VAHŞİ YAŞAM FOTOĞRAF YARIŞMASI FAVORİLERİ

By Alena Atik
0 Yorum 293 Görüntüleme

Doğa Tarihi Müzesi’nin Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı yarışması, 65 yıldır dünyanın en güçlü doğa fotoğraflarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu yıl düzenlenen yarışmaya 86 farklı ülkeden 49.000’den fazla katılım gerçekleşti ve kazananlar, South Kensington’daki Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenecek.

Fotoğraflardan her biri vahşi doğanın güzellikleri hakkında bir hikaye anlatırken, içerisinde yer alan orman yangınları fotoğrafları doğanın karşı karşıya kaldığı yıkıcı tehditleri temsil ediyor.

1) Gece Vardiyası Laurent Ballesta (FRANSA)

Fransız Polinezyası’ndaki mercan Fakarava Atolü’ne karanlık çökerken 1,8 metrelik gri resif köpekbalığı avını tespit ediyor.

2) Amazon Burning Charlie Hamilton James (İNGİLTERE)

Charlie bu fotoğrafta tek kalan ağacın insanların aptallığına olan bir anıt olarak yorumluyor.

3) Baştan Başlama Dhritiman Mukherjee (HİNDİSTAN)

Dhritiman, bu erkeğin bir aylık yavrularından sorumlu olduğunu ancak her iki cinsiyetin de yavrularına baktığını söylüyor. Hint Gavyelini’ ni rahatsız etmemek için ve bu kareyi yakalayabilmek adına günlerini sessizce nehir kıyısında doğru anı bekleyerek geçirdi. Bu fotoğrafın koruyucu bir babanın şefkati ve çocuklarıma bulaşma tavrının bir yansıması olarak görüyor.

4) Sürpriz! Makoto Ando (JAPONYA)

Makoto, Japonya’nın Hokkaido adasındaki köyünün yakınındaki ormanda, baykuş çiftin poz vermesini veya performans sergilemesini ümit ederek yakınlardaki bir ağacın arkasına saklanarak, dondurucu koşullarda üç saat geçirdi. Aniden ağaçların tepesinde bir sincap belirdi. ‘ Hepsini aynı ağaçta görmek olağanüstüydü’ diyor Makoto. ‘Meraklı sincap kaçmak yerine yaklaşıp baykuşların deliğine baktı, tam önümde yakalanacağını düşündü ama baykuşlar sadece arkalarına baktı. Meraklı sincap, hatasını anlar gibi, en yakın dala atladı ve ormana doğru uzaklaştı,’ diyor.

5)Fare Oyunu Matthew Maran (İNGİLTERE)

Matthew, son dört yıldır Kuzey Londra’da yaşayan tilkileri fotoğraflıyor. Bir ağustos akşamı her zaman yaptığı gibi yeniden tilkileri fotoğraflamak için gittiğinde tilkilerden biri aniden ağzında bir fareyle çalıların arkasından atladı ve bu fotoğraf ortaya çıkmış oldu.

6) Örümcek Akşam Yemeği Jaime Culebras (İSPANYA)

Jaime Ekvador’un kuzeybatısındaki Manduriacu Rezervinde çiftleşen cam kurbağaları bulmayı umduğu dereye ulaşmak için karanlıkta ve şiddetli yağmurda saatlerce yürümüştü. Ancak hiç beklemediği bir görüntü sayesinde bu ödülü kazanmıştı. Kurbağaların yumurtalarını yiyip bitiren 3 inçlik bacak açıklığına sahip gezgin bir örümcek. Teker teker, bir saatten fazla yumurtaları yediğini belirtiyor.

7) Kuraklığın Gözü Jose Fragozo (PORTEKİZ)

Bu fotoğrafı çekerken Jose için asıl zorluk, bir gözün açıldığı anı yakalamaktı. Suaygırları, sıcaklıklarını sabit tutmak ve hassas ciltlerini güneşten uzak tutmak için günü su altında geçirir ve geceleri otlamak için ortaya çıkarlar.

8) Ateşten Doğan Orman Andrea Pozzi (İTALYA)

Andrea yaptığı bir seyehat sonucunda bu manzara karşısında büyülenmişti ve fotoğrafını çekebilmek için tekrar dönüşünü planladı. Döndüğünde ormana bakan tarafa doğru yürüdü ve gün batımından hemen sonra renkleri vurgulamak için doğru ışığı bekledi. Bu bölgelerin ekolojisi, volkanik patlamalar ve yangınlar gibi dramatik olaylarla şekilleniyor. Bu fotoğraf kendini yenileyen doğayı simgeliyor.

9) Dikizlemek Gary Meredith (AVUSTURALYA)

Gray haftalarca onları gözeledi. Gün batımında ortaya çıklarlar, karanlığa kadar kampçılara göz kulak olurlar, sonra boşluktan dışarı çıkarlar ve bir nane ağacının yapraklarıyla beslenmek için ağaçlara yönelirlerdi. Doğru açıyı elde etmek için Gray arabasını binaya yaklaştırdı ve tırmandı. Meraklı keseli sıçanlar (muhtemelen diğer kampçılar tarafından besleniyorlardı) başlarını dışarıya çıkardılar ve ilginç adamın kamerasına baktılar, sonuç olarak bu sevimli görüntü ortaya çıktı.

10) Ağaçtepesi Arshdeep Singh (HİNDİSTAN)

Babası Vietnam’a bir iş gezisi düzenlediğinde Arshdeep, Vietnam’ın vahşi yaşamını internetten araştırdı. Nesli tükenmekte olan kırmızı bacaklı maymunu okuduktan sonra, babasının kendisini de yanına almasını istedi. Babasının gideceği yer Vietnam’ın son yağmur ormanı ve nesli tükenmekte olan maymunun yaşam alanı olan Son Tra Doğa Koruma Alanı’nın yakınındaydı. Gittiği seyahat sonucunda bu kareyi yakalamış oldu.

11) Eşleştirilmiş Martılar Evie Easterbook (14 yaşında) (İNGİLTERE)

14 yaşında olan Evie martıların yaşamına duyduğu ilgi sonucunda, martılar denize dönmeden önce temmuz ayında ailesi ile beraber 2 günlüğüne Staple Adasına bir seyahat düzenledi. Bu fotoğrafı martıların yanında kalıp, onları gözlemleyerek çekmiş ve sonucunda bu ödülü almıştır.

12) Mükemmel Yakalama Hannah Vijyan (17 yaşında) (KANADA)

Ayıların ve turistlerin en büyük yoğunluğu, Brooks Nehri’ndeki şelalenin etrafındadır. İzleme platformları, ziyaretçilerin şelaleden sıçrayan somonları yakalayan ayıları izlemelerine olanak tanır.

KAYNAKÇA

https://www.yeniakit.com.tr/foto-galeri/2020-vahsi-yasam-fotografcilari-yarismasinda-finale-kalan-fotograflar-belirlendi-24520

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı