İÇ ANADOLU’NUN TARİHİ İLÇESİ: BEYPAZARI

By Berrak Mutlu
0 Yorum 317 Görüntüleme

Daha önce gitmemiş bile olsanız, Beypazarı’nın adını duyduğunuza eminim. Adıyla, evleriyle, yiyecekleriyle ve gezilecek yerleri ile İç Anadolu’nun tarihi ve kültürel tüm özelliklerini barındıran Beypazarı mutlaka gezilmeyi hak ediyor. Özellikle hafta sonu için konulmuş olan korona virüs kapsamında ki saat kısıtlamaları doğrultusunda günü birlik ya da konaklama ile beraber gün içinde gezmekten çok keyif alacağınız bu ilçe, İç Anadolu’nun göz bebeklerinden. Gelin hep beraber Beypazarı’na uzaktan bir göz atalım.

BEYPAZARI

BEYPAZARI NEREDE?

Beypazarı, İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara şehrimize bağlı bir ilçedir. Ankara’ya yaklaşık 100 km mesafe de bulunan Beypazarı, eski Ankara- İstanbul yolu üzerinde bulunur. Yerleşim yeri olanakları açısından da zengin olan Beypazarı, eski medeniyetlerinde burada konuşlanmasına zemin hazırlamış ve bu zamanlara kadar da izlerini bırakmıştır.

BEYPAZARI’NDA NELER YAPILIR?

Beypazarı, küçük bir ilçe olarak bilinmesine rağmen çok güzel gezilecek turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek en güzel noktalardan bazılarını sizler için derledim.

1- BEYPAZARI EVLERİ

Tarihi evleri ile meşhur olan Beypazarı’nda adım başı rastlayacağınız bu muazzam konaklar mutlaka gezilip görülmeli ve önlerinde hatıra fotoğrafları çektirilmeli. İç içe yerleşim şekli bulunan bitişik konaklar, halk arasında nasıl bir güven olduğunu ve sosyal çevrenin çok samimi olduğunu belirten bir çerçeve sergiliyor. Konaklar öyle özenli yapılmış ki birbirlerinin ışığını, manzarasını, görüş alanlarını engellemiyor. Günümüze kadar çoğu dayanmış olsa da bazıları 2000’li yıllarda restore edilerek yöresel ürün satışı yapan alanlara, restoranlara ya da butik otellere çevrilmiş durumda. Konaklama için butik otel seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu konakların bulunduğu muhteşem sokakları dolaşırken hediyelik ürün alışverişi yapabilirsiniz.

BEYPAZARI EVLERİ

2-HIDIRLIK TEPESİ

Beypazarı’na gidip Hıdırlık Tepesi’ni görmeden dönmek olmaz. Oldukça turistik olan bu yer, Beypazarı’nı panaromik açıdan görebileceğiniz en güzel konumlardan birisi. Ayrıca Osmanlı döneminden izleri barındırması burayı gezmek için çok daha alternatif bir konuma getiriyor. Tepede Beypazarı’nın güzelliğini izlerken keyfinize keyif katacak çay bahçelerinde oturmayı ihmal etmeyin.

HIDIRLIK TEPESİ

3- İNÖZÜ VADİSİ

Doğal sit alanı olarak korumaya alınmış olan bu vadi, bünyesinde oldukça fazla sayıda tarihi izleri barındırması ile meşhur. İnözü Çayı’nın aşındırması sonucunda ortaya çıkan bu vadi, Beypazarı’na yakın diğer ilçelerin sınırları içerisinde de bulunuyor. İnözü Vadisi’ni ziyaret ettiğiniz zaman, bölgede bulunan tesislerde yöresel lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

İNÖZÜ VADİSİ

4- ALAADDİN SOKAK

Çoğu tarihi konağın yer aldığı bu sokakta bol bol gezebilir, restore edilmiş konaklarda bulunan restoranlarda yöresel yemekler yiyebilir ve ayrıca konaklayabilirsiniz. Sizleri tarihi bir yolculuğa çıkaracak olan bu sokağa vakit ayırmanızı şiddetle öneririm.

ALAADDİN SOKAK

5- TARİHİ SULUHAN KERVANSARAYI NASUH PAŞA HANI

         Osmanlı sadrazamı olan Nasuh Paşa’nın 1613 senesinde yaptırmış olduğu bu kervansaray günümüze restore edilmiş haliyle ulaşmış bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yapılmış diğer hanlardan farkı olmayan, klasikleşmiş tarzıyla bulunan bu han, Beypazarı çarşısına yakın bir noktada yer alıyor. Zamanında, İstanbul- Ankara arası gidip gelen kervanların çok tercih ettiği bir noktaymış. İçerisinde mescid, dükkan, pazar vb. bulunuyormuş. Günümüzde de hanın içerisinde hala çeşitli dükkanlar ve küçük kafeler bulunmakta. Otantik ve tarihi iliklerinize kadar hissedeceğiniz Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı, uğramanız gereken yerler arasında mutlaka olmalı.

TARİHİ SULUHAN KERVANSARAYI NASUH PAŞA HANI

6- EL SANATLARI MESLEKLERİ DÜKKANI

Beypazarı’nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biride, İmaret Meydanı’nda bulunan el sanatları dükkanları. Bakırcılık, gümüşçülük, semercilik, kalaycılık vb. bir sürü el sanatları mesleklerinin toplanmış olduğu bu dükkanları ziyaret edebilir, meslekleri yakından tanıyıp, ürün satışı yapılan yerlerden alışveriş yapabilirsiniz.

EL SANATLARI DÜKKANLARI

7- ANADOLU AÇIK HAVA MÜZESİ – YAŞAYAN KÖY MÜZESİ

Anadolu kültürlerinin karma halinin yer aldığı bu müzede, her bölgenin yaşam biçimini yansıtan evler ve dükkanlar bulunuyor. Bu evleri gezip görebilir ve yine dükkanlardan hediyelik alışverişleri yapabilirsiniz. Ayrıca Yaşayan Köy Müzesi, tarım ve hayvancılıkta kullanılan geleneksel yöntemlerin görülebilmesi için çok uygun bir mekan.

YAŞAYAN KÖY MÜZESİ

8- CAMİLER VE TÜRBELER

Birçok cami ve türbeye ev sahipliği yapan Beypazarı’nda ortalama olarak 14 adet cami ve türbe yer alıyor. Camilerden; Sultan Alaaddin Camii, Akşemsettin Camii, Kurşunlu Camii en bilinenler arasında. Türbelerden ise; Boğazkesen Kümbeti, Yediler Türbesi, İvaz Dede Türbesi en bilinenler arasında yer alıyor.

SULTAN ALAADDİN CAMİİ

DAHA FAZLA GEZİLECEK YER ARAYANLAR İÇİN İSE UFAK BİR LİSTE BIRAKIYORUM:

 1. HALK EVİ
 2. TARİHİ GÜMÜŞÇÜLER ÇARŞISI
 3. EĞRİOVA TABİAT PARKI
 4. KELEBEKLER VADİSİ TABİAT PARKI
 5. KİRMİR ÇAYI VE GÖNEN VADİSİ
 6. TÜRK HAMAM MÜZESİ
 7. BEYPAZARI KENT TARİHİ MÜZESİ
 8. BEYPAZARI TARİH VE KÜLTÜR EVİ MÜZESİ
 9. TEKKE DAĞI MİLLİ PARKI
 10. İNCİLİ CAMİİ

BEYPAZARI YÖRESEL TADLARI NELERDİR?

Beypazarı yöresine ait onlarca yemek çeşidi bulunmaktadır. Bölgenin tarihi dönemlerinden günümüze kadar süregelen mutfaklardan çıkan bir sürü lezzeti burada yemiş olmanın zevki ise bambaşkadır. Beypazarı güveci, Beypazarı dolması, Beypazarı baklavası… Tadına doyum olmayan harika yemekler ve tatlılar arasında başlıca öne çıkan lezzetlerdir. Ayrıca Beypazarı, Türkiye’nin neredeyse %50’sinden fazla olmak üzere havuç ihtiyacını karşılayan bir ilçe olduğundan, havucun farklı farklı hallerini burada bulma imkanınız varken tatmadan dönmemeniz gereken; havuç suyu, havuç lokumu, havuç reçeli, havuçlu cevizli sucuklar, mutlaka yemeniz gerekenler listesinde olmalıdır. Ayriyetten hediyelik olarak ya da kendi evinize bu lezzetleri götürmek isterseniz de bir sürü dükkan ürün satışı yapmaktadır. Bir başka Beypazarı lezzeti olan ve popülerliği tüm Türkiye’de bilinen Beypazarı kurusu, çay ve kahve saatlerinde, yolda giderken atıştırmalık olarak veya ana öğünlerde tüketebileceğiniz harika bir Beypazarı lezzetidir. Eve almayı da kesinlikle unutmayın.

BEYPAZARI HAVUÇ LOKUMU
BEYPAZARI KURUSU

 • KAYNAKLAR:
 • https://seyahatdergisi.com/beypazari-nerede-nasil-gidilir-gezilecek-yerleri-ve-bilgi/
 • https://reshontheway.com/yasayan-tarihi-ile-kendine-has-ilcemiz-beypazari-gezi-rehberi/
 • https://gezimanya.com/GeziNotlari/gunubirlik-beypazari-gezisi

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı