dağcılık

Hayata Bağlayan Düğümler!

By Makbule Elmas
0 Yorum 87 Görüntüleme

Doğada neden huzur vardır düşündünüz mü hiç? Neden doğaya ait hissederiz kendimizi, hatta bazılarımız aşık oluruz manzaraya, havaya, dağlara, taşlara… Kendimizi buluruz doğada…

Yorucu şehir hayatı, bitmek bilmeyen sorumluluklar, stres ve daha sayılabilecek onca negatif şeyden kaçtığımız bir sığınak gibidir doğa.

Dağcılık ve doğa sporları insanın kendi gelişimi için mükemmel bir motivasyon kaynağı ve doğa ile en samimi olabileceğiniz ekstrem sporlardan birisidir.  Dağcılık doğaya karışmak ve bulunduğun bölgeye en uç noktadan bakmak isteyenler için en iyi spor dalıdır. Konfor alanınızın oldukça dışına çıkacağınız bu spor fazlasıyla risk barındırmaktadır. Konfor alanının dışına çıkmanızı gerektiren bu aktiviteleri gerçekleştirirken güvenli bölge oluşturmanız ilk kuraldır.

Niğde-Aladağlar

Dağcılık sporu için hayati önem taşıyan ve sizi hayata bağlayan düğümler bu sporu yapacak herkes tarafından bilinmelidir. Güvenli zirveler için doğru düğümler…

Düğüm nedir?

İki veya daha fazla ipin belirli bir düzen içinde yan yana veya üs üste gelerek sıkışma metoduyla çalışmasına düğüm denir.

Dağcılıkta kullanılan düğümler nasıl olmalıdır?

Dağcılıkta kullanılan düğümler yer ve şartlara bağlı olmaksızın bazı ortak özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar;

  • SAĞLAM OLMALIDIR,
  • BASİT OLMALIDIR,
  • KOLAY ATILABİLMELİDİR,
  • İSTENİLDİĞİNDE KOLAY ÇÖZÜLEBİLMELİDİR,
  • KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLMEMELİDİR,
  • ESTETİK OLMALIDIR.

Doğru bir düğüm ipin tam ucundan atılmamalıdır. İpin uçları yeteri kadar uzun bırakılmalıdır. Bu ölçü, ipin mm cinsinden, çapı kadar cm olmalıdır.Çok iyi bilinmesi gereken temel düğüm çeşitleri vardır.

1)Açık ve Kapalı Sekizli

Statik(hareketsiz) düğümler kategorisinde yer almaktadır. En temel ve bilinmesi gereken düğüm çeşididir. Sabitleme düğümüdür. Ana emniyet noktalarında ve ipe bağlanmada kullanılır. Çekeri en yüksek düğümdür. Emniyet kemerine ana ipin bağlanmasında veya kapalı (bolt vs .) bir alana ana emniyet noktası kurmada kullanılır .Düğüm tamamlandığında kapalı sekizli şekline döner .Tek kat ip veya çift kat ipten düğüm yapılabilir

Açık Sekizli
Kapalı Sekizli

2)Tam Kazık

Statik (hareketsiz) düğümler kategorisinde yer almaktadır. Tırmanan veya iniş yapan dağcının kendisini ana-ara emniyet noktalarına sabitlemede veya ipin ana emniyet noktasına bağlanmasında kullanılır. Perlon, ip ve pursik sabitlemek için oldukça kullanışlı olan bir düğümdür. Kolay atılabilir, az ip harcanır harika bir kurtarıcıdır. Düğümü çeşitli yönlerde yüklenmelere karşı daha güvenilir hale getirmek için açıkta kalan uç (varsa) ana hatta bağlanabilir. Dezavantajı çekerinin sekizli düğümlerine göre daha düşük oluşu ve kendi kendine çözülme ihtimalinin bulunmasıdır bu nedenle iniş hatlarında, sabit hat kurmada kullanılmamalıdır.

Tam Kazık

3) Yarım Kazık

Dinamik (hareketli) bir düğümdür. Tırmanan veya iniş yapan dağcıya ip vermede, almada veya kendi kendine iniş yapan dağcının kendisini kontrollü olarak indirmesinde kullanılır.

Yarım Kazık

4) Çift Balıkçı

Statik(hareketsiz) bir düğümdür. İp halkası oluşturmak, aynı kalınlıklardaki iki ipi birbirine bağlamada kullanılır. Tek tur atılarak yapılan hali tek balıkçı düğümü olarak kabul görmüştür. Çift balıkçı düğümüne göre daha az güvenilirdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi aynı çaplardaki iplerin birleştirilmesinde kullanılması gerektiğidir. Çok yaygın olmasa bile perlon birleştirme yani perlon düğümü olarak da kullanılabilir. Atıldıktan sonra büyük bir yükle sıkıştırılması kendiliğinden çözülme olasılığını azaltacaktır. Yani ipler gerildikçe düğümlerin sıkışması prensibi ile çalışmaktadır. Düğümden artan ip uçlarının hesaplanması önemlidir çünkü üzerine şok bindiği zaman ipin ucunun düğümden kurtulmaması gerekir.

Tekli Balıkçı ve Çiftli Balıkçı Düğümü

5) Prusik

Dinamik (hareketli) bir düğümdür.Dağcının tırmanırken veya inerken ana ip üzerinde kendini emniyete aldığı bir düğümdür. Bırakıldığında sıkışarak dağcıyı olduğu noktada sabitler. Yani yüklenince düğümlerin sıkışması söz konusudur.

Prusik Düğümü

6) Perlon Düğümü

Perlon bant halkası oluşturmak için ya da iki perlonu birbirine bağlamada yalnızca bu düğüm kullanılır.

Perlon Düğümü

7) Bulin Düğümü

İpe bağlanma düğümüdür. Emniyet kemerinin olmadığı zamanlarda ana ipten veya yardımcı ipten emniyet kemeri yapmada kullanılır .Tekli veya ikili olabilir .

Bulin Düğümü

8)Kördüğüm

İpin sonuna atılır dağcının ipten çıkmasını önler. Yani bir sabitleme düğümüdür.

Kördüğüm

Doğada kendinizi bulmanız ve ayak izinizden başka iz bırakmamanız dileğiyle…

Dağcılık ve doğa sporlarına dair özgün ve güzel içerikler için >>>>> https://www.instagram.com/emba.dagcilikk/

Kaynakça

http://www.izbos.com/sayfa/dagcilikta-kullanilan-ip-dugumleri

http://pandul.org/faaliyet-gunlukleri/item/617-d%C3%BC%C4%9F%C3%BCmler

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı