Hindistan’ın Havale sektörü kripto para yolunu açabilirmi?

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 159 Görüntüleme
Hindistan ve kripto para


Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin bu yıl Mart ayında aldığı tarihi karar, Hindistan Merkez Bankası RBI tarafından uygulanan bankacılık yasağını bozdu. Karar, Hint kripto paracılık sistemine neredeyse iki yıldır belirsiz bir şekilde yaşadığı hayatı yeni bir hayata yönlendirdi. Yargıtay duruşması sadece az sayıda kripto girişimi ,değiş tokuşuna yardımcı olmakla kalmadı. Aynı zamanda Hindistan dışında bir kripto işi başlatmak isteyen diğer birçok girişimcinin de yolunu açtı.


Bankacılık yasağının reddedilmesi, borsa müşterilerin doğrudan banka havaleleri ve INR desteği ekleyerek kripto para birimlerine yatırım yapmalarını kolaylaştırmasına yardımcı oldu. Ve kararın etkisiyle bugün Hindistan borsalarının işlem hacminde % 400’lük bir artış oldu.


Yüksek mahkemenin zamanında müdahalesi ile Hindistan kripto para sisteminin; Binance, OKEx, Ripple ve daha birçok Hint kripto girişimine yatırım yapan birçok büyük şirketle ana akım haline gelmesine yardımcı oldu.

Hindistan Havale Endüstrisi Kripto para sistemini daha da geliştirilebilir


Hindistan, Dünyanın BT dış kaynak başkenti olarak bilinir. Hindistan’ın GSYİH’sının % 7,7’sine katkıda bulunmaktadır. NASSCOM’a göre (Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği) , BT sektörü 2019 yılında 180 milyar dolar gelir elde etti. Blockchain geliştiricileri, akıllı sözleşme geliştiricileri ve benzer BT ihtiyaçlarının artması nedeniyle,sadece kripto para edinme nedenine katkıda bulunamaz, aynı zamanda yarının daha iyi çözümlerinin oluşturulmasına da yardımcı olur şeklinde yorumladılar.

Bazı Dış Firmalar

Matic: Ethereum blok zincirine odaklanan bir blockchain ölçeklenebilirlik çözümü sağlayıcısı.

WazirX: Yakın zamanda Binance tarafından satın alınan Hint kripto borsası.

CoinDCX: Türev ürünler ticareti sunan Hint kripto borsası.


Bu köklü borsalar ve firmalar dışında, farkındalık ve iyi düzenlenmiş pazarın bulunmaması nedeniyle diğer firmalar için serbest çalışan çok sayıda geliştirici, içerik oluşturucu bulunmaktadır. Düzenlemeler sadece kripto sisteminin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kripto para sistemine daha fazla insanı çeker ve bu serbest çalışanların tam zamanlı yerel projeler üzerinde çalışma şansı sunar.


BT sektörünün yanı sıra, kripto para birimleri de havale hizmetleri yoluyla devir aracılığıyla büyük bir kabul görüyor ve Hindistan’ın dünyanın en büyük nüfus çıkış ülkesi olduğu ve 2019’da 17 milyondan fazla göçmen olduğu göz önüne alındığında büyük bir potansiyele sahip.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı