Ekonomik Gelişmeler

Haftalık Ekonomik Gündem

By Ömer Demirci
0 Yorum 590 Görüntüleme

Bugün siz okurlarımız için haftalık ekonomik gelişmeler i derledik. Keyifli okumalar!

Carrefour hisseleri düştü!

Kanadalı market grubu Couche-Tard’ın Fransız Carrefour’u 20 milyar dolara satın alma görüşmelerinin sona ermesiyle Carrefour hisseleri sert düştü. Kanadalı market grubu Couche-Tard’ın Fransız perakende devi Carrefour’u 20 milyar dolara satın alma teklifine Fransa Maliye Bakanlığı’nın karşı çıkmasıyla şirket hisseleri yüzde 7.6 kadar düştü.

TOGG fabrika inşaatı başladı!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Gemlik Tesisi’ndeki üst yapı inşaatı için bu ay 220, toplamda ise 1.500 personelin istihdam edileceği bildirildi.

Togg Fabrika

Çin 2020’de büyüyen tek ekonomi oldu

Pandemi nedeniyle tüm dünyada ekonomik daralma yaşanırken,Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 2,3 oranında büyüdüğü ve GSYİH’nın ilk kez 100 trilyon yuan sınırını aştığı açıklandı. Büyüme ivmesinin 2021’de de devam etmesi bekleniyor.

AB’den euroyu güçlendirme planı

Avrupa Birliği (AB), dolara bağımlılığı azaltmaya ve küresel ticarette euronun daha önemli bir rol üstlenmesini sağlamaya yönelik yeni plan hazırladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi Büyüklüğü

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü olan 158 milyar 347,4 milyon lira ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği 11 milyar 787,4 milyon lira dikkate alındığında, sistemin toplam büyüklüğü 2020 sonu itibarıyla 170 milyar 134,8 milyon liraya ulaştı.

Türkiye’nin 2020 makine ihracatı

Türkiye geçen yıl 17,1 milyar dolarlık makine ihraç etti
Türkiye’nin makine ihracatı geçen yıl 17,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yüzde 4,5’lik düşüş yaşansa da küresel salgına rağmen kayıp sınırlı kaldı. Makine İhracatçıları Birliğinden (MAİB) yapılan açıklamaya göre, sektörün ihracatı aralıkta 2019’un aynı dönemine göre yüzde 17,5 artış gösterdi.

ABD’de endeksler yükseldi

ABD’de endeksler ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın yemin töreni öncesi güne yükselişle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,40 artışla 31.054,62 puandan işlem gördü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı

Buna göre, borç stokunun 794,4 milyar lira tutarındaki kısmı Türk lirası, 1 trilyon 17,7 milyar lira tutarındaki bölümü ise Döviz cinsi borçlardan oluştu.

Türkiye’ye pörtföy girişi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son aylarda ülkemize 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti” dedi

Bazı kurumlardan 2021 Dolar/TL tahmini

Capital Economics: “Politikalara bağlı kalınması durumunda, ki bu yüksek ihtimal görülüyor, para birimindeki yükseliş devam edebilir. Dolar/TL ’de yıl sonu tahminimiz 7.”

HSBC ise yıl sonu dolar/TL tahmininin 7,10 olduğunu belirten banka tam bir normalleşme durumunda kurun 6,50 seviyesine kadar geri çekilebileceğini öngördü.

Barclays analistleri ise Dolar/TL yıl sonu tahmininin 8.40 olduğunu açıkladı.

Kaynakça

https://www.bundlehaber.com/

https://www.bloomberght.com/

önceki yazım; https://www.dijitalmerkezi.com/bentleyin-guclu-suvu/

ekonomi ile ilgili diğer yazılarımız için.. https://www.dijitalmerkezi.com/Kategori/ekonomi-ve-dunya/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı