Hazırlanın, Jüpiter ve Satürn Birbirine Yaklaşıyor!

Hazırlanın, Jüpiter ve Satürn Birbirine Yaklaşıyor!

By Burak ATAN
0 Yorum 587 Görüntüleme
Gökbilimciler, gökyüzümüzün kubbesindeki gezegenlerin ve diğer nesnelerin buluşmalarını tanımlamak için birleşik kelimesini kullanırlar. Güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegenin, güçlü Jüpiter ve görkemli halkaları bulunan Satürn’ün buluşmalarını tanımlamak için ise büyük kavuşum terimini kullanıyorlar. Jüpiter ile Satürn’ün bir sonraki büyük kavuşumu 21 Aralık 2020 tarihinde olacak. Bu tarih tesadüfen Aralık gündönümünün tarihidir. (Hazırlanın, Jüpiter ve Satürn Birbirine Yaklaşıyor!)
Jüpiter ve Satürn’ün 21 Aralık akşamı teleskop ile nasıl görüneceğine dair bir görüntü.

Bu, 2000 yılından bu yana ilk Jüpiter-Satürn kavuşumu olacak ve Galileo’nun ilk teleskopunu yapmasından sadece 14 yıl sonra, 1623’ten beri ise en yakın Jüpiter-Satürn kavuşumu olacak. En yakın noktalarında Jüpiter ve Satürn birbirinden yalnızca 0.1 derece uzaklıkta olacak. Bu da dolunayın çapının sadece 1/5’i oluyor. Bu iki gezegen arasındaki hizalanmalar oldukça nadirdir, yaklaşık her 20 yılda bir meydana gelir, ancak bu birleşim, gezegenlerin birbirine ne kadar yakın görüneceğinden dolayı son derece nadirdir. Jüpiter ve Satürn, yaz aylarından beri gökyüzünde birbirlerine yaklaşıyorlar.

11 Kasım 2020 tarihinde çekilen bir görüntüde Jüpiter ve Satürn sol tarafta evin üzerinde görülmekte.

16 ile 25 Aralık’tan itibaren ikisi, bir dolunayın çapından biraz daha az yakınlıkta görülecek. En iyi izleme koşulları ise ekvatora yakın olsa da, yakınlaşma hava izin verdiği sürece Dünya’nın herhangi bir yerinde gözlemlenebilir. Güneşten itibaren altıncı gezegen olan Satürn, tek başına gözle kolayca görebileceğimiz en uzak ve en yavaş hareket eden gezegendir. Güneşten itibaren beşinci gezegen olan göz kamaştırıcı Jüpiter ise Satürn’den sonra en yavaş ikinci parlak gezegendir. Bu nedenle, Jüpiter-Satürn kavuşumları, zodyak takımyıldızlarının önündeki yavaş hareketleri nedeniyle parlak gezegen kavuşumlarının en nadir olanıdır.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek olan büyük kavuşum sırasında Dünya, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin diziliminin görüntüsü.

Satürn’ün güneşin etrafında dönmesi yaklaşık 30 yıl sürerken, Jüpiter yaklaşık 12 yıl sürer. Böylece, her 20 yılda bir Jüpiter, Dünya’dan bakıldığında Satürn’ü yakalar. 20 yıl önce 2000 yılındaki büyük kavuşumda, Jüpiter ve Satürn, gökyüzümüzde güneşe yakındı, bu yüzden gözlemlenmesi zordu. 2000 ile 2100 yılları arasında, Dünyamızdan görebileceğimiz Jüpiter-Satürn kavuşumları ise şu tarihlerde gerçekleşecek;

  • 28 Mayıs 2000
  • 21 Aralık 2020
  • 31 Ekim 2040
  • 7 Nisan 2060
  • 15 Mart 2080
  • 18 Eylül 2100
Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık akşamı gökyüzünde tek bir gezegen gibi görülecek.

Gece gökyüzünde Jüpiter ve Satürn’ü bu kadar yakın, daha yüksekte görmeyi tercih edenlerin 15 Mart 2080’e kadar hayatta kalması gerekecek. Bu tarihten sonra Jüpiter ve Satürn 2400 yılından bir süre sonrasına kadar böyle bir görünüme sahip olmayacak. (Hazırlanın, Jüpiter ve Satürn Birbirine Yaklaşıyor!)

Kaynaklar;

https://phys.org/news/2020-11-december-jupiter-saturn-planet-middle.html

https://earthsky.org/astronomy-essentials/great-jupiter-saturn-conjunction-dec-21-2020

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı