Gökyüzünde Bir Yıldız Patladı ve Onu Görmek Çok Kolay!

Gökyüzünde Bir Yıldız Patladı ve Onu Görmek Çok Kolay!

By Burak ATAN
0 Yorum 372 Görüntüleme
18 Mart 2021 tarihinde Japonya’daki Mie Eyaletinden amatör astronom Yuji Nakamura, 135 milimetrelik bir lens ve 15 saniyelik bir pozlama kullanılarak çektiği dört kareyi incelediği sırada Cassiopeia takımyıldızı yönünde aslında orada olmaması gereken +9.6 kadir büyüklüğünde bir parıltı fark etti. Keşif hızla Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi’ne bildirildi ve bilim insanları neler olup bittiğini öğrenmek için parıltıya odaklandılar. Kyoto Üniversitesi’nin Seimei Teleskobu’nu kullanarak, NAOJ ve Kyoto Üniversitesi’ndeki gökbilimciler spektroskopik gözlemler yaptılar ve çok renkli fotometrik gözlemler için Kyoto Üniversitesi’ndeki 0,4 metrelik teleskobu kullandılar. (Gökyüzünde Bir Yıldız Patladı ve Onu Görmek Çok Kolay!)
V1405 Cas’ın bulunduğu bölgenin 5 Ocak 2021 ile 23 Mart 2021 tarihinde çekilmiş fotoğrafı. (astrobin.com/users/Smellyfox/)

Olayın gerçekten de yıldız patlamalarının en yaygın olanı olan, klasik bir nova olarak sınıflandırdığımız şey olduğunu doğruladılar ve bu süpernova’ya V1405 Cas adını verdiler. Bu klasik bir süpernova patlaması, büyük bir yıldızın devasa patlaması değil. Olay, İki yıldız birbirlerinin etrafında dönerken, minik yoğun beyaz cüce, daha büyük yoldaşından hidrojeni çekiyor. Bu hidrojen, daha küçük yıldızın ısıtıldığı atmosferde son buluyor. Hidrojen yeterince ısındığında ve yeterince yoğunlaştığında, beyaz cücenin yüzeyinde nükleer füzyon tetikleniyor, yanmamış hidrojeni patlayarak uzaya fırlatıyor ve muazzam miktarda enerji açığa çıkarıyor. Ayrıca, bu patlamadan sonra her iki yıldız da hayatta kalacak ve başka bir gün tekrar patlamak için garip ilişkilerini sürdürecekler.

V1405 Cas’ın 22 Mart 2021 tarihinde çekilmiş fotoğrafı. (İnstagram: @astrofede)

Bu süpernovayı görmek çok kolay, ancak gök cisimlerinin yerini iyi biliyor olmanız gerekiyor. Onu görmek için yapmanız gereken açık bir havada küçük bir teleskop ile Cassiopeia takımyıldızı yönünde yer alan Messier 52 yıldız kümesinin bulmak, süpernova bu kümenin hemen yanında bulunuyor. Astronomlar, gökyüzümüzün yeni süpernovası olan V1405 Cas’ın önümüzdeki ay boyunca da parlamaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. Şu an hangi yıldızın V1405 Cas’ı ürettiği tam olarak belli değil. Ancak güçlü bir aday var, Güneş Sisteminden yaklaşık 5.500 ışık yılı uzaklıkta yer alan örten değişken (ikili) yıldız olan CzeV3217.

V1405 Cas’ın yer aldığı bölge. (weasner.com)

Daha fazla gözlem, gökbilimcilerin süpernova’yı daha iyi anlamalarına ve kaynağın gerçekten CzeV3217 olup olmadığını doğrulamasına yardımcı olacak. Bunun gibi yıldız patlaması olayları hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı yakalamak her zaman kolay değildir. Bu nedenle V1405 Cas’ın keşfi uzay severler ve astrofotoğrafçılar için oldukça heyecan verici. (Gökyüzünde Bir Yıldız Patladı ve Onu Görmek Çok Kolay!)

Kaynaklar;

https://www.sciencealert.com/a-star-just-exploded-near-cassiopeia

https://phys.org/news/2021-03-binocular-nova-cas-flares-cassiopeia.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı