Giza Piramitleri

GİZA PİRAMİTLERİ

By admin
0 Yorum 971 Görüntüleme

Giza Piramitleri

Giza Piramitleri ‘nin yapıldığı yıllardaki şartlar düşünüldüğünde sizin de aklınıza o dönemde “Nasıl yapmışlar?” sorusu geliyorsa hadi gelin bu gizemli yapıları birlikte inceleyelim. 

Giza Piramitleri adını Mısır’ın başkenti Kahire’nin semti Giza’dan alan, Piramitler: Keops, Kefren ve Mikerinos olmak üzere üç büyük yapıdan oluşmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesi- Keops Piramidi- Antik Dünya’nın 7 harikasından biri olarak kabul edilen bir onur üyesidir. İsimlerini aldıkları firavunlar tarafından anıt mezar olarak inşa edilmişlerdir. 

 Giza Piramitlerinin asıl amaçlarına ilişkin çok fazla teori olsa da anıtı üreten kültür onu bir mezar, Kral için ebedi bir yuva olarak görmüştür. Aslında Piramitler birer anıtsal mezardan çok daha fazlasını ifade etmektedir. 

Eski Mısırlılar ölümden sonraki hayata inanıyorlardı. Mısır’ın her yerinde kazılan mezarlar bu inançlarını ve yeni dünyada ruhun refahı konusundaki endişelerini gözler önüne seriyordu. Bu ölümden sonraki hayat için birtakım hazırlıklar yapmaları gerektiğini düşünüyorlardı. 

GİZA PİRAMİTLERİ

Piramitleri yapmak için bazı bilgilere ihtiyaçları vardı ve bunun için sürelerinin ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Çünkü her bir piramit Kral ölmeden önce bitirilmek zorundaydı. Kralın emriyle süreleri başlamıştı. Daha önce yapmadıkları şeyleri yapmak için akıllıca davranıp önce bilgiler toplayıp denemeler yapmışlardır. Bu sayede de Mısırlılar astronomi, tıp, matematik gibi birçok alanda oldukça gelişmiştir. 

Bu çabaların tümü tanrılar ile halk arasında bağ kurduğunu düşündükleri Krallar içindi. Tüm hazırlıkları ve denemeleri yaptıktan sonra Piramitlerden ilki olan Keops Piramidini- Bir diğer adıyla Khufu ya da Büyük Piramit- yapmaya başlamışlardır.  

KEOPS PİRAMİDİ

Büyük Piramit ( Khufu, Keops ) Dünya karalarının tam ortasında bulunmaktadır. İnşası sırasında böyle dev bir yapının Dünya’daki karaların tam merkezine oturtulabilmesi için yörenin hatta dünyanın uzaydan görülmüş olması gerekirdi. 

Bazı kanıtlar -her bir kanıt sonucunda bu bilgiler değişebilir- 20.000 işçinin çalışmasıyla yapımının yaklaşık yirmi yıl sürdüğünü göstermektedir. Piramitlerin taşlarının büyüklüklerini -taşların her biri yaklaşık 2 ila 15 ton ağırlığındaydı- göz önüne aldığımızda o zamanki teknolojiyle yapılması imkânsız gibi gözükse de bunu başarabilmişlerdir.

Kölelik Eski Mısır’da uygulansa da bunun aksine bu başarıyı elde eden işçiler kölelerden değil devlet tarafından seçilen vasıflı veya vasıfsız elemanlardan oluşmaktaydı. (Bir diğer düşünce ise tam tersi şekilde kölelerin çalıştırıldığı yönündeydi.) 

Piramitte 2,3 milyon taş blok kullanıldığı tahmin edilmektedir. Birden fazla adamın her bloğu, yükseldikçe yapıyı çevreleyen bir rampa üzerinde birlikte hareket ettirdiklerini ya da piramit uzadıkça yükselen ve uzayan uzun rampalardan her taşı hareket ettirdiklerini, hatta iskelenin kullanıldığını öne süren teoriler vardır. Eski yazarlara göre Piramitler güneş ışığını parlak bir şekilde yansıtan cilalı kireçtaşıyla kaplıydı. Kireçtaşı, yıllar içinde çalınmıştır. Şu an ise sadece Büyük Piramit’in tepesinde görebilirsiniz. 

KEOPS PİRAMİDİ

Büyük Piramidin içinde bilinen üç oda vardır. En alttaki oda, piramidin üzerine inşa edildiği ve bitirilmediği ana kayaya oyulmuştur. Kraliçe Odası ve Kral Odası, piramit yapısının içinde daha yüksekte bulunmaktadır. 

KRAL ODASI

Piramit, Firavun’un granit lahitini ve öbür dünyaya iyi bir yolculuk için gerekli tüm eşyaları barındıracak iç geçitler ve odalarla doludur. Buna çok sayıda değerli metal, taş, gıda ürünleri ve el oyması mobilyalar da dahildir. Dahası, günümüze ulaşan en eski sağlam gemi olan Khufu’nun ölümünden sonraki hayata geçmesine yardımcı olacağı düşünülen büyük güneş mavnası, MS 1954’te Büyük Piramit yakınlarındaki bir çukura gömülü olarak bulunmuştur. 

KEOPS PİRAMİDİ

Büyük Piramidin yüksekliği 145,75 metreydi ama şimdi 10 metresini kaybettiği kabul edilmektedir.20. yüzyıl başlarına dek, yani 3800 yıl boyunca hacmi ve kütlesi bakımından Dünya’daki en büyük yapay (insan yapımı) yapı olarak kabul edilmiş ve yükseklik rekoru 4000 yıl boyunca kırılamamıştır.(Eyfel Kulesinin yapımıyla bu rekor kırılmıştır.) 

Tamamlandığında, Büyük Piramit Mısırlıların gördüğü en çarpıcı eser olarak ortaya çıkmıştır. Bugün bile, büyük ölçüde aşınmış olsa da hayranlık uyandırmaya devam etmektedir. 

Bugüne kadar çok fazla bilgi edinmemize rağmen piramitlerin gizemleri tamamıyla çözülememiştir. 

İLGİNÇ BİLGİLER: 

– Blokların taşınmasını sağlayan rampaları, piramitlerin çevresinden kaldırmak bile birkaç yıl sürmüş olabileceği söylenmektedir. 

-Gizli koridorlar sayesinde içeriye giren mezar hırsızlarının kaybolup nefessiz kalarak ölmelerini sağlamaktadır.

-Firavunlar ya da evin yöneticisi sayılan erkek öldüğünde, eşi ve hizmetkârı da -ölmemiş olsalar da- mumyalaştırılıp firavunla birlikte gömülmektedir. Nedeni ise firavunun ölümden sonra ki hayatta onlara ihtiyacının olabileceğini düşünmeleridir.

-Mısır Uygarlığında her Piramit’in inşaatından sonra mezar odalarına girişlerinin engellenmesi ve bilgilerin sızdırılmaması için inşaatı yapan işçiler öldürülmektedir.

– Piramitler kimin adına yapılmışsa sadece tahta çıktığı ve doğduğu günlerde, onun bulunduğu odaya, yılda iki defa güneş girmektedir.  

– Piramitler güneş saati işlevi görmekteydiler. 

– Belçika asıllı mühendis ve piramit araştırmacısı Robert Bauval, Gize Piramitleri’nin dizilişleri ile ilgili müthiş bir keşifte bulunmuştur. Robert Bauval’ın araştırmalarının sonucunda Orion yıldızının kemer yıldızları olan Alnilam, Alniak ve Mintaka yıldızlarının gökteki konumu, Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin dizilişinin izdüşümüdür. Peş peşe yapılan bu üç piramit de Orion takımyıldızını işaret etmektedir.

İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

!!ANTİK DÜNYA’NIN YEDİ HARİKALARINDAN BİRİ OLAN BABİL’İN ASMA BAHÇELERİNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.!!

KAYNAKÇA:

-https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pyramid_of_Giza

-https://www.ancient.eu/article/124/the-great-pyramid-of-giza-last-remaining-wonder-of/

-https://www.nationalgeographic.com/history/archaeology/giza-pyramids/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı