmemiştir.

5. Düşük Şekerli Bir Ürünün Tatlı Versiyonlarını Yapma

En sevdiğiniz yiyecek markalarından bazılarının şeker oranının düşük olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, üreticiler bazen çok daha fazla şeker içeren yeni bir sürüm piyasaya sürerek o algınızdan yararlanmak isteyebilirler. Bu uygulama, kahvaltılık tahıllarda oldukça yaygındır. Örneğin, düşük şeker içeren tam tahıllı bir tahıl, ilave tatlar veya farklı içerikler içeren yeni çıkmış ambalajlarda görünebilir.

Bu ve benzeri bir çok yöntemle tüketiciyi yanıltmayı hedefleyen şirketlere karşı, bizler tüketici olarak bilincimizi arttırmak zorundayız. Siz de bu konu hakkında bilinçlenmek için, bu hesapları takip edebilirsiniz. Sağlıklı günler.

kaynakça

https://www.healthline.com/nutrition/8-ways-sugar-is-hidden#TOC_TITLE_HDR_9

https://gidadedektifi.com/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı